Coraz bliżej mobilnego Firefoksa

Firefox 4 w wersji dla Androida i MeeGo – ruszają beta-testy!

Pierwsza wersja beta Firefox 4 dla systemu Android i MeeGo jest już dostępna do ściągnięcia i przetestowania.

Przeglądarka jest zbudowana na tej samej platformie technologicznej, co Firefox dla komputerów stacjonarnych, a przy tym zoptymalizowana do przeglądania na komórce. Beta mobilnego Firefoksa zawiera wiele lubianych funkcji, znanych z desktopowej wersji, takich jak: Firexox Sync, Dodatki czy Inteligentny Pasek Adresu.

Głównym zadaniem tego wydania jest poprawienie wydajności działania oraz skrócenie czasu reakcji. Dwie duże zmiany dotyczą technologii Electrolysis i Layers. Wersja alfa zawierała rozwiązanie Electrolysis, pozwalające na traktowanie interfejsu użytkownika, jako osobnego procesu niż wyświetlana strona, dzięki czemu mobilna przeglądarka reaguje znacznie szybciej. Wersja beta wprowadza dodatkowo technologię Layers, która usprawnia stronę wizualną działania przeglądarki przy takich czynnościach, jak przewijanie treści, przybliżanie czy wyświetlanie animacji. Więcej informacji na temat technicznych nowości w tym wydaniu można uzyskać od inżyniera rozwiązań mobilnych Mozilli, Matta Brubecka na stronie http://limpet.net/mbrubeck/2010/10/04/why-fennec-is-different.html.

Beta mobilnego Firefoksa 4 zawiera funkcję Firefox, zapewniającą spójne korzystanie z przeglądarki na komputerze stacjonarnym i komórce. Dzięki Firefox Sync użytkownicy mobilni mogą teraz mieć w każdej chwili i z każdego miejsca dostęp do swojego Inteligentnego Paska Adresu, historii, ulubionych, haseł, danych formularzy a nawet otwartych zakładek. Nie ma już konieczności za każdym razem wpisywania hasła czy długich adresów URL. Dane z Firefoksa są w całości szyfrowane między komputerami, tak że tylko ich właściciel ma do nich dostęp. (Osoby korzystające z Firefox Sync, powinny się upewnić, że używają najnowszej wersji aplikacji.

To wydanie dostarcza bogaty zestaw funkcji, między innymi pinch-to-zoom, wykorzystywane na urządzeniach multidotykowych oraz Awesome Screen, zapewniające natychmiastowy dostęp do ostatniej historii, zakładek oraz kart poprzez wpisanie tekstu w Awesome Bar.

Mozilla potrzebuje pomocy w testowaniu tej wersji beta, aby stworzyć jak najlepszą mobilną przeglądarkę Firefox. Aby zaangażować się w projekt można odwiedzić stronę Go Mobile https://www.mozilla.com/en-US/mobile/beta. Data premiery wersji końcowej nie jest znana.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.