Waszym zdaniem: Szok! Im większa rozdzielczość, tym lepiej!

Wyniki ankiety "Jakiej rozdzielczości używasz najczęściej, grając na PC"

Ankieta zebrała całkiem pokaźną sumkę Waszych głosów, bo aż 1545. Świetny wynik i to z dwóch powodów. Po pierwsze: gracze pecetowi nie wyginęli do cna, jakby mogło się wydawać co poniektórym. Po drugie: gracze pecetowi grają w całkiem niezłych rozdzielczościach. A dokładniej pisząc:

1. 1280×1024

Pierwsze miejsce, 375 oddanych głosów i pierwszy raz w historii „waszym zdaniem”, pierwsze miejsce w ankiecie zostało przez nas trafnie wytypowane. Ciekawe czy jest to spowodowane Waszymi osobistymi preferencjami (w Counter-Strike’a niektórzy grają do dzisiaj w 640×480), czy tylko i wyłącznie ograniczeniem sprzętowym. Jeśli ktoś z Was znalazłby czas na wypowiedzenie się na ten temat w komentarzach to zapraszamy. Ciekawe również ilu z Was korzysta z monitorów CRT?

2. 1680×1050

Miejsce numer dwa i 364 głosy. Skromny autor tego tekstu oddał swój głos zaznaczając właśnie tą opcję w ankiecie. Mnie ogranicza niestety monitor, stawiając przede mną arcytrudne dylematy moralne takie jak: czy dokupić drugi taki sam ekran i mieć dwa monitory? A jeśli tak to czy zrezygnować z odtwarzania filmów z peceta na telewizorze, czy przy każdej okazji nurkować pod biurko i zmieniać kable. A może nie kupować drugiego monitora, tylko sprzedać ten i kupić coś co wyświetla obraz w…

3. 1920×1200

…Full HD? 285 głosów, czyli solidne trzecie miejsce. Na dzień dzisiejszy jest to optymalna rozdzielczość „rozrywkowa”. Monitory, które są w stanie ją „udźwignąć” mają zazwyczaj odpowiednie rozmiary, w pełni wystarczające do przyjemnego spędzania czasu przed blaszakiem. Ciekawe ilu z naszych użytkowników głosujących na tą opcję, potrzebuje takiej rozdzielczości nie tylko do gier, tylko na przykład do Photoshopa?

4. Poniżej 1280×1024

Założę się, że chociaż jeden głos pochodził od jakiegoś fana sieciowych strzelanek. Przecież wiadomo, że im mniejsza rozdzielczość, tym łatwiej w kogoś trafić:) A tak na poważnie, to czwarta pozycja w naszej ankiecie zdobyła 282 głosy. Nie wiemy jaki procent tej liczby stanowią użytkownicy laptopów, posiadacze monitorów CRT, czy fani starszych konstrukcji w układach graficznych. Podczas naszych testów kart graficznych będzie trzeba trzeba to uwzględnić.

5. Do grania mam konsolę

137 osób woli granie na konsoli podłączonej do telewizora. Rozumiem i mam nadzieję, że wyniki ankiety nie wywołają wilka z lasu, czyli komentarzy w stylu: „Granie na pececie skończyło się już dawno temu, nie ma sensu inwestować w sprzęt, który w momencie zakupu jest już przestarzały albo kosztuje fortunę. Do tego pad jest wygodniejszy no i siedzę na kanapie.”

6. Gram na kilku monitorach na raz

Tylko 57 głosów? W co gracie? W jakich rozdzielczościach? Czy oba ekrany wykorzystujecie do grania, czy na przykład na jednym gracie, a na drugim widoczny jest komunikator, przeglądarka, okienko ventrillo, etc?

7. 2560×1600

Ostatnie miejsce i 45 głosów. Na chwilę obecną nie ma się czemu dziwić. Przemysł rozrywkowy, zdaje się, zatrzymał się na „nieco mniejszej” rozdzielczości. Sam komputer i monitor potrzebne do komfortowego korzystania z tak dużej rozdzielczości nie należą do najtańszych rozwiązań. Z chęcią zobaczylibyśmy zdjęcia Waszych stanowisk komputerowych.

W tym tygodniu dalej drążymy temat gier komputerowych, tym razem pytając Was o najlepszy tytuł jesieni.

Wyniki opiszę jak zwykle za tydzień.