Chcesz mieć pocztę na Facebooku? Już możesz!

Facebook

Konferencja prasowa Facebooka zaczęła się od zaprezentowana statystyk, jak zawsze imponujących. Witryna posiada 550 milionów zarejestrowanych użytkowników, z czego 350 milionów zalogowało się choć raz w ciągu ostatniej doby. Codziennie, poprzez Facebookowego czata, wysyłane są cztery miliardy wiadomości. Takimi liczbami nie może się pochwalić nikt inny, ale nie oznacza to, że nie ma tu miejsca na dalszy rozwój.

Dowodzić ma tego nowa usługa pocztowa Facebooka, która ma konkurować z gigantami branży, takimi jak Gmail czy Hotmail. Poczta ma być ściśle zintegrowana z czatem i resztą funkcji społecznościowych Facebooka. Czat ma być na tyle zintegrowany z pocztą, że obie usługi zostaną połączone w jedną całość. Niestety, oznacza to najprawdopodobniej, że skrzynka pocztowa będzie dostępna wyłącznie poprzez przeglądarkę internetową, ale nie potwierdzono tego wprost. Obawiamy się jednak, że Outlook i spółka nie będą miały tam czego szukać. Webmail będzie jednak na bieżąco aktualizowany w oknie przeglądarki, tak jak zresztą cały Facebook jest. Będzie w nim można tworzyć foldery dynamiczne (na przykład skrzynkę odbiorczą wyświetlającą wiadomości tylko od ulubionych kontaktów).

Adres pocztowy będzie taki sam, jak twój login. Oznacza to, że jeżeli twoje konto, to www.facebook.com/Amat3uR, to twój adres będzie wyglądał następująco: [email protected]. Usługa pocztowa jest opcjonalna, obecnie dostępna wyłącznie poprzez system zaproszeń (podobnie, jak niegdyś wersja rozwojowa Gmaila).

Użytkownicy poczty od Facebooka będą mogli czerpać z dobrodziejstw, jakie dają aplikacje webowe Microsoftu. Oznacza to, że w przeglądarce bez problemu otworzymy dokumenty Office’a. Sama usługa będzie również powiązana z Windows Live Office, SkyDrive i Docs.

Wkrótce pojawi się też nowa, mobilna aplikacja Facebooka, z obsługą wszystkich wymienionych wyżej nowinek. Co ciekawe, na systemach zezwalających na to, program zintegruje się ze skrzynką odbiorczą telefonu, pozwalając na wysłanie wiadomości naszemu kontaktowi z tego portalu dokładnie tak samo, jak byśmy słali SMS-a. Na razie wiadomo o takiej aplikacji dla iOS-a. Inne systemy operacyjne nie są potwierdzone, ale również należy się spodziewać aktualizacji.