10 zaskakujących zastosowań elektronicznych chipów

1. Touchpeta
Coraz więcej rzeczy codziennego użytku, kryje w sobie skomplikowane układy elektroniczne
Coraz więcej rzeczy codziennego użytku, kryje w sobie skomplikowane układy elektroniczne

LivingWall to tapeta wrażliwa na dotyk. Wystarczy ją pogłaskać, by zgasić światło albo uruchomić kawiarkę. Niestety, na razie tapetę można czule pogłaskać tylko w siedzibie Massachusetts Institute of Technology (MIT) w Bostonie.

2. Inteligencja dla Barbie

Barbie mówi. Może nie za mądrze (“Widzisz jak fajnie” albo “Zrobisz to?”), ale

ważne, że zupełne nie widać, iż w plastikowym wnętrzu kryje się chip odpowiedzialny za te monologi.

3. Tech-shirts

Wszyty w ten t-shirt moduł WLAN powoduje, że na ekranie umieszczonym na piersi widać znajdujące się w pobliżu źródła sygnału sieci bezprzewodowych. Jeszcze większy efekt “wow” wywołuje koszulka z serii Air Guitar Shirt. Dzięki niej znajomi usłyszą jak gramy na niewidzialnej gitarze. Możliwe jest to dzięki ukrytym w rękawach czujnikom analizującym ruchy rąk oraz miniaturowym głośnikom.

4. Zdradzieckie tablice rejestracyjne

Na całym świecie trwają testy pomysłu, by w tablice rejestracyjne były montowane znaczniki RFID. Mają one m.in. pomagać w odszukaniu skradzionych pojazdów (świetnie!) oraz właścicieli zalegających z zapłatą mandatu (mamy wątpliwości, czy to się spodoba).

5. Prawdomówne implanty

W przyszłości implanty będą informować przez radiowego chipa, czy integrują się z otaczającą je tkanką. Jeśli pojawi się problem, lekarze będą mieli dość czasu, by zastosować odpowiednie leki immunosupresyjne i uniknąć odrzucenia implantu.

6. Sprytne pętelki

Na autostradach i w dużych miastach ogromne pętle z drutu osadzane są w asfalcie. Służą one do pomiaru ruchu drogowego. Jego analiza umożliwia właściwe dostosowanie działania sygnalizacji świetlnej tak, by zredukować powstawanie korków ulicznych.

Foliowy wyświetlacz

Foliowy wyświetlacz

7. Foliowy wyświetlacz

Na pierwszy rzut oka najnowszy wyświetlacz Sony wygląda jak kawałek zwykłej folii. Ale w materiale o grubości zaledwie 80 mikrometrów zatopiony jest ekran OLED wyświetlający do 16,7 mln kolorów.

8. Papierowe samolociki

Badacze ze Stanów Zjednoczonych opracowali folię, która sama składa się dokładnie tak ja trzeba. Sekretem są programowalne zgięcia, które pod wpływem impulsu elektrycznego wytwarzają ciepło i deformują folię. Dzięki temu mogą przyjmować zaprogramowane wcześniej kształty, np. samolotu.

9. Karta kredytowa w ramieniu

Do listopada 2009 r. w barcelońskim klubie Baja Beach zamiast karty kredytowej można było posługiwać się… ramieniem. Mikrochip RFID firmy Veri Chip wstrzyknięty pod skórę będzie zastępował kartę kredytową. Wystarczyło się zbliżyć do baru, zamówić i zaprezentować biceps, by zapłacić.

10. Czy była bramka?

Gol a może spektakularne pudło? Dzięki chipowi umieszczonemu w piłce znikną problemy kibiców i sędziów. Od razu będzie wiadomo, czy piłka wyszła na aut, czy padł gol, czy też było pudło. Wystarczy, żeby cyfrowa piłka przeszła przez umieszczone na liniach boiska czujnik, a sędziowie usłyszą stosowną informację.

Więcej:CHIPtrendy