Steve Jobs wraca do Apple’a, inwestorzy nie wierzą w reanimację firmy

Apple kupuje NeXT, czyli firmę, którą założył Steve Jobs po odejściu ze swojego koncernu. Wartość transakcji oceniana jest na astronomiczną sumę 429 milionów dolarów, co dla podupadającego “jabłka” jest nie lada wyzwaniem. Transakcja obejmuje nie tylko zasoby NeXT-a, ale i samego Steve’a Jobsa, który zostanie przywrócony na stanowisku dyrektora generalnego koncernu.
Tak wyglądał Steve Jobs, kiedy zakładał firmę Apple - 1 kwietnia 1976 roku
Tak wyglądał Steve Jobs, kiedy zakładał firmę Apple - 1 kwietnia 1976 roku

Jobs zapowiada wielkie zmiany w firmie. Projekty takie, jak Newton, Cyberdog czy OpenDoc mają być niezwłocznie zamknięte jako nierentowne. Firma też zaprzestanie sprzedaży praw do marki Macintosh, co oznacza zupełne zniknięcie z rynku klonów tego komputera. Według niepotwierdzonych informacji, obecna wersja Mac OS-a będzie zastąpiona przez NeXTSTEP, opracowany przez NeXT-a system operacyjny.

Analitycy są jednak zdania, że to ostatnie tchnienie agonii Apple’a. Według powszechnej opinii, Apple jest wyjątkowo nieatrakcyjną marketingowo marką, której brak jakiejkolwiek innowacyjności. – Jedna osoba (Steve Jobs – przyp. red.) nie jest w stanie zmienić skostniałej do tego stopnia korporacji – komentuje przedstawiciel Business Centre Club.