System iOS 4.1 – co nowego?

System iOS 4.1 naprawia szereg usterek, które zostały wykryte po rynkowej premierze systemu, w tym problem z czujnikiem zbliżeniowym. Obecnie deweloperzy testują trzecią wersję rozwojową, można więc pokusić się o małą listę zmian.

Co ciekawe, główne usterki, które naprawia iOS 4.1 nie są wymienione w oficjalnej liście zmian. Chodzi tu o czujnik zbliżeniowy i Bluetooth, które po instalacji nowego systemu działają zauważalnie lepiej. Oprogramowanie jednak wciąż jest niegotowe – podczas testów wykryto wiele wycieków pamięci. Oznacza to najprawdopodobniej jeszcze jedną wersję rozwojową. A co, poza wyżej wymienionymi łatkami, zmieniło się w iOS-ie? Najwięcej poprawek zauważą deweloperzy.

Dodane zostały przeróżne API, które mają zwiększyć funkcjonalność pisanych na iOS-a aplikacji. Na szczególną uwagę zasługuje to, które umożliwia wykorzystywanie miniatur kontaktów zapisanych w telefonie – czyżby na App Store miały pojawić się bogate organizery danych? Inne ciekawe API pozwoli aplikacjom na identyfikację BSSID-a lub SSID-a sieci bezprzewodowej, do której jesteśmy podłączeni

Kolejna zmiana, jaka dotknie gadżety Apple’a, to Game Center, które ma być odpowiedzią na Xbox LIVE w Windows Phone 7. Dzięki niemu można, podobnie jak w odpowiedniku od Microsoftu, stworzyć na telefonie osobny dział, który będzie dotyczył wyłącznie rozrywce (w tym multiplayer) i powiązanych z nią usług społecznościowych. Programiści będą mieli do niego dostęp poprzez dostarczone przez Apple’a Game Kit API. Obsługiwana będzie kontrola rodzicielska. Uaktualniono również oprogramowanie modemu.

Na deser ważne usprawnienie dla posiadaczy najstarszych iPhone’ów kompatybilnych z iOS-em 4.x: wersja 4.1 ma na nich działać dużo wydajniej.

0
Źródło: AppleInsider
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.