Ściśle fajne aplikacje dla Symbiana już po raz trzynasty

Ściśle fajne: najlepsze aplikacje na Symbiana #2

Ovi sklep

Na wstępie winny wam jestem wyjaśnienia. Otóż zdenerwował mnie fakt, że system Symbian^3 jest w pełni kompatybilny z poprzednimi wersjami, ale w żaden sposób „legalnie” nie można zainstalować aplikacji przeznaczonych na starsze wersje (S60), ponieważ z poziomu telefonu w Ovi sklepie wyszukują się aplikacje tylko dla danego telefonu, a po wyszukaniu interesującej aplikacji w przeglądarce na komputerze i próbie przesłania linku do niej sms-em, w telefonie owy link otworzyć się nie chce, oznajmiając, iż „ovi sklep jest aktualnie niedostępny”.

Toteż znalazłem sposób, aby inaczej zainstalować aplikacje rzekomo nieprzeznaczone dla mojego telefonu, pobierając je bezpośrednio z Ovi sklepu na komputer i instalując ręcznie. Niektóre instalują się bez problemu, jednak niektóre zapisują się w formacie „.sis.dm”, którego telefon nie rozpoznaje.

Po zgłębieniu problemu, nie znalazłem żadnych pomocnych informacji w Internecie, zatem reguła wybierania aplikacji w Ściśle fajne będzie taka: aplikacje tylko dla Symbiana^3, z których większość dostępna jest także dla S60. Muszę niestety zapomnieć o mnóstwie aplikacji dla S60, które oficjalnie dla S^3 dostępne nie są. A szkoda…

W tym tygodniu będzie trochę gier i trochę przydatnych narzędzi, Let’s begin!

Sprawdź także pierwsze Ściśle Fajne na Symbiana!

Ovi Maps

Cena: bezpłatna

Absolutnie pozycja „must have” dla każdego kierowcy. Nie dość, że jest to kompletnie darmowa nawigacja, to jeszcze jedna z najlepszych na całym rynku. Zapewnia zarówno nawigację dla pieszych, jak i zmotoryzowanych. Wystarczy zainstalować aplikację, pobrać mapy na swój telefon, uruchomić, ustalić swoją pozycję i już można ruszać w nieznane. Co ważne, aplikacja nie wymaga połączenia z Internetem do nawigowania, zatem nie zostaną pobrane żadne opłaty. 

Mr. Recorder Lite

Cena: bezpłatna (wersja ograniczona)

Pan Recorder potrafi automatycznie nagrywać nasze rozmowy telefoniczne. W dziwnych okolicznościach funkcje nagrywania rozmów zniknęły z nowszych modeli telefonów, zatem musimy posiłkować się dedykowanymi aplikacjami. Najlepszą (a na pewno najtańszą) z nich jest właśnie Mr. Recorder. Aplikacja pozwala ustawić, które rozmowy chcemy nagrywać (wszystkie/wybierane/odbierane), gdzie chcemy je zapisać oraz czy ma być słyszane pikanie, charakterystyczne dla dyktafonów (aczkolwiek producent utrzymuje, iż jest to funkcja „eksperymentalna”). Teraz wystarczy uruchomić aplikację, ukryć ją i już nasze rozmowy będą nagrywane.

Wersja Lite jest ograniczona – nagrywa tylko pierwsze 30 sekund naszych rozmów. Za pełną wersję należy zapłacić 7,38 zł (z VAT-em).

Need for Speed: Shift HD

Cena: bezpłatna

Nie ma się co oszukiwać, gra na telefon nigdy nie zastąpi nam wersji znanej z komputera czy konsoli. Może być jednak „umilaczem” czasu, w trakcie np. nudnej jazdy pociągiem. Taki właśnie jest Need for Speed Shift HD, który oferuje dość rozbudowany system rozgrywki, całkiem niezłą grafikę oraz całą masę pięknych samochodów. Największą zaletą gry jest to, iż jest ona dostępna zupełnie za darmo, a może dostarczyć rozrywki na kilkadziesiąt minut każdego dnia.

Battery Extender Lite

Cena: bezpłatna (wersja ograniczona)

Smarftony są świetne – mnóstwo różnorodnych funkcji i ogrom aplikacji, z których można korzystać jednocześnie. No właśnie, ale co z baterią, która zwykle nie może wytrzymać nawet jednego dnia przy sporym nacisku ze strony użytkownika? W sukurs przychodzi Battery Extender – aplikacja, która pozwala na ustawienie optymalnego dla nas trybu pracy. W trybie oszczędzania energii, gdy chcemy aby telefon pracował jak najdłużej, aplikacja pozbywa się zbędnych procesów, by te nie obciążały telefonu. Dzięki aplikacji, można wydłużyć czas pracy na baterii nawet o 30 procent.

W wersji Lite dostępne są tylko dwie funkcje aplikacji, jednak przez pierwsze 14 dni mamy dostęp do wszystkich siedmiu funkcji. Potem mamy wybór – możemy zapłacić za pełną wersję, lub korzystać dalej z wersji ograniczonej.

Angry Birds

Cena: bezpłatna (wersja ograniczona)

Kto z was nie słyszał jeszcze o „Wkurzonych Ptakach? To jedna z najpopularniejszych gier mobilnych na całym świecie, a wkrótce zawita także na większe ekrany! To dobra pora, aby zobaczyć czym żyje cały świat i choć raz spróbować trafić wkurzonym ptakiem w któryś z celów. Zapewniona dobra rozrywka oraz spora dawka humoru.

Wersja Lite zawiera jedynie 6 poziomów gry, które starczają na około 10 minut zabawy.

Za pełną wersję gry w Ovi Store trzeba zapłacić ponad 9 złotych. Tam do dyspozycji 105 poziomów (niektóre naprawdę trudne).