Dziewiąta beta przeglądarki Firefox 4.0

Firefox dla systemów Linux (prawie) bez akceleracji sprzętowej

Wygląda na to, że nie tylko wersja dla Windows przeglądarki Firefox będzie nieco wybrakowana. Edycja dla Linuksa będzie korzystała z akceleracji sprzętowej w ograniczony sposób.

Niedawno informowaliśmy o braku 64-bitowej edycji Firefoksa dla Windows. Linux jednak też będzie miał czego zazdrościć. Chodzi o akcelerację graficzną. Przeglądarka co prawda będzie ją obsługiwała również i w wersji dla tego systemu operacyjnego, jednak w znacznie ograniczony sposób, porównując do wersji dla Windows.

Mozilla tłumaczy to bardzo kiepską jakością większości linuksowych sterowników do kart graficznych, które niejednokrotnie niepoprawnie renderują obraz lub wręcz są w stanie zawiesić całe środowisko graficzne systemu. Przeglądarka będzie sprawdzać wersję środowiska graficznego i sterowników i decydowała, czy uruchomić ową akcelerację, czy też nie. Przedstawiciele Mozilli mówią jednak, że działających kombinacji jest bardzo niewiele i większość użytkowników nie skorzysta z przetwarzania przez GPU. Skorzystać mają m.in. posiadacze oryginalnego, własnościowego sterownika do kart Nvidii i nouveau.

Przeglądarkę Firefox pobierzesz z naszego serwisu

Czytaj też: Firefox 4.0 beta 9 jest jeszcze szybszy! Pierwsze testy nowej przeglądarki

Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.