AVM FRITZ!Box Fon WLAN 7390 2000-2484

AVM to producent mało popularny w naszym kraju i rzadko spotykany w sklepach. Szkoda, bo oferuje bardzo rozbudowane funkcjonalnie i wydajne urządzenia, które sprawdzą się zarówno w warunkach domowych jak też w małych firmach. Do naszego laboratorium trafił model FRITZ!Box Fon WLAN 7390, prawdziwy kombajn sieciowy.
AVM FRITZ!Box Fon WLAN 7390 2000-2484

Urządzenie nie ma anten zewnętrznych ani możliwości podłączenia takowych, ale mimo to radzi sobie bardzo dobrze. Przedni panel zajmuje pięć diod informacyjnych a na górze obudowy umieszczono dwa przyciski. Jeden odpowiedzialny za funkcję DECT, drugi WLAN. Po lewej stronie umieszczono jeden z portów USB, drugi znajdziemy z tyłu między innymi złączami, a trzeba przyznać, że jest ich tam dość dużo. Obok czterech portów LAN umiejscowiono dwa złącza dla telefonów analogowych, jedno dla ISDN oraz wejście linii DSL. Modem działa w standardzie VDSL oraz ADSL zarówno z aneksem A jak i B. Ponadto port LAN 1 możemy skonfigurować do pracy jako WAN. To wszystko sprawia, że jesteśmy praktycznie nieograniczeni jeśli idzie o wybór dostawcy Internetu. Jeśli tego by było mało – router obsługuje także modemy 3G podłączane do portów USB. Pozwala to np. na zabezpieczenie się przed awarią łącza kablowego.

Prędkości przesyłanie po kablu dorównują najmocniejszym urządzeniom w rankingu.

Prędkości przesyłania po kablu dorównują najmocniejszym urządzeniom w rankingu.

Na tym jednak funkcjonalność się nie kończy, FRITZ!Box oprócz możliwości podłączania pamięci masowych posiada 512 MB wbudowanej pamięci do wykorzystania przez użytkownika. Jak z niej skorzystamy zależy tylko od nas. Możemy przechowywać na niej nagrania z wbudowanego automatu zgłoszeniowego, czy pliki odebranych faksów. Jeśli umieścimy tam zdjęcia bądź muzykę bez problemu udostępnimy ją poprzez FTP, SMB czy też prześlemy strumieniowo bezpośrednio do urządzeń zgodnych z UPnP. Prócz zewnętrznych urządzeń telefonicznych, do zintegrowanej bazy DECT podłączymy do sześciu bezprzewodowych słuchawek. Jeśli będą to słuchawki AVM, będziemy mogli odczytywać na nich wiadomości e-mail, kanały RSS, a nawet słuchać muzykę ze zdefiniowanych samodzielnie rozgłośni internetowych.

Przesyłanie w sieci WiFi jest stabilne, ale do najszybszych jeszcze trochę brakuje.

Przesyłanie w sieci WiFi jest stabilne, ale do najszybszych jeszcze trochę brakuje.

Firmy, prócz obsługi faksów i wielu linii telefonicznych, zainteresuje serwer VPN pozwalający na bezpieczną pracę w sieci lokalnej użytkownikom oddalonym o setki kilometrów. Jedynym warunkiem jest dostęp do Internetu i zainstalowany na komputerze klient usługi.

Niewątpliwą zaletą i wartością dodaną do zakupu produktu jest jego wsparcie techniczne. AVM w odróżnieniu od innych producentów, oferując nowe oprogramowanie układowe do swoich urządzeń nie tylko poprawia znalezione błędy ale także dodaje nowe funkcjonalności. Testowany w laboratorium CHIP-a router wyposażony był w firmware w wersji 84.04.83, w nowej wersji, która powinna się pojawić jeszcze w roku 2010, a my dzięki uprzejmości producenta testowaliśmy także edycję beta, zapowiedziano wprowadzenie wsparcia dla IPv6, możliwość wydzielenia sieci dla gości i kilka innych udogodnień.

Zużycie energii jest dość duże, natomiast urządzenie oferuje bardzo rozbudowaną funkcjonalność.

Zużycie energii jest dość duże, natomiast urządzenie oferuje bardzo rozbudowaną funkcjonalność.

AVM FRITZ!Box Fon WLAN 7390 to kombajn sieciowy, który z powodzeniem jest w stanie zastąpić co najmniej kilka pojedynczych urządzeń. Długi okres gwarancji producenta i dobre wsparcie dają pewność, że dość duża kwota jaką trzeba przeznaczyć na jego zakup nie okaże się wyrzucona w błoto. Prawie tysiąc złotych to w porównaniu do konkurencji rzeczywiście niemało i użytkowników domowych może to skutecznie odstraszyć. Z punktu widzenia firm będzie to dobra inwestycja. Warto jeszcze nadmienić, że w testowanej wersji oprogramowania nie było możliwości zabezpieczenia sieci WiFi z wykorzystaniem serwera RADIUS. Miejmy nadzieję, że to niedopatrzenie zostanie w kolejnych wersjach naprawione.

Grzegorz Bziuk