Pierwsza komercyjna sieć LTE 1800 z kanałem 20MHz w Polsce!

Inwestycja jest realizowana przez Mobyland Sp. z o.o. przy współpracy z CenterNet S.A., dzięki czemu usługa uruchamiana jest w kanale o maksymalnej zestandaryzowanej szerokości 20MHz. W technologii LTE 4G (3,9G) osiągnięto niewyobrażalne do niedawna przepływności, co pozwala na korzystanie z takich usług, jak efektywny dostęp do Internetu, gry online, konferencje wideo w czasie rzeczywistym, czyli wykorzystania transmisji multimediów.
Badanie realizowano metodą ankiety pocztowej w okresie sierpień – wrzesień 2008 r. Respondenci zostali wybrani spośród 4-milionowej bazy prenumeratorów miesięcznika Reader's Digest
Badanie realizowano metodą ankiety pocztowej w okresie sierpień – wrzesień 2008 r. Respondenci zostali wybrani spośród 4-milionowej bazy prenumeratorów miesięcznika Reader's Digest

Sieć czwartej generacji (4G) jest znacząco szybsza od pozostałych sieci działających w Polsce. Nacechowana jest, w porównaniu z technologiami HSPA+ i UMTS, minimalnym opóźnieniem i znacznie zwiększoną liczbą użytkowników. Dzięki swojej specyfikacji, umożliwia szybki transfer dużych ilości danych w sposób wydajny i efektywny ekonomicznie, z optymalnym wykorzystaniem częstotliwości. Nowoczesna technologia zapewni szybki mobilny dostępu do Internetu, umożliwiając obecnie pobieranie danych z prędkością 153 Mbps, a docelowo do 326Mbps, oraz wysyłanie danych z prędkością 48 Mbps, a docelowo do 86Mbps.

Projekt “LTE 1800MHz” zostanie uruchomiony we wszystkich lokalizacjach, w których dotychczas funkcjonował GSM 1800, co oznacza, że sygnał będzie dostępny zarówno w aglomeracjach, jak i mniejszych miejscowościach.

– Jeszcze w sierpniu złożyliśmy w UKE 355 wniosków o pozwolenia radiowe, które najprawdopodobniej otrzymamy w dniu jutrzejszym. Nasze plany na koniec 2010 roku zakładają, że liczba działających stacji wzrośnie do 700, dzięki czemu sieć LTE obejmie swoim zasięgiem ponad siedem milionów osób – powiedział Adam Kuriański, Prezes CenterNet i Członek Zarządu Mobyland.

W następnych etapach sieć będzie rozbudowywana również w mniejszych miejscowościach, w celu objęcia zasięgiem większości obywateli Polski.