Krok po kroku: Samsung Galaxy S szybszy o 90%!

Samsung Galaxy S jest uważany za największego konkurenta Apple iPhone. Nie bez powodu. Ma niesamowitą konfigurację, świetny procesor i doskonały układ graficzny. Ponadto zaopatrzony został w 4-calowy ekran AMOLED, który pod względem kolorów nie ma sobie równych. Jest tylko jedno ale. Samsung totalnie zepsuł oprogramowanie. Ale pokażemy, jak to zmienić
Samsung Galaxy S będzie teraz nieco gorzej wyposażony. Ciekawe, czy jego cena zmaleje
Samsung Galaxy S będzie teraz nieco gorzej wyposażony. Ciekawe, czy jego cena zmaleje

Po pierwsze – system plików. Ten zastosowany przez firmę Samsung, RFS, niestety nie sprawdził się, co powoduje, że telefon działa bardzo wolno jak na tak dobrą konfigurację. W efekcie występuje tzw. lag, czyli opóźnienie podczas przeglądania stron, otwierania aplikacji itd. To naprawdę irytujące w codziennym używaniu.  Druga sprawa: Samsung wciąż nie może oficjalnie wydać Androida w wersji 2.2. A ta wersja w porównaniu do wcześniejszej, 2.1, wprowadza mnóstwo innowacji, a przy okazji jest zdecydowanie szybsza. W artykule pokażemy jak zainstalować Androida 2.2 oraz zlikwidować to opóźnienie.

Jest jednak jeden problem: Wykonanie instrukcji opisanych w artykule nie należy do najprostszych czynności. Z tego względu zalecamy ekstremalną ostrożność w przeprowadzaniu poniższej operacji, ponieważ jeden nieostrożny krok może zmienić twój telefon w przedmiot o wartości użytkowej cegły.

Uwaga! Wykonanie wskazówek zaprezentowanych w tym artykule może doprowadzić do całkowitego uszkodzenia telefonu! Ponadto jest duża szansa, że w przypadku awarii urządzenia (nawet z zupełnie innego powodu) gwarancja zostanie anulowana. Nie można bowiem wgrywać oprogramowania niewspieranego przez firmę Samsung.

Doładuj swój telefon!

Doładuj swój telefon przez CHIP.pl! Możesz zapłacić kartą kredytową lub zrobić szybki przelew z jednego z 16 banków.

Uwaga! Instalacja tego oprogramowania spowoduje usunięcie wszystkich danych z telefonu! Znikną m.in. smsy, połączenia, kontakty oraz zainstalowane aplikacje. Aby tego uniknąć warto stworzyć kopię bezpieczeństwa używając programu MyBackup dostępnego w Android Market. Natomiast nic nie powinno się stać ze zdjęciami, muzyką oraz pozostałymi plikami znajdującymi się na karcie SD.

Uwaga, telefon powinien być w pełni naładowany przed rozpoczęciem całego procesu!

 1. Pobieramy ostatnią wersję firmware z Androidem 2.2 z tego adresu (153 MB). Rozpakowujemy archiwum. Potrzebujemy także pliku CSC, który można ściągnąć stąd (2,3 MB). Archiwum można rozpakować klikając na nim dwukrotnie. Docelowo w jednym katalogu musimy mieć pliki: CODE_I9000XFJP7.tar.md5, CSC_I9000OXFJP6.tar.md5 oraz MODEM_I9000XXJPP.tar.md5.
 2. Pobieramy aplikację Odin3 1.3 (200 kB). Potrzebujemy także pliku s1_odin_20100512.pit (1,7 kB). Wszystkie pliki powinny znaleźć się w jednym katalogu z aplikacją Odin3.
 3. Po odłączeniu kabla od telefonu uruchamiamy go w trybie Download mode. W tym celu przytrzymujemy Volume Down, przycisk Home oraz włącznik telefonu. Jeżeli wszystko pójdzie dobrze, naszym oczom powinno pokazać się coś takiego.
  Tryb Download Mode.

  Tryb Download Mode.
 4. Podłączamy telefon kablem do komputera. Czekamy aż system Windows zainstaluje sterowniki. Jeżeli coś pójdzie nie tak, można je pobrać z Softpedii (19 MB) i zainstalować ręcznie.
 5. Uruchamiamy program Odin. Jako PIT podstawiamy plik s1_odin_20100512.pit. Jako PDA wybieramy CODE_I9000XFJP7.tar.md5. Phone – MODEM_I9000XXJPP.tar.md5. CSC to oczywiście CSC_I9000OXFJP6.tar.md5. Jeżeli wszystko jest OK, a pole ID:COM zostało podświetlone na żółto – klikamy Start.
  Jeżeli wszystko wygląda jak na zrzucie ekranu klikamy Start.

  Jeżeli wszystko wygląda jak na zrzucie ekranu klikamy Start.
 6. Telefon uruchomi się automatycznie. Gdy to nastąpi, odłączamy kabel i wyłączamy telefon. Pobieramy plik CF-Root-XW_XEE_JPA-v1.2-Busybox-1.17.1.zip. Uwaga, musimy zarejestrować się na forum xda-developers. Rozpakowujemy archiwum.
 7. Ponownie wprowadzamy telefon w tryb Download mode. Podłączamy go do komputera. Uruchamiamy aplikację Odin3 i podstawiamy plik s1_odin_20100512.pit. Jako PDA wybieramy CF-Root-XW_XEE_JPA-v1.2-Busybox-1.17.1.tar i klikamy Start.
  CF-Root v1.2, czyli instalacja superuser+busybox+2e.

  CF-Root v1.2, czyli instalacja superuser+busybox+2e.
 8. Pobieramy plik recovery-clockwork-2.5.1.2-galaxys.zip. Zmieniamy jego nazwę na update.zip i kopiujemy go do wewnętrznej pamięci telefonu (wbudowaną, a nie zewnętrzną!).
 9. Pobieramy ROM – Doc BUJP8 v9 (138 MB). Bazuje on na Androidzie 2.2, jest mocno zoptymalizowany i bardzo wydajny. Kopiujemy go na wewnętrzną pamięć telefonu.
 10. Uruchamiamy telefon w trybie Recovery mode (nie mylić z Download mode). W tym celu wciskamy Volume up, przycisk Home oraz włącznik telefonu. Za pomocą przycisków Volume up/Volume down wybieramy pozycję apply sdcard:update.zip i  naciskamy środkowy przycisk wyboru. Telefon uruchomi się ponownie dokładnie z tym samym ekranem. Czynność powtarzamy.
  Ten ekran to Recovery 2e.

  Ten ekran to Recovery 2e.
 11. Tym sprytnym sposobem dostaliśmy się do aplikacji ClockworkMod Recovery z użyciem której wgramy docelowy ROM. Podobnie jak w Recovery 2e poruszamy się przyciskami Volume up/Volume down. Jedna różnica – wyboru nie zatwierdzamy środkowym przyciskiem, a strzałką powrotu. Z menu wybieramy install zip from sdcard. Na kolejnym ekranie – choose zip from sdcard. Na liście plików odnajdujemy BUJP8_Doc_V9.zip i naciskamy strzałkę powrotu. Potwierdzamy instalację.
  ClockworkMod Recovery. Dzięki tej aplikacji możemy zmienić cały ROM.

  ClockworkMod Recovery. Dzięki tej aplikacji możemy zmienić cały ROM.
 12. Proces instalacji rozpoczął się i powinien wyglądać jak na zdjęciu poniżej. Po zakończeniu procesu zostaniemy ponownie przeniesieni do ClockworkMod Recovery. Tam wybieramy opcję Go Back, a następnie Reboot now.
  Instalacja firmware Doc BUJP8 v9.

  Instalacja firmware Doc BUJP8 v9.
 13. Jak się ostatnio okazało kernel zawarty firmware Doc BUJP8 v9 zawiera dosyć poważny błąd związany z systemem plików. Grozi to utratą danych. Na szczęście już jest rozwiązanie tego problemu. Wystarczy zainstalować zaktualizowany kernel. Pobieramy plik o nazwie speedmod-kernel-k9a-256hz-CWM.zip i zapisujemy go na wewnętrznej pamięci telefonu.
 14. Ponownie wchodzimy do trybu Recovery mode pamiętając o odłączeniu telefonu od komputera. Teraz wybieramy po kolei: install zip from sdcard > choose zip from sdcard. Na liście plików odnajdujemy speedmod-kernel-k9a-256hz-CWM.zip.
 15. Na kolejnym ekranie wybieramy Go Back, a następnie mounts and storage. Zaznaczamy format system. Go Back > install zip from sdcard > choose zip from sdcard. Ponownie flashujemy Doc BUJP8 v9 wybierając plik BUJP8_Doc_V9.zip.
 16. Dla odmiany, wcale nie żartuję, musimy ponownie zainstalować naprawiony kernel. Wybieramy choose zip from sdcard. Na liście plików odnajdujemy speedmod-kernel-k9a-256hz-CWM.zip. Po zakończonej operacji zaznaczamy Go Back.
 17. Na koniec musimy uruchomić tzw. lag fix, czyli innymi słowy – zmienić system plików. Wybieramy opcję advanced ULK features. Następnie przechodzimy do Lagfix options. Teraz zaznaczamy Use NO-RFS advanced (a=e4). Kolejny krok to wybranie Go Back oraz Reboot now. Na kolejnym ekranie musimy wybrać Yes, with backup and restore.
  Od teraz wadliwy system plików RFS został zastąpiony EXT4.

  Od teraz wadliwy system plików RFS został zastąpiony EXT4.

Wzrost wydajności

Zaraz po modyfikacjach przystąpiliśmy do testów. Wyniki są zaskakujące. Telefon, który dostajecie w pudełku wyposażony jest w system Android 2.1. Zmieniliśmy go na niezmodyfikowane oprogramowanie 2.2 od Samsunga. Wzrost wydajności jest, ale bardzo niewielki. Dopiero zainstalowanie zmodyfikowanego firmware i uruchomienie lag fix’a pokazuje na co stać ten telefon. Wzrost wydajności o ponad 90%!

Quadrant Benchmark. Wzrost wydajności jest znakomicie widoczny.

Quadrant Benchmark. Wzrost wydajności jest znakomicie widoczny.

W aplikacji BenchmarkPi największa zmiana wydajności nastąpiła po zmianie Androida z wersji 2.1 na 2.2. Wszelakie optymalizacje nie mają tu aż takiego znaczenia, choć zauważyliśmy drobny wzrost wydajności.

BenchmarkPi. Tutaj największa różnica jest pomiędzy Androidem 2.1, a wersją 2.2.

BenchmarkPi. Tutaj największa różnica jest pomiędzy Androidem 2.1, a wersją 2.2.

Po kilku dniach obcowania z nowym oprogramowaniem muszę przyznać – jest dużo szybciej. Dzięki temu zniknęło wiele mych frustracji wywołanych owym telefonem, a kto mnie zna, ten wie że było ich dużo. Pamiętajcie, że ROM standardowo ma usuniętych wiele aplikacji Samsunga, które szczerze mówiąc i tak się do niczego nie nadawały. W standardzie brakuje także aplikacji YouTube, ale można ją zainstalować z Android Market. Tak czy inaczej, czekamy na pierwszych odważnych, którzy podejmą się wyzwania:)

Poniżej umieszczamy listę przydatnych linków.