Adobe zabezpiecza najpopularniejszą wtyczkę do przeglądarek

Flash Player 10.2 beta – obciążenie procesora rzędu 0%

Adobe udostępniło do testów wersję rozwojową wtyczki Flash Player w wersjach dla Windows, Mac OS-a i Linuksa. Wersja 10.2 to przede wszystkim mechanizm Stage Video, który pozwoli na całkowite odciążenie procesora przy odtwarzaniu filmów.

Stage Video to główna nowość, jaką Adobe zaimplementowało w wersji 10.2 wtyczki Flash Player. Co prawda na razie mamy do dyspozycji tylko wersję beta 10.2 (nieukończoną, mogącą wciąż zawierać usterki), ale poprawę widać znaczącą. Nowy Flash Player renderuje w całości strumień wideo za pomocą procesora graficznego (nie tylko dekodowanie H.264, ale też konwersja kolorów czy skalowanie), odciążając procesor główny praktycznie do zera.

Nie oznacza to jednak, że wystarczy uaktualnić wtyczkę, jak pojawi się jej końcowa wersja. Stage Video to nowe API, z którego odtwarzacze napisane we Flashu mogą korzystać, ale nie muszą. Innymi słowy: dopóki YouTube, Wrzuta czy inne witryny nie uaktualnią swoich playerów, nie odczujemy różnicy. Na szczęście chodzi tu wyłącznie o odtwarzacze – filmów nie trzeba rekodować na nowo.

Inne zmiany w wersji 10.2 beta to 35-procentowy wzrost wydajności pod Internet Explorerem oraz lepsza współpraca z wieloma pulpitami.

Nie wiemy kiedy odbędzie się premiera gotowej wersji, ale beta jest dostępna na Adobe Labs. Mamy tylko jedną złą wiadomość: wersja dla Mac OS-a nie obsługuje procesorów PowerPC…

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.