10 najlepszych rozszerzeń do Mozilla Firefox – część 3

Rozszerzenia do Firefoksa

Podgląd otwartych, ulubionych oraz zamkniętych kart w pełnym 3D i mozliwość przeglądania zdjęć oraz filmów na trójwymiarowej siatce. Jest to możliwe nawet dla starego, poczciwego Firefoksa 3.6! Wystarczy zainstalować odpowiednie rozszerzenia, które opisujemy w tym artykule.

Ponadto podpowiadamy w jaki sposób wygodnie i bardzo prosto zapisywać strony internetowe oraz jak pobierać pliki z Sieci wykorzystując posiadane łącze do maksimum. Mało? W takim razie co powiecie na możliwość przeszukiwania dosłownie wszystkiego z jednego miejsca? Wyszukiwarka Google, poczta Gmail, Facebook i wiele innych. Jednym kliknięciem. Zainteresowani? Czytajcie dalej.

Przy okazji – warto rzucić okiem na poprzednie zestawienia rozszerzeń do przeglądarki Mozilla Firefox 3.

Nie zapominamy o użytkownikach Firefox 4.0 w wersji beta. Szukasz rozszerzeń? Zajrzyj tutaj: 5 najlepszych rozszerzeń do przeglądarki Firefox 4.0.

ScrapBook (zapisywanie stron internetowych)

pobierz: https://addons.mozilla.org/pl/firefox/addon/427/ Jak w prosty, szybki i wygodny sposób zapisać na dysku stronę internetową? Wystarczy ScrapBook. Po pierwsze, rozszerzenie dużo lepiej zapisuje strony niż standardowe Plik > Zapisz stronę jako. Nic się nie rozjeżdża, a tak ma być. Po drugie dostęp do nich mamy przez wygodny pasek boczny. Ma on swoją wyszukiwarkę, przez którą w szybki sposób odnajdziemy dowolną, wczesniej zapisaną stronę. Po trzecie – strony zapisywane są w profilu Firefoksa. Oznacza to, że gdy po reinstalacji systemu chcemy przywrócić stary profil Firefoksa, przywrócimy także zapisane strony.

Strona CHIP.pl zapisana przy użyciu ScrapBook.
Strona CHIP.pl zapisana przy użyciu ScrapBook.

 Search Sidebar (multiwyszukiwarka)

pobierz: https://addons.mozilla.org/pl/firefox/addon/6416/ Wszystkie wyniki w jednym miejscu. Wyobraź sobie, że wpisujesz dowolną frazę w standardowy pasek wyszukiwania, jedno kliknięcie i otrzymujesz wyniki m.in. z Google, Gmail, Facebook, Twitter, LinedIn, Google Docs oraz Dropbox. Tak właśnie działą Search Sidebar. Na poniższym zrzucie ekranu widzicie go w wersji rozwiniętej. Standardowo jest to mały pasek, nie rozpraszający naszej uwagi.

Search Sidebar, wszystkie wyniki wyszukiwania w jednym miejscu.
Search Sidebar, wszystkie wyniki wyszukiwania w jednym miejscu.

FoxTab (podgląd kart w 3D)

pobierz: https://addons.mozilla.org/pl/firefox/addon/8879/ Trójwymiarowa przeglądarka? Z FoxTab to możliwe. Rozszerzenie wyświetla otwarte aktualnie karty w trybie 3D. Dostępne są różne, bardzo ciekawe widoki jak np. karuzela, rząd, siatka, ściana, przepływ stron oraz stok. Taki sam widok możemy uzyskać w przypadku zamkniętych już kart, a także tych najczęściej otwieranych. Jest to pomysł znany z Google Chrome, tyle że zrobiony „na bogato” 😉

FoxTab oferuje podgląd otwartych, zamkniętych i często używanych kart w 3D.
FoxTab oferuje podgląd otwartych, zamkniętych i często używanych kart w 3D.

Easy YouTube Video Downloader (pobieranie filmów z YouTube)

pobierz: https://addons.mozilla.org/pl/firefox/addon/10137/ Proste rozszerzenie umożliwiające pobieranie filmów na dysk twardy z popularnego serwisu YouTube. Obsługiwane są wszystkie rozdzielczości, włącznie z 1080p. Obsługa jest prosta. Jak widzicie na zrzucie ekranu, pod filmem pojawił się nowy przycisk „Download As”. Wystarczy go kliknąć i zapisać plik na dysk. To wszystko.

Easy YouTube Video Downloader. Dabl Blasta i Rokjet Fjuel robią swoje, SIŁA!
Easy YouTube Video Downloader. Dabl Blasta i Rokjet Fjuel robią swoje, SIŁA!

FireFTP (klient FTP)

pobierz: https://addons.mozilla.org/pl/firefox/addon/684/ Szukasz darmowego klienta FTP? Spróbuj FireFTP. To aplikacja działająca jako rozszerzenie. Uruchamiamy go w nowej karcie i możemy przeczesywać zasoby serwerów FTP. FireFTP potrafi porównywać katalogi, synchronizować, obsługuje SFTP, SSL, ma funkcję sprawdzania spójności oraz wyszukiwanie/fitrowanie. Czego chcieć więcej?

FireFTP to darmowy klient FTP, który może być wbudowany w twoją przeglądarkę.
FireFTP to darmowy klient FTP, który może być wbudowany w twoją przeglądarkę.

Cooliris (przeglądanie w 3D)

pobierz: https://addons.mozilla.org/pl/firefox/addon/5579/ Przeglądaj zdjęcia oraz filmy wideo z sieci lub twojego komputera w formie ściany 3D. Rozszerzenie umożliwia stworzenie nieskończonej ściany 3D z fotografii pobranych z Facebooka, Google, YouTube, czy też Flickr. Obsługiwanych serwisów jest o wiele więcej i trzeba przyznać, że wygląda to całkiem nieźle.

Cooliris to bardzo efektowny sposób na przeglądanie zdjęć i filmów wideo.
Cooliris to bardzo efektowny sposób na przeglądanie zdjęć i filmów wideo.

FastestFox (poprawa funkcjonalności)

pobierz: https://addons.mozilla.org/pl/firefox/addon/9825/ Pozwala sprawniej przeglądać Internet. Jak to możliwe? FasterFox umożliwia wyszukiwanie dowolnej frazy (wystarczy ją zaznaczyć) przez dowolną wyszukiwarkę. Standardowo mamy dostęp m.in. do Wikipedii. Jednak kilkoma kliknięciami możemy dodać także Bing, Wiktionary, YouTube, Twitter, Delicious czy nawet Yandex. To pozwala nam zapomnieć o żmudnym kopiowaniu tekstu ze strony do paska wyszukiwarki.

Aby otrzymać wyniki wyszukiwania wystarczy najechać kursorem na zaznaczony tekst.
Aby otrzymać wyniki wyszukiwania wystarczy najechać kursorem na zaznaczony tekst.

IE Tab Plus (silnik Internet Explorer)

pobierz: https://addons.mozilla.org/pl/firefox/addon/10909/ Internet Explorer bywa momentami niezastąpiony. Kiedy? Choćby w przypadku, gdy nasz bank nie obsługuje innej przeglądarki niż IE. Na szczęście z ratunkiem przybywa IE Tab Plus. Po jego zainstalowaniu wystarczy otworzyć dowolną stronę, kliknąć prawym przyciskiem i wybrać pozycję „Zmień moduł renderujący”. Od tego momentu strona wyświetlana jest przez silnik przeglądarki Microsoftu, lecz wewnątrz Firefoksa.

IE Tab Plus aktywny. Widać to po znanej wszystkim ikonce
IE Tab Plus aktywny. Widać to po znanej wszystkim ikonce „e” w pasku adresu.

AddThis (lubię to!)

pobierz: https://addons.mozilla.org/pl/firefox/addon/4076/ Dziel się treścią w sposób dowolny. Udostępniaj przeglądane strony przez jeden z serwisów, m.in. AIM, Blogger, Delicious, Digg, Facebook, FriendFeed, Friendster, Google Bookmarks, LinkedIn, Live, Mixx, MySpace, Orkut, Plaxo, StumbleUpon, Tumblr, Twitter, TypePad, WordPress, Yahoo Bookmarks. Rozszerzenie wyświetlane jest w postaci niezbyt wygodnego, dodatkowego paska. Na szczęście można go zamienić na wygodny, niewielki przycisk.

AddThis pozwala na szybkie udostępnianie dowolnej treści w dowolny sposób.
AddThis pozwala na szybkie udostępnianie dowolnej treści w dowolny sposób.

FireDownload (akcelerator pobierania)

pobierz: https://addons.mozilla.org/pl/firefox/addon/10615/ Akcelerator pobierania dla ludzi, którym nie spodobał się rozbudowany DownThemAll, o którym pisaliśmy kilka tygodni temu. Zasada działania obu aplikacji jest zbliżona – powodują, że pliki pobierane są szybciej. FireDownload jest jednak dla użytkownika niemal niewidoczny i nie ma żadnych opcji. Po prostu działa. Aby uruchomić program wystarczy przy pobieraniu pliku zaznaczyć opcję „Accelerate with FireDownload”.

FireDownload pozwala na szybsze pobieranie dużych plików i jest prosty w obsłudze.
FireDownload pozwala na szybsze pobieranie dużych plików i jest prosty w obsłudze.