Safari 5 wolniejsze od Internet Explorera 9?

Wydajniejsze Safari z dodatkami i czytnikiem Safari Reader

Apple Safari 5

Najważniejszą nowością w piątym Safari jest z pewnością estetyczny czytnik RSS-ów. Safari Reader uaktywniamy poprzez kliknięcie w ikonę modułu, w dowolnym momencie podczas przeglądania Internetu. Zaprezentuje nam on feedy w miłej, czytelnej, nieco „gazetowej” formie.

Drugą istotną nowością jest z pewnością większa kompatybilność z HTML5, w tym odtwarzanie na pełnym ekranie i podpisy zamknięte, geolokalizacja, cięcia elementów, przeciągane atrybuty, walidacja formularza, Ruby, EventSource, Historia AJAX i WebSocket.

Nowa przeglądarka ma też uaktualniony moduł do obrabiania skryptów JavaScript. Engine Nitro ma być o 30 procent szybszy od poprzednika, o 3 procent szybszy od Chrome’a 5 i dwukrotnie szybszy od Firefoksa 3.6. Dodatkowo, dodano mechanizm DNS prefetching, co ma zwiększyć prędkość ładowania odwiedzonych już kiedyś witryn.

Istotną nowinką jest też darmowy Safari Development Program, czyli zestaw narzędzi, za pomocą których programiści będą mogli tworzyć rozszerzenia przeglądarki oparte o HTML5, CSS3 i JavaScript. Dodatki będą umieszczane w sandboksie, co oznacza, że te niechlujnie napisane nie będą miały wpływu na zabezpieczenia i stabilność aplikacji.

Przeglądarkę Safari pobierzesz z naszego portalu