Intel pomaga w odnalezieniu sposobu na odbudowę ludzkich tkanek

Intel wspiera prace nad wykorzystaniem komórek macierzystych

Naukowcy z Intel Labs we współpracy z Uniwersytetem Carnegie Mellon prowadzą badania, które mają przyspieszyć rozwój tzw. terapii regeneracyjnej.

Wykorzystując możliwości, jakie daje miniaturyzacja sprzętu elektronicznego oraz moc obliczeniową platformy do przetwarzania w chmurze”Open Cirrus”, uczeni gromadzą i analizują dane na temat obserwowanych komórek macierzystych i sposobów ich zachowania pod wpływem hormonów i innych czynników wpływających na ich wzrost.

Komórki macierzyste posiadają unikalną cechę przemiany w każdy rodzaj komórek, dzięki czemu mogą być użyte w celu regeneracji kości, ścięgien czy mięśni. Naukowcy już od dłuższego czasu starają się znaleźć odpowiedź na pytanie, w jaki sposób wpływać na komórki macierzyste, aby zmieniały się w określony typ komórek, pomocnych przy odbudowie uszkodzonych tkanek.

W ramach jednego z projektów badawczych, naukowcy z Intel Labs w Pittsburghu i Uniwersytetu Carnegie Mellon rejestrują za pomocą kamer montowanych na mikroskopach sposób, w jaki rozwijają się pojedyncze komórki macierzyste. Eliminuje to konieczność czasochłonnej – i obarczonej dużym ryzykiem niedokładności – obserwacji przez człowieka zachowania badanych komórek.

Dzięki temu badacze mogą skupić się na analizie ogromnej ilości danych rejestrowanych przez mikrokamery, a gromadzonych i przetwarzanych w chmurze. Moc obliczeniowa platformy Open Cirrus pozwala ponadto na zapis historii rozwoju tysięcy pojedynczych komórek, dzięki czemu uczeni mogą dowiedzieć się jak zmieniały się one w każdym momencie, np. po dodaniu określonych hormonów.

Badania Intela stwarzają szansę przyspieszenia tempa prac nad rozwojem medycyny regeneracyjnej i terapii komórkowej, które w przyszłości mają być stosowane w leczeniu najpoważniejszych chorób i urazów ciała.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.