Opera wraz z wersją 11 pokazała zupełnie nową jakość. Jest szybka i obsługuje rozszerzenia.

10 najlepszych rozszerzeń do Opery 11 #2

Rozszerzenia do przeglądarki Opera

Na obecną chwilę w Operze można zainstalować niecałe 400 dodatków. To niewiele w porównaniu do z tysiącami dodatków do Chrome oraz Firefoksa. Czy to oznacza, że do Opery nie znajdziemy nic ciekawego? Na szczęście nie. Wystarczy tylko dobrze się rozejrzeć. Oto najnowsza porcja rozszerzeń do przeglądarki Opera 11.

Prócz wyżej wymienionych rozszerzeń warto wyróżni także dodatek wyszukujący podwójnie otwarte karty oraz świetnego tłumacza Google. Dzięki niemu w prosty sposób można tłumaczyć całe strony internetowe. Kolejne ciekawe rozszerzenie umożliwia otwieranie wielu linków jednocześnie. Warto też wspomnieć o Opera to Phone. Ów dodatek potrafi przekazywać dane z przeglądarki wprost do telefonu wyposażonego w system Google Android.

Close duplicates (wykrywanie duplikatów kart)

pobierz: https://addons.opera.com/addons/extensions/details/close-duplicates Opera 11 ma jedną, bardzo istotną zaletę. Potrafi pracować sprawnie nawet wtedy, gdy w tle mamy uruchomionych kilkadziesiąt kart. Problem w tym, że mając tyle kart, nawet gdy korzystamy z funkcji grupowania, nie trudno o bałagan. Rozszerzenie Close duplicates wyszuka za nas otwarte duplikaty tej samej strony i zamknie niepotrzebne karty. Proste i skuteczne.

Close duplicates pozwala utrzymać większy porządek w otwartych kartach.
Close duplicates pozwala utrzymać większy porządek w otwartych kartach.

YouTube AdsFree (usuwanie reklam z YouTube)

pobierz: https://addons.opera.com/addons/extensions/details/youtube-adsfree Nie ma nic bardziej irytującego podczas oglądania filmu na YouTube niż pojawiająca się znikąd reklama. Wprawdzie można ją zamknąć klikając na „x”, jednakże lepszym rozwiązaniem jest, aby w ogóle się nie wyświetliła. Właśnie taką czynność wykonuje YouTube AdsFree. Sprawdziłem na kilku kanałach VEVO, gdzie reklamy pojawiają się najczęściej i faktycznie – to działa.

YouTube AdsFree umożliwia usuwanie reklam z filmów na YouTube.
YouTube AdsFree umożliwia usuwanie reklam z filmów na YouTube.

Download Helper (pobieranie plików z Rapidshare, Megaupload, itp.)

pobierz: https://addons.opera.com/addons/extensions/details/download-helper Często pobierasz programy typu freeware ze stron takich jak Rapidshare, Megaupload, Hotfile, Depositfiles, 4shared, czy też Mediafire? Wkurza Cię odliczanie, czekanie na pobranie plików, ponowne klikanie pobierz i tym podobne upierdliwe zabawy? Zainstaluj Download Helper. Co prawda nie rozwiąże on wszystkich problemów, ale w większości przypadków znacznie uprości proces pobierania. Zwłaszcza, gdy korzystamy z darmowych kont.

Download Helper ułatwia pobieranie plików z takich stron jak Rapidshare.
Download Helper ułatwia pobieranie plików z takich stron jak Rapidshare.

Download Media Bar (pobieranie plików z YouTube, MegaVideo, itp.)

pobierz: https://addons.opera.com/addons/extensions/details/download-media-bar Kolejne rozszerzenie, które umożliwia pobieranie filmów wideo z takich serwisów jak YouTube, MegaVideo, czy też Google Videos. Co istotne, bez problemu udało mi się pobrać z YouTube plik w jakości HD. Zasada działania jest prosta, klikamy w ikonkę znajdującą się poniżej okna z filmem. To wszystko.

Download Media Bar pozwala szybko pobierać pliki wideo, nawet te w HD.
Download Media Bar pozwala szybko pobierać pliki wideo, nawet te w HD.

google-translate (tłumacz Google)

pobierz: https://addons.opera.com/addons/extensions/details/google-translate Google Chrome ma wbudowaną funkcję tłumaczenia stron internetowych. Opera 11 od tego momentu także. Wystarczy zainstalować rozszerzenie Google Translate i wybrać na jaki język strona ma zostać przetłumaczona.

Nie rozumiesz po angielsku? Jeden klik i strona zostanie przetłumaczona na polski. Choć nie jest powiedziane, że cokolwiek zrozumiesz...
Nie rozumiesz po angielsku? Jeden klik i strona zostanie przetłumaczona na polski. Choć nie jest powiedziane, że cokolwiek zrozumiesz…

Redirect to HTTPS (zwiększenie bezpieczeństwa)

pobierz: https://addons.opera.com/addons/extensions/details/redirect-to-https Dropbox, Evernote, Facebook, Gmail, Google, Hotmail, New York Times, Picasa, The Pirate Bay, Twitter, Wikipedia, YouTube i… wiele innych. Korzystasz z jednego z tych serwisów? Domyślnie połączenia z nimi nie są szyfrowane, chociaż owe witryny mają także zabezpieczone wersje. Opisywane rozszerzenie po prostu przełącza nas automatycznie na wersje SSL. Oznacza to, że administrator sieci już nie będzie wiedział, czego szukamy w Google, lub na The Pirate Bay.

Redirect to HTTPS przełącza nas w tryb szyfrowany na wielu popularnych stronach.
Redirect to HTTPS przełącza nas w tryb szyfrowany na wielu popularnych stronach.

Snap Links (otwieranie wielu linków)

pobierz: https://addons.opera.com/addons/extensions/details/snap-links Jak otworzyć kilka linków jednocześnie? Prawy klik, otwórz na karcie w tle, znów prawy klik i otwórz na karcie w tle. Owszem, nie jest to zbyt wygodne. Dlatego właśnie powstał dodatek Snap Links. Wystarczy zaznaczyć kursorem dowolną liczbę odnośników i zostaną one wyświetlone na nowych kartach, w tle.

Snap Links potrafi otwierać kilka odnośników jednocześnie.
Snap Links potrafi otwierać kilka odnośników jednocześnie.

Calculator (elektroniczne urządzenie liczące)

pobierz: https://addons.opera.com/addons/extensions/details/calculator Jest to zwykły kalkulator (jak mówi Wikipedia – elektroniczne urządzenie liczące), który można uruchomić jednym kliknięciem. Nie jest zbyt skomplikowany, ale pozwoli na przeprowadzenie podstawowych obliczeń.

Zwykły kalkulator, który można uruchomić w bardzo prosty sposób.
Zwykły kalkulator, który można uruchomić w bardzo prosty sposób.

Go to IMDb (oceny filmów)

pobierz: https://addons.opera.com/addons/extensions/details/go-to-imdb-2 Jesteś maniakiem filmów? Zatem wiesz, że IMDb ma oceny filmów, które mniej więcej pokrywają się z rzeczywistością. Od teraz, gdy tylko czytasz o jakimś filmie, możesz sprawdzić jego ocenę. Wystarczy zaznaczyć nazwę filmu trzymając wciśnięty przycisk CTRL. W rogu przeglądarki wyświetli się ocena tytułu, zaś gdy tam klikniemy, zostaniemy przeniesieni wprost na stronę filmu IMDb.

Go to IMDb umożliwia szybkie sprawdzenie oceny dowolnego filmu.
Go to IMDb umożliwia szybkie sprawdzenie oceny dowolnego filmu.

Opera to Phone (przesyłanie do telefonu z Androidem)

pobierz: https://addons.opera.com/addons/extensions/details/opera-to-phone Chrome to Phone to genialna wtyczka dla wszystkich użytkowników telefonów z systemem Android. Dzięki niej w prosty sposób można kopiować adresy stron internetowych, lub też dowolny tekst. Obecnie wtyczka doczekała się przepisania i dostosowania jej do przeglądarki Opera. Jak widać na załączonym obrazku, działa znakomicie.

Opera to Phone, czyli odpowiednik Chrome to Phone. Tylko do innej przeglądarki.
Opera to Phone, czyli odpowiednik Chrome to Phone. Tylko do innej przeglądarki.