Wielka premiera Apple’a – nowe iPody, iTunes 10 oraz serwis społecznościowy!

Jak zwykle, przy tego typu okazjach, Steve Jobs wykorzystał pierwsze chwile konferencji na podsumowanie dotychczasowych osiągnięć swojej firmy. Przypomniano nam więc o nowych sklepach Apple’a, w tym drugiego w Chinach, a konkretniej w Szanghaju, a także londyńskiego sklepu Covent Garden w bloku, restaurowanym od 18 miesięcy. Apple jest obecne już w dziesięciu krajach, gdzie znajduje się 300 detalicznych sklepów. Dalej mowa była o systemie operacyjnym iOS, obecnym na iPhone’ach, iPodach touch i iPadach.
iPody touch czwartej generacji - jedne z gwiazd tego tygodnia
iPody touch czwartej generacji - jedne z gwiazd tego tygodnia

Steve pochwalił się, że do tej pory sprzedano już przeszło 120 milionów urządzeń z tym mobilnym systemem. App Store natomiast mieści już 250 tysięcy aplikacji, z czego 25 tysięcy przygotowana została dla iPada.

iOS 4.1 – nowa wersja mobilnego systemu

W dniu dzisiejszym swoją premierę ma system operacyjny iOS 4.1, w którym naprawiono błędy i problemy z czujnikiem zbliżeniowym, Bluetoothem i starszym iPhone’em 3G. Dodano zaś w wielkim skrócie, obsługę zdjęć HDR (High Dynamic Range), możliwość wysyłania filmów HD za pomocą WiFi, wypożyczalnię programów telewizyjnych oraz Centrum Gier.

Steve zaczął prezentować każdą z nowości osobno. HDR to technika wykonywania zdjęć, w której aparat wykonuje kilka ujęć, część niedoświetlonych, a część prześwietlonych, z których powstaje fotografia o dużym zakresie tonacji. Centrum Gier (Game Center) to funkcje API dla gier, które umożliwią granie w trybie multiplayer przez sieć. – Będziesz mógł grać z przyjaciółmi, a jeśli nie masz przyjaciół, aplikacja połączy cię z kimś – skwitował Steve.

W tym roku na iOS pojawi się nowa gra od Epic Games. Na scenę więc wyszedł prezes tej firmy, Mike Capps. Będzie to nowy FPS (first person shooter) o nazwie Project Sword, który wygląda imponująco. Przynajmniej na screenach. Następnie Jobs informuje, że nowy iOS będzie dostępny dla iPhone’ów i iPodów touch za darmo poprzez iTunes, już w przyszłym tygodniu.

iOS 4.2 – wszystko dla iPada

My natomiast zajmiemy się teraz kolejną wersją systemu – iOS 4.2, przeznaczoną głównie dla iPada. W niej również będzie parę nowości, oprócz wyżej wymienionych dla iOS 4.1. Print Center, czyli centrum druku, umożliwi bezprzewodowe drukowanie materiałów z iPada.

Nową funkcją będzie także AirPlay, czyli nowa nazwa dla usługi AirTunes, która umożliwia przesyłanie mediów za pomocą WiFi. Nie będzie ona jednak przeznaczona tylko dla muzyki, ale także filmów i zdjęć. iOS 4.2 zadebiutuje w listopadzie dla iPada, iPhone’a i iPoda touch i również będzie darmową aktualizacją.

Gwiazdy wieczoru – iPody!

Teraz przejdziemy do głównego punktu konferencji – iPodów. Steve informuje, że do dnia dzisiejszego, Apple sprzedało już 275 milionów odtwarzaczy. Ale do rzeczy. Apple odświeży całą linię iPodów, zmieniając ich design i wygląd – to największa przemiana całej linii w historii.

iPod Shuffle

Zacznijmy od iPoda Shuffle. Nowy odtwarzacz będzie posiadać zarówno fizyczne przyciski, jak i głosową kontrolę VoiceOver. Dodano również obsługę playlist. Nie zapomniano oczywiście o klipsie, dzięki któremu odtwarzacz będzie można przypiąć do ubrania. Bateria pozwoli na 15 godzin odtwarzania muzyki. Urządzenie sprzedawane będzie w pięciu kolorach, za 49 dolarów.

iPod nano

iPod nano także ulegnie modernizacji, a konkretniej miniaturyzacji. Nowy nano obsługuje technologię multidotyku, jest o 46 procent mniejszy i o 42% lżejszy od poprzednika, posiada klips do przypięcia, przyciski kontrolowania głośności, kontrolę głosową, radio FM, krokomierz, a interfejs dostępny będzie w 29 językach. Urządzenie zapewni aż do 24 godzin ciągłego odtwarzania muzyki. Nowy iPod nano będzie dostępny w tych samych kolorach, co Shuffle, a kosztować będzie 149 dolarów za wersję z 8 GB wbudowanej pamięci flash oraz 179 dolarów za model 16 GB.

iPod touch

Pozostał nam więc iPod touch, który będzie jeszcze cieńszy, a ponadto – wreszcie – wyposażony w aparat cyfrowy. W jego wyposażeniu znajdziemy także nowy wyświetlacz Retina Display (znany już z iPhone’a 4) o czterokrotnie wyższej rozdzielczości, procesor Apple A4, trójzakresowy żyroskop oraz przednią kamerę z obsługą usługi FaceTime (wideorozmowy przez WiFi). Z tyłu obudowy jest natomiast aparat cyfrowy, który umożliwi filmowanie w jakości HD. Bateria zapewni do 40 godzin ciągłej pracy.

Nowy iPod touch sprzedawany będzie oczywiście z systemem iOS 4.1, a więc z nowym Game Center, co w pewnością ucieszy fanów mobilnej zabawy. iPod touch będzie dostępny w wersjach 8 GB (229 dolarów), 32 GB (299 dolarów) oraz 64 GB (399 dolarów).

Dostępność

Wszystkie nowe modele są już dostępne w przedsprzedaży, a w sklepach detalicznych pojawią się już w przyszłym tygodniu.

iTunes 10 – kolejna główna aktualizacja

Ale to nie wszystko. Jobs zaczyna wymieniać sukcesy usługi iTunes, która zawiera 11,7 miliarda piosenek, 450 milionów odcinków seriali telewizyjnych, 100 milionów filmów, 35 milionów książek, a wszystko to w 23 krajach na całym świecie. W dniu dzisiejszym, Apple przedstawia iTunes 10. Nowa usługa skupia się przede wszystkim na odnajdywaniu – jak bowiem odnaleźć konkretny utwór wśród 12 miliardów piosenek? Tu wchodzi “Ping”.

Ping – muzyczny serwis społecznościowy!

To portal społecznościowy, skupiony wokół muzyki. Jest jak połączenie iTunes z Twitterem i Facebookiem. W serwisie można śledzić i być śledzonym. Można także ustawić swój profil jako kompletnie prywatny, zamieszczać swoje przemyślenia i opinie. Ping jest otwarty dla ponad 160 milionów użytkowników iTunes już teraz. Podczas demonstracji, Steve zaprezentował swój własny profil użytkownika w serwisie Ping. Usługa dostępna będzie zarówno z poziomu komputera, jak i mobilnych urządzeń z systemem iOS.

Apple TV – druga generacja

Pozostała jeszcze jedna rzecz, a raczej “hobby”. Mowa o Apple TV, które na rynku jest już od czterech lat. Po wielu rozmowach z jego posiadaczami, Apple decyduje się na wprowadzenie usługi wideo na życzenie, i to w jakości HD. Dostępne będą hollywoodzkie produkcje kinowe i telewizyjne – wszystko w HD. Firma rezygnuje także z synchronizowania Apple TV z komputerami. Będą także niższe opłaty za materiały przesyłane na urządzenie. Sam sprzęt ma natomiast być cichszy, chłodniejszy i mniejszy.

Dlatego druga generacja Apple TV jest znacznie mniejsza, wyposażona w złącze HDMI, port Ethernet oraz łączność WiFi. Nie ma natomiast żadnej pamięci masowej, bowiem filmy będzie można wypożyczać i przesyłać je strumieniowo. Filmy można będzie wypożyczać w dniu ich premiery na DVD, za 4,99 dolara za dzień. Programy telewizyjne to koszt 1 dolara za dzień (wszystko oczywiście w Stanach Zjednoczonych, jako że Apple podpisała umowę na razie tylko z siecią ABC oraz wytwórnią FOX).

Apple TV drugiej generacji dostępne będzie za około miesiąc, w cenie zaledwie 99 dolarów – o 200 mniej, niż starsza wersja.

Na koniec konferencji, Steve przygotował chyba najmocniejsze uderzenie – koncert lidera zespołu Coldplay! Yeaaaaah! 🙂