Intel inwestuje w 22-nanometrowy proces technologiczny

Firma Intel Corporation ogłasza, że zainwestuje kwotę między 6 a 8 miliardów dolarów w technologie produkcyjne nowej generacji w swoich obiektach w Stanach Zjednoczonych. Inwestycja ta sfinansuje wdrożenie nowego, 22-nanometrowego procesu produkcyjnego w kilku już istniejących amerykańskich fabrykach Intela, jak również budowę nowej fabryki (popularnie zwanej “fab”) w Oregonie. Projekty te pozwolą na stworzenie od 6 tysięcy do 8 tysięcy miejsc pracy w branży budowlanej oraz od 800 do 1000 nowych etatów dla wysokiej klasy inżynierów.
Tak ma prezentować się nowa fabryka w Oregonie
Tak ma prezentować się nowa fabryka w Oregonie

Początek prac badawczo-rozwojowych w budowanej od podstaw fabryce Intela w Oregonie, mającej nosić nazwę “D1X”, zaplanowany jest na 2013 rok. Ponadto, do nowego procesu produkcyjnego mają zostać dostosowane cztery już istniejące fabryki Intela w Arizonie (znane jako Fab 12 i Fab 32) oraz Oregonie (D1C i D1D).

Pierwsze mikroprocesory Intela wykonane w 22-nanometrowym procesie technologicznym (nazwa kodowa “Ivy Bridge”) wejdą do produkcji pod koniec 2011 roku i mają zapewnić jeszcze wyższą wydajność oraz dłuższą pracę na baterii, przy jednocześnie niższych kosztach wytwarzania.