Supergwiazda YouTube

21
Supergwiazda YouTube

to liczba narodowych domen utworzonych przez YouTube. Swoje strony narodowe mają m.in. Kanada, Meksyk, Brazylia, Hiszpania, Francja, Niemcy, Rosja, Indie, Japonia, Australia, Polska i oczywiście Stany Zjednoczone. Statystyczny użytkownik YouTube’a poświęca codziennie 15 minut na oglądanie zamieszczonych na portalu filmów. Wideoportal to jednocześnie druga co do wielkości wyszukiwarka dostępna w Sieci. O popularności serwisu może świadczyć przykład umieszczonego na nim wideoklipu “Bad Romance” skandalizującej gwiazdy pop Lady Gagi. Fani obejrzeli film już ponad 244 mln razy. Nie we wszystkich krajach internauci mogą jednak oglądać produkcje komercyjne, gdyż Google nie wszędzie porozumiał się z firmami zajmującymi się ochroną praw autorskich na danym rynku.

Najpopularniejsze klipy i kanały na YouTube

Najpopularniejsze klipy i kanały na YouTube

20%

filmów przesłanych do YouTube trafia do kategorii “Muzyka”. Drugie i trzecie co do wielkości sekcje to “Rozrywka” (15%) i “Ludzie i blogi”, która ma 14- procentowy udział. Inne popularne kategorie wideo to “Śmieszne” (13%), “Sport” (7%), “Edukacja” (6%). Z kolei “Samochody i pojazdy” oraz “Film i animacja” mają po 5% każdy. Większość filmów przesyłają osoby prywatne: ich udział wynosi około 80%. Kanały tworzone przez profesjonalistów stanowią około 15%. Pozostałych 5% wypełniają reklamy. Ponad jedna trzecia zasobów dostępnych na YouTubie została tam umieszczona przez użytkowników ze Stanów Zjednoczonych; 12% z wszystkich filmów, które znalazło się na portalu, łamie prawa autorskie. Średnia długość filmu wynosi 2 minuty i 46 sekund.

Założyciele YouTube

Założyciele YouTube

19

sekund to długość pierwszego filmu umieszczonego w serwisie. Znajduje się on w nim od kwietnia 2005 r. Pochodzi z zoo w San Diego i nosi tytuł “Me at the zoo”. Można na nim zobaczyć Jaweda Karima, jednego z założycieli YouTube’a. W filmie nie dzieje się zbyt dużo: Karim stoi obok wybiegu ze słoniami i opowiada o trąbach tych zwierząt. Właściwie, jak w polskim filmie. Nuda. Nic się nie dzieje. A jednak… wideo zostało odtworzone 3 184 780 razy. Nawiasem mówiąc, Karim osiedlił się wraz z rodziną w USA w 1992 r. Pracując w serwisie PayPal, poznał dwóch pozostałych współtwórców YouTube’a: Chada Hurleya i Steve’a Chena. Trzej koledzy z pracy utworzyli najlepszy na świecie portal wideo. Karim nie został w zespole zbyt długo, ale zdążył otrzymać od Google’a udziały za swoją część firmy. Ich wartość wynosi około 40 mln zł.