Buffalo DriveStation Duo HD-WL2TSU2/R1 2TB

Buffalo DriveStation Duo 2TB to zewnętrzna stacja dyskowa formatu 3,5-cala oferującą bardzo dużą wydajność i bezpieczeństwo przechowywania danych dla użytkowników profesjonalnych i domowych. Należy ona do rodziny DriveStation Duo, w której dostępne są modele o pojemnościach 2 i 4 TB.
Buffalo DriveStation Duo HD-WL2TSU2/R1 2TB

Najlepszy/najkrótszy wśród dwudyskowych stacji dyskowych 3,5'' czas dostępu oferuje Verbatim 2-Disk RAID External HD

Najlepszy/najkrótszy wśród dwudyskowych stacji dyskowych 3,5” czas dostępu oferuje Verbatim 2-Disk RAID External HD

Plastikowa obudowa stacji wyposażona jest w wentylator oraz zdejmowany panel przedni dający możliwość szybkiej wymiany dysków pracujących wewnątrz. Użyte do wysuwania dysków rozwiązanie jest niezbyt udane, może się zacinać, jak miało to miejsce w egzemplarzu przez nas testowanym.  Od frontu umieszczono również  trzy nieduże wskaźniki stanu pracy.  Z tyłu oprócz wylotu powietrza z wentylatora znajduje się gniazdo zasilacza sieciowego, blokada Kensington lock, oraz dwa złącza – uniwersalne USB 2.0 oraz szybkie eSATA. Jest również wyłącznik, który dość oryginalnie można ustawić w pozycji auto, tak by stacja włączała i wyłączała się automatycznie wraz z komputerem. Wewnątrz obudowy testowanego przez nas modelu o pojemności 2 TB, umieszczono dwa dyski Seagate Barracuda 7200.12 ST31000528AS 1TB. Pracują one z prędkością 7200 obr./min, każdy z nich wspomagany przez bufor pamięci podręcznej o wielkości 32 MB.  Łączna pojemność użytkowa stacji wynosi po sformatowaniu 1862,9 GB.

Rewelacyjny transfer danych podczas odczytu nowy Buffalo osiąga przez interfejs eSATA, pracując w trybie RAID 0.

Rewelacyjny transfer danych podczas odczytu nowy Buffalo osiąga przez interfejs eSATA, pracując w trybie RAID 0.

DriveStation Duo ma duży potencjał. Umożliwia wybór jednego spośród czterech trybów pracy. Załączone oprogramowanie pozwala utworzyć macierz RAID 0/1, lub wybrać tryb Normal – dyski pracują wówczas niezależnie oraz Spanning mode – pracują połączone w jeden dysk logiczny. Oprogramowanie to również umożliwia raportowanie na skrzynkę mailową o stanie macierzy i dysków, ewentualnych błędach, awariach itp. Stacja Buffalo został też bogato wyposażona. Oprócz oprogramowania obsługującego macierz i dyski, użytkownik otrzymuje również software do backupu  PC i serwerów (kompatybilne z Windows Storage Server 2003/2008 ), przyspieszenia transferu odczytywanych i zapisywanych przez interfejs USB danych (Turbo USB i Turbo Copy), do zarządzania RAMem i zużyciem energii, a także zabezpieczenie dostępu do danych dla osób nieupoważnionych (szyfrowanie, hasło) oraz bracket eSATA i komplet kabli.

Również szybkość zapisu nowego Buffalo jest dużo wyższa niż modeli konkurencji (Stripe+eSATA).

Również szybkość zapisu nowego Buffalo jest dużo wyższa niż modeli konkurencji (Stripe+eSATA).

Aby sprawdzić wydajność nośnika  testowaliśmy go w najwydajniejszym trybie RAID 0 (Stripe) używając oczywiście interfejsu eSATA. Niespodzianką był napotkany problem w postaci braku widoczności stacji Buffalo podłączanej pod porty eSATA płyty głównej. Dopiero wpięcie załączonego bracketu eSATA usunęło ten problem.

Maksymalny hałas jaki generuje Buffalo podczas odczytu jest niestety duży. W tym zestawieniu WD My Book Studio II jest najcichszy.

Maksymalny hałas jaki generuje Buffalo podczas odczytu jest niestety duży. W tym zestawieniu WD My Book Studio II jest najcichszy.

Szybkość pracy stacji zmierzyliśmy używając aplikacji HD Tune Pro 4.50 oraz autorskiej aplikacji CHIP Diskbench. DriveStation uzyskał znakomite wyniki. Średni odczyt i zapis danych był na wysokości 198,2 i 190,7 MB/s. przy przeciętnym czasie dostępu wynoszącym 16 ms. (HD Tune). Maksymalna prędkość osiągana przez Buffalo wynosiła 224,5 MB/s (CHIP Diskbench) co pokrywa się z informacjami o szybkości maksymalnej nośnika podawanej przez producenta. Dla porównania na interfejsie USB 2.0 z użyciem aplikacji Turbo, uzyskane transfery średnie były na poziomie 40,2 i 33,6 MB/s (CHIP Diskbench). W teście praktycznym PC Mark05 HDD Score stacja Buffalo otrzymała 8830 punkty – to najlepszy uzyskany dotychczas wynik spośród testowanych w naszym laboratorium dysków zewnętrznych. (Dla porównania na USB 2.0 wynik 3747 pkt).

W teście praktycznym PC Mark05 HDD Score najwydajniejszym dyskiem zewnętrznym został również Buffalo DriveStation Duo. Uzyskał znacząco wyższy wynik.

W teście praktycznym PC Mark05 HDD Score najwydajniejszym dyskiem zewnętrznym został również Buffalo DriveStation Duo. Uzyskał znacząco wyższy wynik.

Obudowa nośnika dzięki chłodzeniu wentylatorem nagrzewała się nieznacznie – podczas testu osiągała temperaturę maks. 39°C. Zmierzony w specjalnie wyciszonym do pomiarów pomieszczeniu hałas generowany przez nośnik jest niestety za sprawą wentylatora dość znaczny, zarówno w trybie jałowym jak i odczytu – wynosi maksymalnie 38,4 i 41 dB (1,9 i 2,4 sona). Zużycie energii stacji Buffalo nie jest wysokie.  W trakcie odczytu urządzenie potrzebuje 14,4 W, w trybie jałowym 13,5 W. Dzięki aplikacji Eco Manager istnieje możliwość zaprogramowania automatycznego przejścia w tryb uśpienia, w którym pobór prądu spada do 4,6 W. Po wyłączeniu urządzenia włącznikiem na obudowie dysk zużywa nadal 0,3 W. Buffalo DriveStation Duo dzięki swym dużym możliwościom, ogromnej wydajności i bogatym wyposażeniu zdeklasował modele konkurencji zdobywając tytuł POWER naszego rankingu. Dodatkowym atutem tego modelu jest jego przystępna cena. Za 1 GB przestrzeni zapłacimy ok. 42 gr.

Arkadiusz Uriasz