Tego nie możesz przegapić! Przegląd najciekawszych informacji mijającego tygodnia [17.01 – 21.01]

Przypominamy również o naszych stałych punktach programu, czyli:
Tego nie możesz przegapić! Przegląd najciekawszych informacji mijającego tygodnia [17.01 – 21.01]

Hakerzy ukradli nasz dwutlenek węgla, straty w milionach euro

Na razie nie wiadomo oficjalnie, które kraje straciły najwięcej na cyberataku. Ale nieoficjalnie mówi się o Polsce, a także Austrii, Grecji, Czechach i Estonii. Wiemy jednak, że hakerom udało się złamać zabezpieczenia rejestrów, wykraść prawa do emisji i je sprzedać. Według niepotwierdzonych informacji, Czechy już straciły na tym 7 milionów euro. Komisja Europejska zarządziła zawieszenie handlu emisjami na tydzień.

Kończy się era Ery, nadchodzi T-mobile

Miroslav Rakowski, przewodniczący zarządu Polskiej Telefonii Cyfrowej, poinformował w wywiadzie dla rpkom.pl, że zmiana marki operatora sieci komórkowej Era na markę nowego, jedynego właściciela, Deutsche Telekom, jest już przesądzona. Teraz pytanie tylko kiedy. Rakowski ma nadzieje, że do rebrandingu dojdzie jeszcze w tym roku, bowiem wszystko praktycznie od dawna jest już gotowe do tej akcji – pierwsze pomysły na zmianę nazwy na T-Mobile pojawiały się już kilka lat temu.

Czeski tablet za 99 dolarów, z “kolorowym” e-papierem

Czeska firma obiecuje, że jej urządzenie za 99 dolarów (około 300 złotych) będzie najlepszym przyjacielem każdego ucznia, studenta, naukowca czy dziennikarza. Tablet będzie wyposażony w 13-calowy, matowy papier elektroniczny E Ink o rozdzielczości 750 x 1080 pikseli, który oferować będzie wyświetlanie materiałów w jednym z pięciu kolorów – czerwonym, niebieskim, zielonym, białym lub czarnym. Ekran można obsługiwać za pomocą palca, lub dołączonego rysika.

Haker wykradł dane, by wymusić wolność słowa na forum

Runes of Magic to popularna, darmowa gra MMO. Ciągłe aktualizacje, duży świat i mnogość opcji i wyborów bez uiszczania opłat abonamentowych to główne atuty tej gry. Od połowy zeszłego roku dostępna jest także polska lokalizacja, dzięki czemu wielu miłośników MMO z nadwiślańskiego kraju zdecydowało się ją pobrać. Jedną z głównych bolączek gry jest jednak moderacja forum i traktowanie graczy “z góry”. Jednego z użytkowników – podpisującego się nickiem augustus87 – bardzo zdenerwowały te praktyki.

Chip, który rozumie o czym myślimy

Naukowcy z AGH pracują nad chipem, który będzie zdolny odczytywać sygnały z komórek mózgowych. Nie chodzi tu jednak o odczytywanie naszych myśli, jak na pewno zasugerują tu co poniektórzy (i, od razu wam odpowiadając: nie, nie mamy na to dowodów). Rejestrowane sygnały byłyby wysyłane do protez, które byłyby sterowane myślą. Taki układ pomógłby też osobom ze schorzeniami neurologicznymi.

Firefox 4.0 beta 9 jest jeszcze szybszy! Pierwsze testy nowej przeglądarki

Wygląda na to, że programiści Mozilli faktycznie przejęli się krytyką, która pojawiła się po wydaniu pierwszych wersji beta przeglądarki Firefox 4.0. Obecnie mamy do czynienia z dziewiątą odsłoną najnowszego produktu i trzeba przyznać – jest coraz lepiej. W wielu testach Firefox 4.0 jest lepszy od Google Chrome 8.0. Czy to oznacza, że Mozilla ma szanse utrzymać tak duży udział w rynku przeglądarek? Zerknijcie na testy.

Microsoft zaprzyjaźnia się z twórcami jailbreaka do Windows Phone 7

Dzięki ChevronWP7 możliwe było przez pewien czas instalowanie aplikacji spoza sklepu Marketplace. Microsoft poprosił twórców o zaprzestanie prac nad narzędziem, ale w zamian zaoferował współpracę w dalszym kształtowaniu systemu. Twórcy ChevronWP7 zgodzili się, gdyż, jak sami twierdzą, ich celem nie była możliwość “piracenia” aplikacji, a jedynie zaoferowanie użytkownikom wyboru pomiędzy Marketplace a aplikacjami pochodzącymi z innych źródeł, na przykład od niezależnych programistów, którzy nieraz z wielu przyczyn mają utrudniony dostęp do sklepu Microsoftu.

Wiemy wszystko o BlackBerry Storm 3

Pisząc prosto z mostu: najnowszy smartfon z linii BlackBerry Storm wygląda imponująco. Wyposażony jest w 3,7-calowy wyświetlacz o rozdzielczości 800 x 480 pikseli (rekord u BlackBerry), pod który, znajduje się optyczny trackpad. Za wydajność odpowiada 1,2-gigahercowy procesor i układ graficzny zgodny z OpenGL ES 2.0. Dodatkowo, w telefonie znajduje się 8 GB pamięci wewnętrznej, magnetometr i akcelerometr (czyżby do BlackBerry miały zawitać gry mobilne?). Całości dopełnia 5-megapikselowy aparat z możliwością nagrywania filmów w rozdzielczości 720p, który ma być ponoć równie dobry, co ten w iPhone 4.

Koniec uczciwego e-sportu na PlayStation 3?

Niedawno informowaliśmy was, że “wreszcie”, po latach, udało się złamać system konsoli PlayStation 3, co umożliwia dostęp do plików systemu, gry i w efekcie umożliwia uruchamianie pirackich gier. To, o czym nie mówiliśmy, to fakt, że gry te można również przerabiać. Konsola Sony,  w przeciwieństwie do Xboksa, nie posiada rozbudowanych zabezpieczeń antypirackich, gdyż Sony… było pewne, że ich produkt jest nie do złamania. Oznacza to więc, że możemy spowodować, że, przykładowo, nasza postać w grze RPG jest potężniejsza, niż na to “zapracowała”…

Tylko Wam się wydaje, że X-Box jest konsolą do gier

W wywiadzie dla USA Today, Steve Ballmer dał próbkę swoich marketingowych możliwości. Poinformował swoją rozmówczynię, że Xbox 360 wcale nie jest konsolą do gier. Jest za to centrum rodzinnej rozrywki. Miejscem, gdzie można prowadzić życie towarzyskie. Miejscem, gdzie można oglądać telewizję. Pomimo tego, że Xbox 360, a konkretniej jego poprzednik, faktycznie został zaprojektowany z myślą o grach wideo, Steve Ballmer woli myśleć o urządzeniu, jako czymś znacznie większym i lepszym.