Android 2.2.1 na pokładzie Samsunga Galaxy S sprawia, że telefon działa dużo szybciej.

Galaxy S jeszcze szybszy! Instalacja Androida 2.2.1

Instalacja Android 2.2.1 + lag fix na Galaxy S

Pod koniec listopada opublikowaliśmy artykuł pod tytułem Krok po kroku: Samsung Galaxy S szybszy o 90%!. Opisaliśmy tam  zmianę oprogramowania Android z wersji 2.1 na 2.2 oraz likwidację tzw. laga, czyli denerwującego opóźnienia, które występowało od momentu wybrania dowolnej funkcji do czasu jej wykonania.

Kilka dni temu Samsung nieoficjalnie wypuścił nową wersję Androida oznaczoną symbolem 2.2.1. Oprogramowanie w porównaniu do poprzedniej wersji okazuje się dużo szybsze.

Ponadto moderzy z forum xda-developers szybko wzięli go w swoje ręce i dodatkowo znacznie usprawnili. Po pierwsze zmienił się wygląd. Opisywane tutaj oprogramowanie do złudzenia przypomina Androida w wersji 2.3 (zrzuty ekranu znajdziecie tutaj). Ponadto opisywany ROM zawiera w sobie najnowszy lag fix (Voodoo 5.0.2) oraz ma mnóstwo usprawnień.

Właśnie dlatego zdecydowaliśmy się opublikować zaktualizowany proces aktualizacji telefonu Samsung Galaxy S. Warto zaznaczyć, że cała operacja jest teraz o wiele prostsza, niż poprzednio. Zatem – do dzieła.

Uwaga! Wykonanie wskazówek zaprezentowanych w tym artykule może doprowadzić do całkowitego uszkodzenia telefonu! Ponadto jest duża szansa, że w przypadku awarii urządzenia (nawet z zupełnie innego powodu) gwarancja zostanie anulowana. Nie można bowiem wgrywać oprogramowania niewspieranego przez firmę Samsung.

Doładuj swój telefon!

Doładuj swój telefon przez CHIP.pl! Możesz zapłacić kartą kredytową lub zrobić szybki przelew z jednego z 16 banków.

Uwaga! Instalacja tego oprogramowania spowoduje usunięcie wszystkich danych z telefonu! Znikną m.in. smsy, połączenia, kontakty oraz zainstalowane aplikacje. Aby tego uniknąć warto stworzyć kopię bezpieczeństwa używając programu MyBackup dostępnego w Android Market (jednak nie polecamy robienia backupu ustawień systemu i aplikacji). Natomiast nic nie powinno się stać ze zdjęciami, muzyką oraz pozostałymi plikami znajdującymi się na karcie SD.

Instalujemy Androida 2.2.1

Uwaga, telefon powinien być w pełni naładowany przed rozpoczęciem całego procesu!

 1. Pobieramy ostatnią wersję firmware z Androidem 2.2.1 z tego adresu (227 MB). Rozpakowujemy archiwum (hasło: samfirmware.com). Docelowo w jednym katalogu musimy mieć pliki: GT-I9000-CSC-MULTI-OXAJPU.tar.md5, I9000XXJPU-REV03-PDA-low-CL747761.tar.md5 oraz MODEM_I9000XXJPU.tar.md5.
 2. Wewnątrz archiwum znajduje się także plik Odin3v1.3.exe. Jest to aplikacja, z użyciem której będziemy przeprowadzali pierwszą część aktualizacji telefonu.
 3. Po odłączeniu kabla od telefonu uruchamiamy go w trybie Download mode. W tym celu przytrzymujemy Volume Down, przycisk Home oraz włącznik telefonu. Jeżeli wszystko pójdzie dobrze, naszym oczom powinno pokazać się coś takiego.
  Tryb Download Mode.
  Tryb Download Mode.
 4. Podłączamy telefon kablem do komputera. Czekamy aż system Windows zainstaluje sterowniki. Jeżeli coś pójdzie nie tak, można je pobrać z Softpedii (19 MB) i zainstalować ręcznie.
 5. Uruchamiamy program Odin3v1.3.exe. Jako PDA wybieramy I9000XXJPU-REV03-PDA-low-CL747761.tar.md5. Phone – MODEM_I9000XXJPU.tar.md5. CSC to oczywiście GT-I9000-CSC-MULTI-OXAJPU.tar.md5. Jeżeli wszystko jest OK, a pole ID:COM zostało podświetlone na żółto – klikamy Start.
  Jeżeli wszystko wygląda jak na zrzucie ekranu klikamy Start.
  Jeżeli wszystko wygląda jak na zrzucie ekranu klikamy Start.
 6. Telefon uruchomi się automatycznie. Gdy to nastąpi, odłączamy kabel i wyłączamy telefon. Pobieramy plik CF-Root-XX_OXA_JPU-v1.3-BusyBox-1.17.1.zip. Uwaga, musimy zarejestrować się na forum xda-developers. Rozpakowujemy archiwum.
 7. Ponownie wprowadzamy telefon w tryb Download mode. Podłączamy go do komputera. Uruchamiamy aplikację Odin3v1.3.exe (lub wyłączamy i włączamy, jeżeli jest już uruchomiony) i jako PDA wybieramy CF-Root-XW_XEE_JPA-v1.2-Busybox-1.17.1.tar i klikamy Start.
  CF-Root v1.2, czyli instalacja superuser+busybox+2e.
  CF-Root v1.2, czyli instalacja superuser+busybox+2e.
 8. Pobieramy ClockworkMod Recovery (1,7 MB) i kopiujemy go do wewnętrznej pamięci telefonu (wbudowaną, a nie zewnętrzną!).
 9. Pobieramy ROM – Darky’s v5.5 Gingerbread Edition (177 MB). Kopiujemy go na wewnętrzną pamięć telefonu – bez rozpakowywania.
 10. Uruchamiamy telefon w trybie Recovery mode (nie mylić z Download mode). W tym celu wciskamy Volume up, przycisk Home oraz włącznik telefonu. Za pomocą przycisków Volume up/Volume down wybieramy pozycję apply sdcard:update.zip i  naciskamy środkowy przycisk wyboru. Telefon uruchomi się ponownie dokładnie z tym samym ekranem. Czynność powtarzamy.
  Ten ekran to Recovery 2e.
  Ten ekran to Recovery 2e.
 11. Tym sprytnym sposobem dostaliśmy się do aplikacji ClockworkMod Recovery z użyciem której wgramy docelowy ROM. Podobnie jak w Recovery 2e poruszamy się przyciskami Volume up/Volume down. Jedna różnica – wyboru nie zatwierdzamy środkowym przyciskiem, a strzałką powrotu. Z menu wybieramy install zip from sdcard. Na kolejnym ekranie – choose zip from sdcard. Na liście plików odnajdujemy Darkys_v5.5_Gingerbread_Edition_Voodoo_signed.zip i naciskamy strzałkę powrotu. Potwierdzamy instalację.
  ClockworkMod Recovery. Dzięki tej aplikacji możemy zmienić cały ROM.
  ClockworkMod Recovery. Dzięki tej aplikacji możemy zmienić cały ROM.
 12. Proces instalacji rozpoczął się i powinien wyglądać jak na zdjęciu poniżej. Po zakończeniu procesu zostaniemy ponownie przeniesieni do ClockworkMod Recovery. Tam wybieramy opcję Go Back, a następnie Reboot now.
  Instalacja firmware Doc BUJP8 v9.
  Instalacja firmware Darky’s v5.5 Gingerbread Edition.
 13. Proces instalacji rozpoczął się i powinien wyglądać jak na zdjęciu poniżej. Po zakończeniu procesu zostaniemy ponownie przeniesieni do ClockworkMod Recovery. Tam wybieramy opcję Go Back, a następnie Reboot now.
  Darky's v5.5 Gingerbread Edition na pokładzie, czyli Android 2.2.1 w akcji.
  Darky’s v5.5 Gingerbread Edition na pokładzie, czyli Android 2.2.1 w akcji.
Podsumowanie

Jeżeli chodzi o wyniki testów, benchmarki nie pokażą nic ponadto, co osiągnęliśmy przy okazji poprzedniego poradnika. Czy to oznacza, że nowe oprogramowanie nic nie daje? Wręcz przeciwnie!

Choć benchmarki nie wykazują poprawy, w telefonie niemal całkowicie zniknął lag. Opisywanego oprogramowania używam już od kilku dni i jestem bardzo zadowolony. W moim subiektywnym odczuciu lag zniknął niemal całkowicie. Telefon reaguje niesamowicie szybko i nie ma z nim najmniejszych problemów. Ponadto nowy wygląd, który do złudzenia przypomina Androida 2.3 bardzo przypadł mi do gustu.

Poniżej umieszczamy listę przydatnych linków.

Chcesz być na bieżąco z CHIP? Obserwuj nas w Google News