Tego nie możesz przegapić! Przegląd najciekawszych informacji mijającego tygodnia [29.11 – 03.12.2010]

Jak co tydzień zebraliśmy dla Was najpopularniejsze wiadomości z kraju i ze świata. Polecamy przyjrzeć się wpadce mBanku i poczynaniom Microsoftu. Przypominamy również o naszych stałych cyklach, czyli:
Tego nie możesz przegapić! Przegląd najciekawszych informacji mijającego tygodnia [29.11 – 03.12.2010]

1

Wielka wpadka mBanku

mBank to jeden z pierwszych, w pełni zinternetyzowanych polskich banków. I zawsze działał bez zarzutu. W poniedziałek jednak miała miejsce olbrzymia wpadka, z której może się zrobić jeszcze większa afera. Spodziewaliście się przelewu i jesteście w mBanku? To mogliście mieć pecha. Być może twoje 25 000 zł za witrynę internetową otrzymał Kazio z Wąchocka. No chyba, że jesteś Kaziem, to wtedy możesz mówić o farcie…

2

80 milionów drzew i Widok Ulicy w Google Earth 6

Google Earth staje się coraz bardziej przerażające w swej dokładności. Wersja 4 wprowadziła mapę nieba, wersja 5 oceanów, a wersja 6 wprowadza… drzewa. Google Earth, które jest już dostępne do pobrania, wprowadza jako najważniejszą innowację… modele drzew. Tak, to nie pomyłka. Google Eatrth to 80 milionów drzew 50 gatunków na ultra-dokładnej mapie całej Ziemi. Niestety, na razie nie wszędzie. Zespół Google’a tłumaczy to chęcią bycia wiernym rzeczywistości. Innymi słowy: nie chcą zgadywać gdzie jakie drzewo rośnie…

3

10 najlepszych rozszerzeń do Mozilla Firefox – część 2

Kolejny wtorek i kolejna porcja rozszerzeń. Dalej zajmujemy się dodatkami do trzeciej edycji przeglądarki Mozilla Firefox. Przy okazji przypomnienie o poprzedniej części zestawienia, którą możecie znaleźć pod tym adresem. Czy wiesz jak być anonimowym w Sieci? Czy jesteś pewien, że robisz bezpieczne zakupy on-line? A może zastanawiasz się w jaki sposób nie stracić danych z przeglądarki? Dzięki opisanym tutaj rozszerzeniom możesz przestać się tym martwić. 
4

Microsoft ma nowy sposób na walkę z piractwem!

Chmura ma być nowym sposobem Microsoftu na walkę z piractwem, jeśli wierzyć doniesieniom serwisu RumorPedia. Nadchodzący system operacyjny Windows 8 ma przechowywać ważne pliki jądra systemu w chmurze. Po zakupie kopii systemu, trzeba będzie zsynchronizować te pliki z plikami, zamieszczonymi na chmurowych serwerach Microsoftu, co ma zapobiec korzystaniu z pirackich wersji OS-u, które zwyczajnie nie będą podlegać synchronizacji…

5

Microsoft wkracza na rynek telewizyjny, wkurza wszystkich

 Microsoft przeprowadził kilka rozmów ze stacjami telewizyjnymi. Gigant chciał się z nimi naradzić, planuje bowiem uruchomić płatną (abonament), własną telewizję na konsoli Xbox. Cel: stawienie czoła takim firmom, jak Google, Apple czy Netflix. Xboksowa telewizja, poza autorskimi, interaktywnymi materiałami, obejmowała by też treści dostarczane przez ABC, NBC, Fox, CBS, ESPN i CNN. Metody płatności nie są jeszcze ustalane: rozważany jest pojedynczy abonament lub pakiety, podobne jakie oferują obecni dostawcy telewizji kablowej lub satelitarnej. Rozważane jest dodanie kanałów premium, takich jak HBO czy Showtime.
6

Karty pamięci o pojemności ponad 2 TB i transferze 500 MB/s

Najszybszy do tej pory standard kart pamięci, CompactFlash, zapewnia prędkość transferu danych do 167 MB/s. To stanowczo za mało, twierdzą firmy Sandisk, Sony oraz Nikon, które zamierzają utworzyć zupełnie nowy format kart pamięci, opierający się na interfejsie PCI Express. Dzięki zastosowaniu tego typu magistrali, możliwe będzie uzyskanie prędkości transferu danych dochodzące nawet do 500 MB/s. To jednak nie wszystko, bowiem takie karty pamięci mogłyby pomieścić nawet ponad 2 TB danych, co w dobie filmów Full HD i seryjnych zdjęć RAW, wydaje się rozsądną pojemnością.

7

Do pakietu MS Office 2010 netbook gratis

 Sytuacja, w której kupując komputer otrzymuje się gratisowe oprogramowanie jest dosyć często spotykana. Sklep Microsoft Store postąpił na odwrót – przy zakupie pakietu MS Office 2010 dostaniemy netbooka Dell Inspiron Mini 1018 całkowicie za darmo. Promocja dotyczy pakietu Microsoft Office Home and Business, który kosztuje 280$. Netbook o wartości 299$ jest w prezencie. Urządzenie wyposażono w procesor Intel Atom N455 1,66 GHz, ekran 10,1″ o rozdzielczości 1 024 x 600, 1 GB pamięci RAM DDR3 667 MHz, dysk twardy o pojemności 250 GB, czytnik kart pamięci 3-in-1, układ grafiki Intel GMA 3150, kamerkę 0,3 MP, Wi-Fi 802.11n, 6-komorową baterię oraz system operacyjny Windows 7 Starter.
8

Wszystkie MacBooki Pro z napędem SSD i technologią Light Peak?

Według najświeższych informacji, Apple na kwiecień 2011 roku planuje odświeżenie swojej linii MacBooków Pro. Wszystkie nowe maszyny mają być wyposażone w napędy SSD o pojemności do 512 GB. Ponadto Apple planuje wykorzystać nową technologię Light Peak, która według Intela ma zastąpić obecną łączność USB 3.0 (więcej o Intel Light Peak dowiesz się tutaj). Co ciekawe, MacBooki Pro najprawdopodobniej nie będą wyposażone w napęd optyczny.

9

Microsoft dołączy do Windows Phone 7 funkcje znane z jailbreake’a

Jest wiele funkcji, których systemowi Windows Phone 7 brakuje – z tym faktem nie można dyskutować. Wydaje się, że wie o tym nawet sam Microsoft. Owym brakiem funkcji nie przejmują się jednak użytkownicy, którzy skorzystali z narzędzia ChevronWP7 do wykonania jailbreake’u smartfonów z mobilnym OS-em Microsoftu. Twórcy tegoż narzędzia – Rafael Rivera, Chris Walsh oraz Long Zheng, postanowili jednak wycofać swoje dzieło z Internetu, po tym jak skontaktował się z nimi Brandon Watson, dyrektor działu “Developer Experience” dla Windows Phone 7, obiecując przeniesienie “części” funkcji dostępnych w zjailbreak’owanych urządzeniach do głównego systemu.

10

Anglik stworzył program do obliczenia najnudniejszego dnia XX wieku

Nadmiar wolnego czasu niejednemu może uderzyć do głowy. Pewien Anglik postanowił zrobić coś pożytecznego i ustalić jaki dzień XX wieku był najnudniejszy. Świat widział już niejeden dziwny eksperyment. Liczono już średnią długość stosunku płciowego świń, sprawiano, że żaba zaczynała lewitować czy próbowano stworzyć odporny na smród gnojownika ubiór. Teraz William Tunstall-Pedoe stał się sławny z powodu obliczenia, który dzień XX wieku był najnudniejszy.

Więcej:trendy