Składak CHIP-a: komputer home theater (HTPC) #1

Komputer HTPC to centrum multimedialne. Podłączając je do telewizora możemy sterować mediami za pomocą pilota równie wygodnie, jak w przypadku innych odtwarzaczy. Z tą różnicą, że jest bardzie wielofunkcyjne. Potrafi odtworzyć płytę Blu-ray, materiały w rozdzielczości Full HD, muzykę, zdjęcia i wiele innych multimedialnych rzeczy. Musi przy tym zachować ich pełną jakość i płynność.
CHIP doradzi Ci, jaki komputer złożyć!
CHIP doradzi Ci, jaki komputer złożyć!

W niniejszym artykule przedstawiamy dwie konfiguracje, podobne wydajnościowo, ale różniące się komponentami. Każda z nich bez problemu podoła nawet najnowszym materiałom multimedialnym.

Dzięki płycie głównej Gigabyte GA-H57M-USB3 wykorzystamy układ graficzny w procesorze Core i3

Dzięki płycie głównej Gigabyte GA-H57M-USB3 wykorzystamy układ graficzny w procesorze Core i3

Zestaw I

Płyta główna: Gigabyte GA-H57M-USB3 Cena: 448 zł

Procesor:

Intel Core i3-530

Cena: 366 zł

Karta graficzna:

Intel Graphics Media Accelerator HD

(zintegrowana z procesorem)

Cena: 0 zł


Pamięć RAM:

 Kingston HyperX 2x2GB 1333MHz DDR3 Non-ECC CL7

Cena: 235 zł


Dysk twardy:

Samsung HD204UI 2TB

Cena: 317 zł


Napęd optyczny:

 Samsung SH-S223C (DVD-RW) lub LG BH08LS20 (BD-RW)

Cena: 56 zł / 400 zł
Obudowa:

Acutake Miracle

Cena: 200 zł


Zasilacz:

 Be quiet! SFX Power SFX-300W

Cena: 180 zł

Łączna cena: 1802 zł / 2146 zł

Opis zestawu
Płyta główna Gigabyte GA-H57M-USB3 została wyposażona jest w osiem wejść USB, w tym w dwa w standardzie 3.0 oraz aż siedem złącz SATA II. To, co w niej najciekawsze to funkcje monitoringu sprzętowego. Mamy tu system ostrzegający nas o przegrzewaniu się procesora, temperatury systemowej, napięć zasilania, system ostrzegający nas o uszkodzeniach wiatraka procesora czy sterowanie prędkością wentylatorów.

Co do jakości wykonania także nie można mieć zastrzeżeń. Na laminacie zainstalowane są wyłącznie kondensatory polimerowe, a wewnątrz płyty głównej wprowadzono podwójną wartość miedzi. To znana już z innych modeli Gigabyte’a technologia Ultra Durable 3. Pozwala to na znaczne obniżenie temperatury płyty głównej.

Płyta jest oczywiście zgodna z technologią zaimplementowaną w procesorze Intel i3. Procesor jest bowiem zintegrowany z grafiką Intel Graphics Media Accelerator HD taktowaną z częstotliwością 733 MHz. Sam układ wyposażony jest w dwa rdzenie taktowane zegarem 2926 MHz każdy. Procesor ma zaimplementowaną także technologię Hyper-Threading, dzięki której każdy rdzeń może obsłużyć dwa wątki.

Akcelerator graficzny nie jest w stanie udźwignąć najnowszych gier, ale dzięki sprzętowemu wspomaganiu płynnie obsługuje grafikę w jakości Full HD. Dzięki temu oglądnie filmów bądź zdjęć wysokiej jakości nie jest dla niego dużym wyzwaniem. Co więcej utrzymuje on niską temperaturę pracy i zużycie energii.

Pamięć RAM to 4GB DDR3 taktowe z częstotliwością 1333MHz. Do mediów wystarczy aż nadto, a nie zapłacimy za nią majątku. Wprawdzie można wziąć 2GB, ale różnica ceny jest naprawdę niewielka.

Dysk twardy to Samsung HD204UI 2TB. Zajął on w naszym rankingu 1 miejsce w kategorii ECONO. Rzeczywiście cena 317 zł za tak pojemny nośnik nie jest wygórowana. Pomimo, że dysk kręci się z szybkością 5400 obr./min. utrzymywał wartości odczytu i zapisu na poziomach 109,3 i 90,8 MB/s. Czas dostępu również jest dobry i wyniósł 16,9 ms. Dysk należy do linii Eco Green, nastawiony jest więc na oszczędność. Potwierdzają to testy: podczas odczytu pobór energii wynosi tylko 4,1 W.

Napęd optyczny to komponent, który najczęściej opisujemy zdawkowo, ale w HTPC nabiera szczególnego znaczenia. Do zestawu polecamy dwa do wyboru. Pierwszy to standardowe DVD z nagrywarką. Drugi to Blu-Ray RW. Potrafi nagrać i odczytać zarówno płyty DVD, jak i Blu-Ray. To, jaki wybierzemy zależy tak naprawdę od naszych potrzeb. Jeżeli wszystkie pliki będziemy odczytywać wyłącznie z dysku, wystarczy nam napęd DVD. Jeżeli natomiast chcemy oglądać lub nagrywać duże pliki multimedialne, jak filmy w rozdzielczości 1080p, musimy zainwestować w odtwarzasz BD.

Acutake Miracle jest niedrogim i dobrym wyborem, jeżeli chodzi o obudowy typu HTPC

Acutake Miracle jest niedrogim i dobrym wyborem, jeżeli chodzi o obudowy typu HTPC

Obudowa to już kwestia bardziej estetyczna. Ważne, aby miała pilota to łatwej obsługi. Wszystkie markowe obudowy kosztują dość dużo. Acutake Miracle jest chlubnym wyjątkiem. Wyświetlacz pokazuje temperatury dwóch niezależnych czujników czy prędkość obrotu wentylatora, którą można regulować. Obudowa nie jest duża, ma wymiary 385 x 350 x 135 mm (długość x szerokość x wysokość), dlatego należy użyć zasilacza SFX.Dobrym wyborem jest Be quiet! SFX Power SFX-300W. Ma on certyfikat 80 PLUS, dzięki czemu mamy pewność, że zużycie energii jest bezstratne. Do zestawu zalecany jest zasilacz, który zapewnia minimum 250W mocy, tak więc w zapasie zostaje nam jeszcze 50W.

Płyta główna Gigabyte GA-880GA-UD3H wyposażona jest w wydajny układ graficzny ATI Radeon HD 4250

Płyta główna Gigabyte GA-880GA-UD3H wyposażona jest w wydajny układ graficzny ATI Radeon HD 4250

Zestaw II

Płyta główna:

Gigabyte GA-880GA-UD3H

Cena: 445 zł

Procesor:

AMD Athlon II X4 630 2,8Ghz

Cena: 326 zł

Karta graficzna:

 ATI Radeon HD 4250 (zintegrowany z płytą główną)

Cena: 0 zł


Pamięć RAM:

 Kingston HyperX 2x2GB 1333MHz DDR3 Non-ECC CL7

Cena: 235 zł


Dysk twardy:

Samsung HD204UI 2TB

Cena: 317 zł


Napęd optyczny:

Samsung SH-S223C (DVD-RW) lub LG BH08LS20 (BD-RW)

Cena: 56 zł / 400 zł
Obudowa:

Acutake Miracle

Cena: 200 zł


Zasilacz:

 Be quiet! SFX Power SFX-300W

Cena: 180 zł

Łączna cena: 1759 zł / 2103 zł

Opis zestawu
Gigabyte GA-880GA-UD3H to bardzo dobra, wydajna płyta główna. Wyposażona jest w osiem złącz SATA, w tym aż sześć 6.0Gb/s. Zainstalowano też cztery złącza USB w standardzie 2.0 i dwa w 3.0. Technologie dodatkowe polegają głownie na oszczędzaniu energii i obniżenie temperatury jak np. Easy Energy Saver czy wspomniane wcześniej Ultra Durable 3 Classic.

Najważniejszym elementem płyty jest jednak karta graficzna. To wydajny układ ATI Radeon HD 4250. Podobnie, jak w przypadku grafiki Intela, pogramy tylko w starsze gry. Odtwarzanie filmów w 1080p nie jest jednak problemem. Tym bardziej, że układ AMD jest dużo wydajniejszy od konkurencji.

Czterordzeniowy Athlon II X4 630 2,8Ghz taktowany jest zegarem o częstotliwości 2,8GHz. Nie ustępuje wydajnością Core i3, a w przypadku HTPC nawet je przewyższa. Podczas kompresji wideo i testów łączonych fizyczne cztery rdzenie są wyraźnie szybsze niż dwa fizyczne i dwa wirtualne Intela.Pozostałe komponenty nie uległy zmianie.

Bez wątpienia najważniejszą decyzją jaką musimy podjąć jest wybór napędu optycznego oraz karty dźwiękowej. Jeżeli posiadamy zaawansowany system nagłośnienia, należałoby doliczyć cenę tej drugiej. Koszt takiego rozwiązania zaczyna się od 200 zł. Jeżeli jednak używamy dźwięku z telewizora bądź stereo, wystarczy nam układ zamontowany na płycie głównej.