Badanie realizowano metodą ankiety pocztowej w okresie sierpień – wrzesień 2008 r. Respondenci zostali wybrani spośród 4-milionowej bazy prenumeratorów miesięcznika Reader's Digest

Samorządowcom nie chce się inwestować w mobilny Internet – przepadnie ponad miliard euro unijnej dotacji?

Unia Europejska przekazała nam z naszych składek 1,5 miliarda euro na budowę infrastruktury dla szerokopasmowego Internetu. Samorządy wykorzystały jak dotąd 56 milionów. Reszta dotacji przepadnie?

W zamian za płacenie składek na rzecz Unii Europejskiej nasz kraj otrzymuje część z nich na konkretne projekty. Takim też jest budowa infrastruktury dla powszechnego, szerokopasmowego dostępu do Internetu. Otrzymaliśmy na ten cel 1,5 miliarda euro. Samorządy jednak boją się inwestować, więc z dotacji nie korzystają. Efekt? Wykorzystaliśmy raptem 56 milionów euro. A co z resztą? Jeżeli nie zostanie wykorzystana – przepadnie.

Rząd w lipcu zapowiedział, że w ciągu dwóch lat powstanie 28 tysięcy kilometrów światłowodów. Jak dotąd zakontraktowano… 350 kilometrów. Wykorzystano trzy procent dotacji. Ani złotówki nie wykorzystano na razie z programu Rozwój Polski Wschodniej, gdzie czeka 300 mln euro.

Według Jarosława Roszkowskiego, prezesa Crowley Data Poland, operatora, który buduje za unijne pieniądze światłowody, gdybyśmy wykorzystali całą przyznaną kwotę w ciągu kilku lat, łącze o prędkości 30 Mb/s byłoby w każdym polskim domu, a łącze stumegowe w połowie z nich. By surfowało się lepiej.

0
Źródło: Gazeta Prawna
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.