Test kart Radeon HD 6950 i HD 6970: Za późno, za głośno, za prądożernie

Pod koniec października firma AMD zaprezentowała nam najnowszą serię Radeonów wypuszczając jako pierwsze modele HD 6850 oraz HD 6870. Bazowały one na wykonanym w 40-nanometrowym procesie technologicznym rdzeniu Barts i stanowiły bezpośrednich następców układów HD 5750 oraz HD 5770. Wydajność obu kart była na zdecydowanie wyższym poziomie niż można było wywnioskować ze wstępnych zapowiedzi. Z testów, które przeprowadziliśmy wynikało, że zarówno GeForce GTX 460 wyposażony w 1024MB jak i jego 786 MB odmiana nie są w stanie w większości testów zagrozić nawet słabszemu z prezentowanych wtedy Radeonów. Pikanterii całości premiery dodawała również atrakcyjna cena…
Karty graficzne AMD Radeon są jedne z najlepszych na świecie
Karty graficzne AMD Radeon są jedne z najlepszych na świecie

Po dwumiesięcznej przerwie ubarwionej premierą nowych GeForce’ów GTX 580 oraz GTX 570 przyszedł czas aby pokazać światu kolejnych nowości ze stajni AMD – Radeona HD 6950 oraz Radeona HD 6970. Produkty te, podobnie jak wymieni akapit wyżej poprzednicy, zbudowane zostały 40-nanometrowym procesie technologicznym z tą jednak różnicą, że ich sercem stał się rdzeń o kodowej nazwie Cayman. Różnice w ich budowie sprowadzają się do niektórych elementów architektury, liczby jednostek cieniujących, ilości jednostek teksturujących czy w końcu samej częstotliwości karty.

Zanim przejdziemy do dalszej części prezentacji zapoznajmy się ze specyfikacją nowych kart, a także przypomnijmy sobie budowę produktów konkurencji.

Nazwa układu Radeon HD 5870 Radeon HD 6870 Radeon HD 6950
Radeon HD 6970
GeForce GTX 570 GeForce GTX 580
Jednostki cieniujące1600 11201408
1536
480 512
ROP323232
32
40 48
Jednostki teksturujące805688
96
60 64
Taktowanie rdzenia850 MHz900 MHz800 MHz
880 MHz
732 MHz 772 MHz
Taktowanie jednostek cieniujących850 MHz900 MHz800 MHz
880 MHz
1464 MHz 1544 MHz
Pojemność pamięci1024 MB1024 MB2048 MB
2048 MB
1280 MB 1536 MB
Szerokość szyny pamięci256 bit256 bit256 bit
256 bit
320 bit 384 bit
Taktowanie pamięci4800 MHz4200 MHz5000 MHz
5500 MHz
3800 MHz 4000 MHz
Cena*1340 zł955 zł1199**1499** 1370 zł 1940 zł

*

cena podana w tabelce została wyliczona na podstawie średniej z pierwszych dziesięciu sklepów z wyszukiwarki ceneo.pl

**

cena sugerowana producenta

Oprócz częstotliwości pracy spore zmiany możemy zaobserwować również w samej architekturze Caymana.

Architektura Cayman

Architektura Cayman 

Do najważniejszych różnic względem rdzenia Barts jest wykorzystanie podwójnego silnika graficznego (Dual Graphics Engine). Dzięki jego zastosowaniu poprawiona została prędkość teselacji, bowiem nowe Radeony HD 6900 są w stanie przetworzyć dwa trójkąty w jednym takcie zegarowym.

Teselacja w układach Cayman

Teselacja w układach Cayman

W zależności od stopnia złożoności trójkąta wyjściowego możemy zaobserwować nawet 69% wzrost wydajności w zależności od użytej aplikacji. Wydajność nowego Radeona HD 6970 przy większej złożoności trójkątów jest dwukrotnie wyższa niż miało to miejsce w kartach poprzedniej generacji, w których był, podobnie zresztą jak w rdzeniach Barts, tylko jeden teselator.

Inżynierowie projektując rdzenie Caymana postanowili usprawnić obliczenia realizowane za pośrednictwem bibliotek DirectCompute oraz OpenCL.

Wśród głównych zmian możemy zauważyć te, odpowiedzialne za asynchroniczne przesyłanie danych, wprowadzenie dwukierunkowego dostępu do pamięci pozwalającego na szybsze odczyty oraz zapisy danych, poprawienia kontroli przepływu informacji czy też przyspieszenia operacji podwójnej precyzji.

Złącza

W obu prezentowanych dziś Radeonach zostały wykorzystane najnowsze obecnie złącza sygnału cyfrowego. W modelach referencyjnych są to dwa mini DisplayPort w wersji 1.2 oraz jedno HDMI 1.4a.

  • mini DP 1.2

Złącze mini DP pojawiło się wcześniej w kartach serii HD 5000. Użyte tam zostało w celu umożliwienia użytkownikowi obsługi trzech monitorów na kartach wyposażonych w przynajmniej jedno DP, HDMI oraz DVI. W kartach nowej serii AMD zdecydowało się wykorzystać nowszą wersję tego coraz popularniejszego standardu w celu rozbudowy możliwej konfiguracji ekranów z trzech do sześciu bez konieczności zakupywania produkty z serii Eyefinity6. Jak to jest możliwe wyjaśniają poniższe screeny.

Podłączenie sześciu monitorów przy wykorzystaniu dwóch złączy mini DP oraz HUB'a

Podłączenie sześciu monitorów przy wykorzystaniu dwóch złączy mini DP oraz HUB’a
Podłączenie sześciu monitorów z wykorzystaniem jednego złącza mini DP połączonego z HUB'em oraz dwóch DVI

Podłączenie sześciu monitorów z wykorzystaniem jednego złącza mini DP połączonego z HUB’em oraz dwóch DVI
Podłączenie sześciu monitorów przy pomocy dwóch mini DP oraz dwóch HUB'ów

Podłączenie sześciu monitorów przy pomocy dwóch mini DP oraz dwóch HUB’ów

Pisząc o Eyefinity warto zwrócić też uwagę na fakt iż obaj producenci kart posiadają możliwość pracy bądź grania na wielu ekranach. Jednak nie u obu wygląda to tak samo…

AMD EyefinitynVidia Surround
Maksymalna liczba podłączonych monitorów Od 3 do 63
Wymagana karta graficznaDowolna z DX11Jedynie wybrane modele
Wymagana liczba kart graficznych Jedna Dwie
Płyta głównaDowolnaKażda z SLI

Z punktu widzenia użytkownika zdecydowanie bardziej opłacalnym wyborem jest oczywiście technologia od AMD gdzie w zasadzie każda karta jest w stanie “pociągnąć” nam trzy monitory…. Rozdzielczość oraz ustawienia w grach na których będzie ona działała płynnie są w tym przypadku zupełnie odrębną sprawą.

  • HDMI 1.4a

Po pierwszych premierach nVidii związanych z technologią 3D Vision przemysł trójwymiarowy zdecydowanie przyspieszył. AMD chcąc wyjść naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów postanowiło w najnowszych kartach wykorzystać złącze HDMI 1.4a umożliwiające obsługę monitorów, rzutników czy telewizorów pracujących w 120 Hz.


AMD Radeon HD 6950 2048 MB GDDR5

Nowe Radeony na pierwszy rzut oka niczym nie różnią się pod względem zewnętrznej budowy od tych z serii HD 6800.

Podobnie również jak i u poprzednika wygląda zestaw wyjść wideo. Dostajemy tu do dyspozycji dwa mini DisplayPorty, jedno pełnowymiarowe HDMI oraz dwa DVI.

Układ chłodzenia nowych Radeonów został troszkę zmodyfikowany, a dokładniej zwiększona została powierzchnia komory Vapor Chamber. Podobnie jak we wcześniejszych modelach czy tez kartach konkurencji z serii GTX 500 ma ona za zadanie jak najszybciej odprowadzić ciepło na radiator.

Pierwsze co daje się zauważyć po rozebraniu karty to bardzo rozbudowana sekcja zasilania wraz z kontrolerem napięć. Kolejną ciekawostką jest przełącznik umieszczony obok złączy CrossFire…

Pozwala on na ustawienie jednego z dwóch wgranych w kartę BIOSów – pierwszego, fabrycznego,  oraz drugiego “odblokowanego” do którego użytkownik ma pełny dostęp. Wcześniej takie rozwiązania były stosowane w niektórych kartach firmy Galaxy i już wtedy budziły spore zainteresowanie. Dzięki zastosowaniu dual BIOSu zabawy z podkręcaniem stają się zdecydowanie przyjemniejsze, a ewentualne problemy niwelujemy poprzez przesunięcie tego przełączniczka.

Rdzeń Cayman wykorzystany w Radeonach HD 6900 jest zdecydowanie większy niż miało to miejsce w serii HD 5800 oraz HD 6800. Jego powierzchnia wynosi 389 mm2,ailość upakowanych w nim tranzystorów sięga 2,64 miliarda.

AMD Radeon HD 6970 2048 MB GDDR5

Budowa wydajniejszego Radeona HD 6970 jest w zasadzie identyczna jak prezentowanego stronę wcześniej Radeona HD 6950.

Ma on ten sam zestaw wyjść wideo co poprzednik, obok złączy CrossFire widoczny jest przełącznik BIOSów, natomiast zmienił się sposób zasilania karty. W Radeonie HD 6950 potrzebne były nam dwa złącza typu 6-pin PEG, natomiast w wydajniejszej z prezentowanych dziś kart niezbędne staje się jedno 6- oraz jedno 8-pin PEG.

Gigabyte Radeon HD 6970 2048 MB GDDR5

Oprócz referencyjnych konstrukcji do naszego Laboratorium dojechał również produkt finalny Gigabyte.

Karta zgodnie z oczekiwaniami od modelu referencyjnego różni tylko naklejka z logo producenta.

Podobnie jak i karty od AMD, tak i wersje sprzedażowe wyposażone są w przełącznik pozwalający na korzystanie z jednego z dwóch dostępnych BIOSów.

Wraz z kartą otrzymamy dwie przejściówki zasilania ze złączy molex na 6- oraz 8-pin PEG, mostek CrossFire oraz płytę ze sterownikami.

Platforma testowa i testy syntetyczne

Wszystkie testy zostały przeprowadzone na naszej standardowej platformie testowej w skład której wchodzą następujące komponenty:

Procesor: Intel Core i7-975
Płyta główna: Gigabyte X58A-Extreme
Pamięci: Patriot 3×2 GB Viper 1600 MHz
Zasilacz: Corsair 1000W
System operacyjny: Windows 7 Professional 64-bit

W poniższych zestawieniach wykorzystane zostały referencyjne modele wszystkich ważniejszych jednordzeniowych kart.

Przeglądając prezentację z nową serią Radeona moją uwagę zwrócił slajd prezentujący pozycjonowanie kart AMD względem obecnie dostępnych układów Nvidii.

AMD wyraźnie dało w nim do zrozumienia iż nie zamierza walczyć o miano najwydajniejszej jednordzeniowej karty graficznej, natomiast nie oznacza to, że nie będzie ona najpopularniejszą:)

Pozycjonowanie producenta swoją drogą, testy praktyczne swoją… zapraszamy zatem do zapoznania się z praktycznymi możliwościami obu nowości.

Testy syntetyczne

3DMark06

3DMark Vantage

W testach syntetycznych słabo… Zarówno w starszym 3DMark06 jak i w nowszym wydajniejszy model traci do GTX 570 z którym teoretycznie miał konkurować. Należy jedna pamiętać iż środowiskiem pracy jest DirectX 9.0c w przypadku pierwszego, oraz DirectX10 w przypadku drugiego…

W naszej procedurze od niedawna znajduje się również 3DMark 11, natomiast oprócz testowanych w ciągu ostatnich pięciu dni kart, żadna z wykorzystywanych wyżej zestawieniach (oprocz Radeonów HD 6900) nie ma jeszcze przeprowadzonych pomiarów. Artykuł zostanie o nie uzupełniony do końca tygodnia.

Testy w grach

Far Cry 2 (DirectX 10)

Podobnie jak w testach syntetycznych, tak samo w pierwszej z prezentowanych gier wydajniejszy AMD pozostaje za plecami GTX 570. Nie jest to różnica znaczna, natomiast jeżeli osiągi obu kart są zbliżone, to warto spojrzeć na cenę… a ta jest zdecydowanie po stronie Nvidii.

Crysis Warhead (DirectX 10)

Crysis Warhead mimo iż nie jest benchmarkiem zgodnym z nowym API Microsoftu to w rozdzielczości Extreme HD wysoko punktuje kartę AMD. Bardzo dobrze wyglądają również wyniki słabszego HD 6950.

S.T.A.L.K.E.R.: Call of Pripyat (DirectX 10)

W przypadku S.T.A.L.K.E.R’a wynik podawany przez nas jest średnią z wyników poszczególnych przejść benchmarka – Day, Night, Sun oraz Rain.

S.T.A.L.K.E.R jest grą zoptymalizowaną pod DirectX 11, natomiast widoczny jest fakt dość ścisłej współpracy przy jej tworzeniu z firmą AMD. W obu rozdzielczościach Radeony wypadły wysoko zostawiając jakąkolwiek konkurencję w tyle…

S.T.A.L.K.E.R.: Call of Pripyat (DirectX 11)

Po odpaleniu tego samego benchmarka w środowisku DirectX 11 sytuacja zmienia się diametralnie. Na prowadzenie wychodzi GeForce GTX 580, natomiast tuż za nim podąża HD 6970.

Resident Evil 5 (DirectX 10)

W RE5 podium zostało zajęte przez karty Nvidii. Dopiero na czwartym miejscu, zaraz za GTX 480 uplasował się najwydajniejszy z jednordzeniowych Radeonów – HD 6970.


Unigine 2.0 (DirectX 11)

Teselacja nigdy nie była mocną stroną kart AMD… do dziś. O ile w rozdzielczości 19×12 GTX 580 pozostaje pierwszy to już w 25×16 Radeon HD 6970 wyprzedza go dość znacznie. Tak dobre osiągi są zasługą opisywanego na początku tego artykułu podwójnego silnika graficznego.

Pobór prądu

Pobór prądu mierzony jest przez nas poprzez podłączenie całej platformy testowej do miernika napięcia a następnie zmierzenia ilości pobieranej energii w trakcie spoczynku (pulpit systemu Windows po 5 minutach) oraz 3D (obciążenie platformy Furmarkiem). W przypadku GTX 580 oraz GTX 570 karta została obciążona dodatkowo grą Dawn of War II.

Pobór prądu słabszego Radeona HD 6950 pozostaje na całkiem przyzwoitym poziomie jeżeli spojrzymy na ogólną wydajność przez niego oferowaną.
Zdecydowanie gorzej natomiast spisuje się wydajniejszy HD 6970, który przy 437 W jest zdecydowanie słabszy niż GTX 580 posiadający w zasadzie identyczną ilość pobieranego prądu.

Podsumowanie

Gdy o nowościach wiemy już wszystko przyszedł czas na podsumowanie. Oba Radeony HD 6900 są produktami, które w pełni zasługują na miano kart high-endowych, natomiast ich wydajność nie jest taką, na jaką większość z nas liczyła.
Jeżeli spojrzymy na wyniki generowane przez oba produkty i porównamy je z układami GTX 470 oraz GTX 480, to zauważymy że w zasadzie w każdym teście są ona znacznie szybsze. Niestety dla AMD, Nvidia niespodziewanie wydała nową serię kart i dotychczasowe plany czerwonych na nic się zdały… Opóźniona, względem pierwszych informacji o NDA, o dwa tygodnie premiera pozwoliła inzynierom dostosować obie karty do poziomu stawianego przez oba GTX’y. Radeony HD 6900 najprawdopodobniej w skutek tych czynności zyskały dodatkowe MHz, które pozytywnie wpłynęły na ich wydajność, natomiast wywołały kolejny problem…

W trakcie naszych testów karty graficzne umieszczane są w komorze bezechowej gdzie sprawdzamy poziom hałasu który generują. W momencie gdy oba Radeony pozostawały w trybie idle (praca w systemie Windows) zarówno ich temperatury jak ilość generowanego hałasu pozostawały na przyzwoitym poziomie. Niestety całość zmieniała się diametralnie w momencie włączenia zapętlonego przez 15 minut testu w grze… Radeon HD 6950 z 46 stopni w zasadzie momentalnie nagrzewał się do 90 stopni, a ilość pobieranego prądu wzrastała ze 108 do 305 W. Nie mogło to pozostać obojętne układowi chłodzenia, który z przyjemnych 35 dB zaczynał hałasować generując maksymalnie 54.6 dB.

Podobnie zachowywał się również wydajniejszy z prezentowanych dziś układów, natomiast w jego przypadku warto głównie zwrócić uwagę na wysoki pobór prądu. Wartość 437 W, którą udało nam się uzyskać w czasie testów jest na poziomie GTX’a 580, a od konkurencyjnego GTX’a 570 jest o ponad 100 W wyższy. Jest to sytuacja na tyle niepokojąca, gdyż karty z logo AMD zazwyczaj stanowiły przeciwieństwo prądożernych Nvidii.

Jeżeli spojrzymy na pozycję obu nowych Radeonów w naszym rankingu, to słowa uznania należą się układowi HD 6950. To właśnie on dzięki bardzo atrakcyjnej cenie oraz dobrej wydajności stanowi klasę sam w sobie. Konkurencyjne GTX’y 400 są albo znacznie tańsze oraz ponad 35% mniej wydajnie, albo dużo droższe i średnio 15% szybsze.

AMD Radeon HD 6950 2048 MB GDDR5

PLUSY:

Dual BIOS
Atrakcyjna cena
Dobra wydajność
2 GB pamięci

MINUSY:
Ilość generowanego hałasu w trybie 3D
Wysoka temperatura pracy w trybie 3D

Kartę do testu dostarczyła firma: AMD (www.amd.com)

AMD Radeon HD 6970 2048 MB GDDR5

PLUSY:

Dual BIOS
Dobra wydajność
2 GB wysoko taktowanej pamięci

MINUSY:
Ilość generowanego hałasu w trybie 3D
Wysoka temperatura pracy w trybie 3D
Pobór prądu!

Kartę do testu dostarczyła firma: AMD (www.amd.com)