Beta-testy Windows Internet Explorera 9 właśnie się rozpoczęły!

Dziś zaczynają się publiczne beta-testy dziewiątej edycji Windows Internet Explorera. Byliśmy na konferencji prasowej i, musimy przyznać, dała nadzieję na to, że finalny produkt wreszcie dołączy do konkurencji, a może i ją przegoni.

Windows Internet Explorer 9 został przeprojektowany w bardzo solidny sposób w porównaniu do swojej poprzedniej edycji, koncentrując się na wygodnych funkcjach i intuicyjnej obsłudze. Cieszy wiele elementów, od możliwości przypinania witryn do Paska Zadań, poprzez przeprojektowany interfejs uwydatniający właściwą treść, czyli stronę internetową, aż po obsługę HTML5.

IE9 to jednak nie tylko świecidełka. Przeglądarka będzie mogła renderować witryny przy pomocy nie tylko procesora głównego komputera, ale też i karty graficznej, przez co aplikacja powinna działać zauważalnie wydajniej a zarazem zużywając o wiele mniej zasobów. Twórcy witryn internetowych mogą decydować który element przez który procesor będzie renderowany poprzez CSS, DHTML i javasript. „Dziewiątka” IE to też nowy silnik przetwarzający JavaScript, nazwany Chakra, który jest zgodny ponoć ze wszystkimi możliwymi standardami. Sprawdzimy to. Obsługa HTML5 a także wcześniejszego standardu również stoi na wysokim poziomie. Internet Explorer 9 został poddany przez konsorcjum W3C 2 138 testom na zgodność z takimi standardami i zagadnieniami, jak HTML5, SVG 1.1 2nd edition, CSS3 media queries, CSS3 borders & backgrounds, CSS3 selectors, DOM level 3 core, DOM level 3 events czy DOM level 2 style. Średnia ocena z tych testów wyniosła ponad 90%. Tylko Safari i Chrome uzyskały podobne wyniki, a na dodatek nieco niższe!

Oprócz przypinania witryn do systemowego paska zadań (a jeśli twórca witryny się na to zdecyduje, przypięta witryna może mieć indywidualne, rozwijane menu), Explorer 9 w pełni korzysta z Aero Snap: karty można „wyrywać” z interfejsu a następnie przeciągać po ekranie i przyklejać do jego rogów. Sam interfejs wygląda schludnie i minimalistycznie – widać inspirację przeglądarką Chrome.

Kończymy pisać i wracamy na konferencję. Ciekawostka: Microsoft zaprosił na premierę IE9 zespół Gorillaz. Wam życzymy udanych testów i dzielenia się waszymi wrażeniami. Ostrzegamy jednak, że to produkt nieukończony: premiera ma nastąpić za kilka tygodni. Wersja beta służy tylko do wykrywania błędów i zgłaszania ich Microsoftowi.

Zastrzegamy sobie jeszcze „prawo” do aktualizacji tekstu, konferencja wciąż trwa, niewykluczone, że jakaś nowinka nie została jeszcze omówiona. Wróćcie do tego newsa około 21:00, możliwe, że coś dopiszemy. Wkrótce też nasza recenzja!

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.