Konferencja PDC10, czyli Microsoft się popisuje

Podczas pierwszego dnia PDC10 poinformowano o współpracy z Pixar Animation Studio, które korzysta teraz z platformy Windows Azure, a także o szybkim wzroście liczby użytkowników Windows 7, Internet Explorera 9 i Windows Phone 7.

Podczas konferencji Microsoft Professional Developers Conference (PDC), firma Microsoft pokazała, w jaki sposób programiści mogą tworzyć aplikacje działające w chmurze.

Poza programistami obecnymi w centrali firmy w Redmond w stanie Waszyngton, dzięki transmisji na żywo w konferencji uczestniczyło ponad 20 tysięcy deweloperów, którzy brali udział w 200 spotkaniach regionalnych w ramach PDC na całym świecie, w tym także w Polsce.

Podczas wystąpienia otwierającego prezes firmy, Steve Ballmer, oraz prezes działu Server and Tools, Bob Muglia, opowiadali o tym, w jaki sposób firma rozwija platformę Microsoft, obejmującą komputer PC, telefony i chmurę. Microsoft zwrócił szczególną uwagę na dynamiczny wzrost popularności Windows Azure, Windows 7, Internet Explorera 9 i Windows Phone 7, a także szanse, jakie otwierają się przed twórcami oprogramowania dziś i w przyszłości.

„Microsoft łączy potencjał i zasięg chmury z pracą w sieci web i na lokalnych urządzeniach,”

– powiedział Steve Ballmer, prezes Microsoft. –

„Nigdy wcześniej nie było lepszego momentu, aby programiści postawili na Microsoft”

.

Dynamika wśród klientów

Uruchomiona w tym roku komercyjna wersja platformy Windows Azure zyskała do tej pory 20 tysięcy aktywnych subskrypcji. Jednym z wielu klientów jest Pixar Animation Studio. Demonstrując podczas otwierającego wystąpienia aplikację RenderMan, firma Pixar pokazała, w jaki sposób używa chmury, aby efektywniej zarządzać cyklami obliczeniowymi, skalując wydajność wg potrzeb. Poprawia to efektywność projektu i eliminuje kosztowną infrastrukturę zaplecza.

Podczas PDC Microsoft podkreślił także, że ponad 70 partnerów, w tym Twitter, Facebook i Amazon.com – generujący ponad dwie trzecie aktywnego ruchu w Internecie – sięgają po możliwości oferowane przez Internet Explorera 9 i HTML5. Od czasu udostępnienia Internet Explorera 9 w wersji beta we wrześniu, przeglądarka ta została pobrana już ponad 10 milionów razy. Tym samym, jest to najszybciej zyskująca popularność wersja beta Internet Explorera w historii. Firma wskazała również, że rośnie lista firm, które stawiają na Windows Phone 7. Są wśród nich PopCap Games, Intuit, Amazon.com i Facebook.

Najbardziej kompleksowy system operacyjny dla platformy jako usługi: Windows Azure

Bob Muglia pokazał, w jaki sposób dzięki funkcjom Windows Azure, twórcy oprogramowania mogą wykorzystać swoje umiejętności do tworzenia nowego rodzaju aplikacji biznesowych, konsumenckich oraz komercyjnych ofert ISV.

„Windows Azure to jedyne rozwiązanie typu PaaS (Platform as a Service) ogólnego zastosowania, które oferuje programistom szeroki zakres usług, pozwalających im skoncentrować się na rozwoju aplikacji, a nie na infrastrukturze lub wirtualizacji maszyn,”

– powiedział Muglia. –

„Wyobraźmy sobie, że cała infrastruktura IT, sprzęt, system operacyjny i narzędzia niezbędne do obsługi aplikacji są w zasięgu kilku kliknięć myszką. Otwiera to wiele możliwości dla twórców aplikacji na całym świecie. Z radością oczekujemy niesamowitych projektów, które nasi klienci zbudują przy użyciu naszego rozwiązania PaaS”

.

Podejście do PaaS: przenoszenie aplikacji do chmury

W przypadku istniejących aplikacji, jedną z opcji jest przeniesienie generowanych przez nie obciążeń do chmury, wykorzystując do tego wirtualne maszyny, aby obniżyć tradycyjne koszty i nakład pracy na administrację. Bob Muglia przedstawił dzisiaj dwie nowe funkcjonalności, jakie Microsoft wprowadza do platformy Windows Azure. Są to Windows Azure Virtual Machine Role oraz Server Application Virtualization. Windows Azure Virtual Machine Role pozwala klientom uruchomić kopię Windows Server 2008 R2 w chmurze Microsoft. Server Application Virtualization służy z kolei do przenoszenia obrazów aplikacji do Windows Azure, wykorzystując wbudowane mechanizmy administracyjne platformy.

Ulepszanie i przekształcanie aplikacji w chmurze

Microsoft ogłosił także szereg usług Windows Azure, które pomagają programistom tworzyć bogate aplikacje działające w chmurze, otwierające nowe szanse biznesowe. W tym celu Microsoft udostępnił usługę Windows Azure AppFabric Composition Model, która przyspiesza proces gromadzenia wymaganych usług, oferując najważniejsze mechanizmy do wdrażania aplikacji i zarządzania nią. Aby stworzyć lepszą więź między twórcami aplikacji, a klientami Microsoft ogłosił Windows Azure Marketplace, w tym nową usługę DataMarket (znaną wcześniej pod nazwą „Project Dallas”), w ramach której oferowane są płatne i dostępne publiczne dane demograficzne, finansowe, kartograficzne, rozrywkowe i inne. Na rynku, dostępnym komercyjnie od dzisiaj, działa obecnie ponad 35 dostawców oferujących subskrypcję danych.

Platforma Windows Azure nadaje się dla zarówno dużych, jak i małych projektów i firm, włączając w to aplikacje mobilne, które wymagają prostszych i tańszych sposobów na eksperymentowanie i budowanie prototypów. W ramach prezentowanych dzisiaj ulepszeń platformy Windows Azure, Microsoft udostępnił rozwiązanie o nazwie Extra Small Windows Azure Instance, które ułatwia proces programowania, testowania i próbnego użytkowania. Oferta ta, kosztująca 5 centów za obliczeniogodzinę, obniża barierę wejścia dla twórców oprogramowania, którzy chcą uruchamiać mniejsze aplikacje na platformie Windows Azure.

Kompletne informacje o planach dotyczących Windows Azure, ogłoszonych podczas PDC, łącznie z nowymi funkcjami i możliwościami, można znaleźć na stronie www.microsoft.com/presspass/presskits/cloud/docs/MSPDCFS.docx.

Urządzenia połączone w chmurze dzięki Windows 7, Internet Explorer 9 i Windows Phone 7

W ostatecznym rozrachunku, rolą chmury jest zapewnienie użytkownikom końcowym najlepszych możliwych doświadczeń na wielu urządzeniach, niezależnie od tego, czy jesteśmy w pracy, w domu czy oddajemy się rozrywce. Szybki wzrost popularności systemu Windows 7 i przeglądarki Internet Explorer 9 stwarza nowe sposobności dla programistów Windows, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że przeglądanie sieci jest najpopularniejszą czynnością, jaką użytkownicy wykonują w Windows 7. Programiści jeszcze nigdy nie stali przed większą szansą związaną z tworzeniem aplikacji dla Windows 7. W ciągu pierwszego roku od premiery sprzedano 240 milionów licencji na Windows 7, a programiści pracują nad nowymi aplikacjami dla Windows, obejmującymi różne platformy dzięki technologiom HTML i Javascript, działającymi w chmurze z pomocą platform, takich jak Windows Azure.

Podczas konferencji PDC, Microsoft potwierdził swoje dalsze zaangażowanie na rzecz HTML5, pokazując, jak programiści tworzący z myślą o przeglądarce Internet Explorer 9 mogą połączyć pełną akcelerację sprzętową i projektowanie skoncentrowane na witrynach, w pełni wykorzystując moc obliczeniową komputera. Sprawia to, że strony internetowe zaczynają wyglądać bardziej jak aplikacje Windows. W ramach stałego zaangażowania na rzecz standardów w przeglądarce Internet Explorer 9, Microsoft ogłosił także dostępność pakietu Windows Internet Explorer 9 Platform Preview 6, dostępnego do pobrania ze strony www.IETestDrive.com.

Rosnące możliwości i dostępność urządzeń o bogatej funkcjonalności, w połączeniu z łatwością tworzenia oprogramowania na platformę Windows Phone 7, przyczyniły się do tego, że bezpłatny pakiet narzędzi programistycznych Windows Phone Developer Tools został pobrany już ponad pół miliona razy.  Te same umiejętności, języki i narzędzia, które służą do tworzenia aplikacji chmurowych, działających na platformie Windows Azure, w dużej mierze są teraz są dostępne także do programowania aplikacji i gier dla Windows Phone.

Z wystąpieniami i sesjami technicznymi z PDC można zapoznać się na stronie www.microsoftpdc.com.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.