Naukowcy są w stanie stwierdzić, czy mamy predyspozycje do grania

Jesteś dobry w grach? Podziękuj swoim jądrom podstawnym

Naukowcy twierdzą, że mogą przewidzieć zdolności w grach konkretnej osoby, badając ją metodą obrazowania rezonansu magnetycznego (MRI).

Jądra podstawne, wbrew wszelkim pozorom, znajdują się w ludzkim mózgu i są odpowiedzialne za wysyłanie projekcji do kory mózgowej, wzgórza i pnia mózgu. Pełnią funkcje związane między innymi z kontrolą ruchów, emocjami i uczeniem się. Jak dowiodła grupa amerykańskich naukowców, jądra podstawne są także odpowiedzialne za nasze zdolności i umiejętności w grach komputerowych. Korzystając z metody obrazowania rezonansu magnetycznego oraz metody analizy wielu wokseli, naukowcy byli w stanie odnaleźć znaczące różnice we wzorach poszczególnych typów sygnałów MRI, zwanych T2, w jądrach podstawnych badanych osób.

Badacze byli w stanie przewidzieć, które osoby nauczą się szybciej grać, a które będą miały z tym problemy. Przewidziano różnice pomiędzy wydajnością w grach 34 osób, które wcześniej miały znikome doświadczenie w grach, a po badaniach spędziły 20 godzin na nauce gry Space Fortress – powstałej w Uniwersytecie Illinois, w której gracze muszą zniszczyć fortecę bez utraty swojej floty.

Jak przekonuje Art Kramer z Uniwersytetu Illinois, badania nie dają jednak 100-procentowej pewności, że komuś uda się lub nie uda się wykonać określonego zadania – funkcje i struktury w mózgu są bowiem zmienne.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.