AMD ATI 5450 i Ubuntu, czyli jakie karty graficzne na Linuksie omijać

Wydawać by się mogło, że akceleracja sprzętowa filmów HD to dziś standard. Nawet na Linuksie działa to w bezbolesny sposób. No ale nie do końca. Jedna z firm ma tą “mniejszość” gdzieś. A mianowicie chodzi o firmę AMD, która zajmuje się produkcją kart graficznych z serii Radeon. Oficjalne linuksowe sterowniki działają na pół gwizdka. Co prawda z 3D problemów większych nie ma(choć szczegółowo nie testowałem), to chyba nic poza tym nie działa jak należy. Po zainstalowaniu sterowników Ubuntu przywitało mnie brakiem bootscreena(zamiast tego tryb tekstowy) i rozdzielczością 640×350. Geekowskie uruchamianie się systemu jeszcze da się ścierpieć, rozdzielczość zmienić. Ale miarka się przebrała gdy puściłem film FullHD. Był to film Sintel – świetna krótkometrażowa opowieść fantasy, zrobiona w całości na oprogramowaniu OpenSource, ale o tym w następnym poście.

 Tak działa sprzętowe dekodowanie HD z AVIVO na Linuksie. Nie działa w ogóle.

Jak AMD deklaruje, Radeon HD* 5450 posiada technologię AVIVO, która pozwala na sprzętowe dekodowanie/kodowanie filmów HD. Więc uruchamiam VLC, puszczam film i mam pokaz slajdów, procesor 70%. Pomyślałem sobie: No nic, nie ten player to inny… Wybór padł na SMPlayer. Dla upewnienia się sprawdzam ustawienia, wszystko OK – obraz renderowany jest za pomocą AVIVO. Powinno być OK. Wciskam “play”, wiatrak procesora przyspiesza, obciążenie rośnie, na ekranie pokaz slajdów. Do tego możemy naliczyć błędy w działaniu Google Earh, które na zintegrowanym intelu działa wyśmienicie. No i jeszcze cholerne artefakty w grach, nawet tych najprostszych i ekran uruchamiający się z odświeżaniem 60 Hz, chociaż w ustawieniach jest 75 Hz. Cierpliwość moja się skończyła.

Tak zakończy się moja przygoda z kartami AMD. Jeżeli ktoś mnie olewa, bo używam systemu “innego” niż wszyscy, to ja olewam jego i idę do konkurencji która zadba o swojego klienta należycie. Tak niestety działa wolny rynek, Droga Firmo AMD.

Dla niewierzących:

* HD, ale Windows-only:]