Grafen przewodzi prąd kilkaset razy szybciej niż miedź i znacznie lepiej niż krzem, na którym do dziś opierają się układy stosowane w elektronic

Grafen nie może zastąpić krzemu, twierdzi IBM

Procesory

Grafen to jedna z alotropowych odmian węgla, zbudowana z pojedynczej warstwy atomów węgla. Chociaż w 2010 roku za badania nad tym materiałem Nagrodę Nobla otrzymali rosyjscy naukowcy – Andriej Gejm i Konstantin Nowosiołow – a innym naukowcom, między innymi z IBM, udało się stworzyć pierwsze tranzystory zbudowane z grafenu o niezwykłej częstotliwości 100 GHz, to materiał ten nie może zastąpić tradycyjnego materiału przy produkcji układów scalonych, czyli krzemu. Powodem jest brak możliwości całkowitego wyłączenia tranzystorów z grafenu.

– Grafen w obecnej formie nie zastąpi roli krzemu w reżimie cyfrowej komputeryzacji – powiedział Yu-Ming Lin z IBM Research. – Jest ważna różnica pomiędzy grafenowymi tranzystorami, które zademonstrowaliśmy, a tranzystorami używanymi w procesorach. W odróżnieniu od krzemu, grafen nie posiada przerwy energetycznej, a co za tym idzie, grafenu nie można „wyłączyć” – dodał Lin.

Grafen zatem w najbliższym czasie nie zastąpi krzemu – tu zgodni są zarówno naukowcy z IBM, jak też pracownicy Intela. – Przemysł ma już takie doświadczenie z krzemem, że nie ma żadnych planów, aby z niego zrezygnować przy budowie układów scalonych – powiedział Mike Mayberry, dyrektor Intela ds. poszukiwania komponentów.