Grafen przewodzi prąd kilkaset razy szybciej niż miedź i znacznie lepiej niż krzem, na którym do dziś opierają się układy stosowane w elektronic

Grafen nie może zastąpić krzemu, twierdzi IBM

Grafen wydawał się idealnym materiałem do tworzenia układów scalonych, jednak okazuje się, że nie może zastąpić krzemu. IBM wyjaśnia dlaczego.

Grafen to jedna z alotropowych odmian węgla, zbudowana z pojedynczej warstwy atomów węgla. Chociaż w 2010 roku za badania nad tym materiałem Nagrodę Nobla otrzymali rosyjscy naukowcy – Andriej Gejm i Konstantin Nowosiołow – a innym naukowcom, między innymi z IBM, udało się stworzyć pierwsze tranzystory zbudowane z grafenu o niezwykłej częstotliwości 100 GHz, to materiał ten nie może zastąpić tradycyjnego materiału przy produkcji układów scalonych, czyli krzemu. Powodem jest brak możliwości całkowitego wyłączenia tranzystorów z grafenu.

– Grafen w obecnej formie nie zastąpi roli krzemu w reżimie cyfrowej komputeryzacji – powiedział Yu-Ming Lin z IBM Research. – Jest ważna różnica pomiędzy grafenowymi tranzystorami, które zademonstrowaliśmy, a tranzystorami używanymi w procesorach. W odróżnieniu od krzemu, grafen nie posiada przerwy energetycznej, a co za tym idzie, grafenu nie można „wyłączyć” – dodał Lin.

Grafen zatem w najbliższym czasie nie zastąpi krzemu – tu zgodni są zarówno naukowcy z IBM, jak też pracownicy Intela. – Przemysł ma już takie doświadczenie z krzemem, że nie ma żadnych planów, aby z niego zrezygnować przy budowie układów scalonych – powiedział Mike Mayberry, dyrektor Intela ds. poszukiwania komponentów.

Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.