Microsoft Surface 2.0, czyli 40 dotykowych cali o rozdzielczości Full HD

SUR40 Surface 2.0 to druga generacja dotykowego stołu firmy Microsoft. Urządzenie, które zostało wyprodukowane przez Samsunga, wyposażone jest w 40-calowy ekran multidotykowy o rozdzielczości Full HD. Blat o grubości 10 centymetrów został pokryty warstwą wzmocnionego szkła Gorilla Glass. Co prawda Surface to stół, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby pozbyć się nóg i zamontować ekran na ścianie, bowiem zastosowano w nim inną technologię rozpoznawania dotyku. W poprzednim modelu odpowiedzialne za to były kamery umieszczone pod blatem, stąd nie było możliwości montażu go na ścianie.
Microsoft Surface 2.0, czyli 40 dotykowych cali o rozdzielczości Full HD

Tym razem skorzystano z technologii PixelSense, która potrafi rozpoznać nawet pięćdziesiąt równoczesnych dotknięć ekranu palcem, całą ręką lub jakimś przedmiotem.

Pod blatem znajduje się natomiast dwurdzeniowy procesor AMD Athlon II X2 z taktowaniem 2,9 GHz oraz procesor graficzny AMD Radeon HD z serii 6700M. Nad wszystkim czuwa 64-bitowy system operacyjny Windows 7 Professional w wersji Embedded.

SUR40 Surface 2.0 pojawi się na rynku w 2011 roku, a pierwszymi klientami Microsoftu będą takie firmy, jak Red Bull, Royal Bank of Canada, Fuji Film, Dassault Aviation czy sieć hoteli Sheraton.

Microsoft obniżył także cenę urządzenia – z 12 tysięcy, jakie trzeba było wydać na pierwszą generację, do 7600 dolarów.