“Latająca maszyna” – polskie połączenie animacji, renderingu i 3D

“Latająca maszyna” to familijna  pełnometrażowa animowano – aktorska produkcja studia BreakThru Films – laureatów Oscara za film animowany “Piotruś i Wilk”. “Latająca maszyna” jest pierwszym i jedynym w swoim rodzaju przedsięwzięciem łączącym animację poklatkową z elementami kina fabularnego całkowicie realizowanym w technice stereo 3D.  Ten międzynarodowy projekt powstaje  pod patronatem  Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla uczczenia dwusetnej rocznicy urodzin Fryderyka Chopina.
“Latająca maszyna” – polskie połączenie animacji, renderingu i 3D

Film składa się z części aktorskiej oraz animacji lalkowej. Część animowana realizowana jest  na terenie byłego łódzkiego zakładu włókienniczego i stanowi ponad 40 % filmu. Cały animatic do części animowanej został stworzony przy wykorzystaniu oprogramowania Autodesk Maya. Animatic to nic innego, jak sekwencja obrazów wchodzących w skład storyboardu danej sceny, pod którą podkłada się muzykę. Autodesk Maya, umożliwił stworzenie i sprawdzenie poszczególnych scen filmu zanim faktycznie zostały zrealizowane. Pozwoliło to  ekipie animatorów na precyzyjne zaplanowanie poszczególnych ujęć, a także na eliminację błędów. Oprogramowanie Autodesk Maya zostało wykorzystane także do stworzenia efektów specjalnych oraz skomplikowanych ruchów bohaterów lalkowej części filmu.

Film łączy poklatkową animację ze zdjęciami aktorskimi. Wszystko zaczyna się w Londynie, gdy zapracowana mama, Georgie  (Heather Graham), zabiera swoje dzieci na “Latającą Maszynę” – film z akompaniamentem muzyki na żywo wykonywanej przez światową gwiazdę muzyki poważnej, pianistę Lang Langa.

Film animowany opowiada z kolei historię Anny, której ojciec wyjeżdża do Londynu do pracy. Dziewczynka zostaje w Warszawie z ciotką i kuzynem Chip-Chipem. Pewnego dnia oboje odnajdują na jednym z warszawskich podwórzy stary fortepian, który zamienia się w tytułową latającą maszynę (magiczny fortepian, w tajemniczy sposób związany z duszą Chopina). Maszyna zabiera dzieci w podróż śladami kompozytora po Europie. Lecąc nad Londynem zostaje wciągnięta przez trąbę powietrzną. Nie wiadomo, czy to, co spotkało bohaterów było tylko snem, czy wydarzyło się naprawdę.

Tymczasem film – “Latająca Maszyna” nagradzany jest owacją na stojąco. Georgie –  pochłonięta swoim telefonem, nie zauważa zniknięcia dzieci. Nagle odkrywa, że zostały “wciągnięte” do  animowanego świata filmu, który właśnie widzieli na ekranie. Georgie, razem z Lang Langiem, na pokładzie latającego fortepianu, rozpoczyna pościg za dziećmi. Ta trudna do wytłumaczenia przygoda, dzięki muzyce największego polskiego kompozytora, zupełnie odmieni życie bohaterów.

Ideą projektu jest zobrazowanie piękna muzyki Fryderyka Chopina i przybliżenie jej szerokiej publiczności, głównie najmłodszej widowni na całym świecie. Film realizowany jest z dużym rozmachem – zdjęcia odbywają się, aż na 14  planach zdjęciowych, w  ponad 20 różnych misternie wykonanych scenografiach. Wśród twórców znajdują się m.in. takie nazwiska, jak: Martin Clapp – reżyser animacji poklatkowej, Tim Allen – główny animator, Marek Skrobecki – kreacja i scenografia, Krzysztof Ptak – zdjęcia, Geoff Lindsey  – część aktorska,  Lang Lang – oprawa muzyczna.

Nad ostatecznym kształtem filmu czuwa ponad 140 osób, wśród których jest ponad 14  animatorów (ekipa z Polski, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Francji, Belgii oraz Kanady) oraz 50 artystów zajmujących się plastyczną stroną przedsięwzięcia (scenografia, projekty, rzeźby lalek i kostiumy). Film jest pierwszym tego typu przedsięwzięciem realizowanym w stereo 3D. Premiera “Latającej maszyny” przewidziana jest na luty 2011 roku w Pekinie, Warszawie i Londynie.

Więcej:gryrozrywka