Nvidia zapowiada produkcję procesorów w architekturze ARM

Firma NVIDIA poinformowała dziś o planach rozpoczęcia produkcji wysokowydajnych rdzeni procesorów centralnych opartych na architekturze ARM, które w przyszłości zostaną zastosowane w szerokiej gamie produktów – m.in. w komputerach osobistych, serwerach, stacjach roboczych, a nawet w superkomputerach.
Zespół pracujący nad chipsetami nForce, teraz pomoże w rozwoju drugiej generacji platformy Tegra
Zespół pracujący nad chipsetami nForce, teraz pomoże w rozwoju drugiej generacji platformy Tegra

Nowa inicjatywa otrzymała wewnętrzną nazwę kodową “Projekt Denver”. W ramach tego projektu firma tworzy własny procesor centralny, obsługujący zestaw instrukcji ARM. Zostanie on całkowicie zintegrowany z procesorem graficznym Nvidii. Nowy procesor jest owocem upublicznionego dziś strategicznego partnerstwa, w ramach którego firma NVIDIA nabyła prawa do tworzenia własnych rdzeni procesorów centralnych na podstawie przyszłych projektów architektury ARM. Firma NVIDIA nabyła także licencję na wykorzystanie istniejącego procesora ARM Cortex-A15 w następnej generacji procesora mobilnego Tegra.

Żadnych szczegółów technicznych nie ujawniono, ale w tym miejscu musimy przypomnieć, że zapowiedź Nvidii zbiegła się w czasie z zapowiedzią Microsoftu, który przygotowuje nową wersję Windowsa właśnie pod architekturę ARM. Czyżby to był początek końca architektury x86?