Nasilenie phishingu na portalach społecznościowych

W raporcie przygotowanym przez firmę Symantec podkreślone zostało intensywniejsze wykorzystanie narzędzi phishingowych, generujących automatycznie nowe strony internetowe – w październiku takich witryn było aż o 41 procent więcej niż we wrześniu 2010 roku. W Internecie dostępnych jest też coraz więcej niebezpiecznych stron WWW napisanych w języku innym niż angielski (wzrost o 10 procent).
Wielki Przekręt Phishingowy udowodnił niską świadomość internautów w sferze bezpieczeństwa
Wielki Przekręt Phishingowy udowodnił niską świadomość internautów w sferze bezpieczeństwa

Październik był kolejnym miesiącem, w którym odnotowano spadek liczby spamu. Tematem niechcianych wiadomości staje się coraz częściej szeroko pojęta rozrywka (6-procentowy wzrost). Maile te wysyłane są z popularnej domeny.com (53,7 proc.) lub rosyjskiej.ru (31,9 proc. w październiku, 23,2 proc. we wrześniu 2010 r.). Są one stosunkowo lekkie, w zdecydowanej większości ważą od 2 do 10 kilobajtów (ponad 83 proc.), co pozwala na ich szybką i skuteczną dystrybucję.

Specjaliści firmy Symantec odnotowali również zainteresowanie spamerów tematyką zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Prognozuje się, że w najbliższych tygodniach sfera ta będzie bardzo popularna, jeśli chodzi o niechciane wiadomości. Należy więc być szczególnie ostrożnym, korzystając z atrakcyjnych ofert zakupów w Internecie lub z niespotykanych do tej pory rabatów, otrzymywanych pocztą elektroniczną.

Poniższe tabele przedstawiają czołówkę krajów pod względem pochodzenia wiadomości spam oraz lokalizacji hostów, służących atakom typu phishing.

Pochodzenie wiadomości typu spam oraz lokalizacja hostów do ataków typu phising