Windows Live: Moduły w chmurze

Poczta elektroniczna czy udostępnianie fotografii w serwisach webowych to usługi, które znamy praktycznie od zarania Internetu. Do korzystania z nich nie potrzebujemy żadnej infrastruktury prócz peceta i łącza do Sieci. Takie rozwiązanie to nic innego jak przetwarzanie w chmurze, choć w czasach, gdy Sieć dopiero raczkowała, nie nazywało się tego w ten sposób.
Windows Live składa się z zestawu aplikacji instalowanych na komputerze użytkownika – Windows Live Essentials – oraz usług webowych dostępnych w chmurze.
Windows Live składa się z zestawu aplikacji instalowanych na komputerze użytkownika – Windows Live Essentials – oraz usług webowych dostępnych w chmurze.

W tego typu usługi idealnie wstrzeliła się wiele lat temu firma Google. Zaczęło się skromnie: od wyszukiwarki, którą znają dziś praktycznie wszyscy użytkownicy Internetu. Z czasem pojawiały się kolejne usługi: webowa poczta Gmail, Google Dokumenty czy Tłumacz oraz darmowe programy takie jak Google Earth, Google SketchUp czy przeglądarka Chrome.

Jednak usługi Google, mimo że bardzo popularne, nie dają mu monopolu. Jego największy konkurent, firma Microsoft, od lat również oferuje swoje produkty w tym segmencie rynku. Od 2005 roku funkcjonują one pod wspólną marką Windows Live. Obecnie korzysta z tych narzędzi pół miliarda ludzi na całym świecie.

Na następnej stronie tego artykułu, znajdziecie listę aplikacji Windows Live, wraz z ich opisami.

Farma serwerowa: Ukryte serce chmury

Chmura to w rzeczywistości dziesiątki lub nawet setki tysięcy serwerów pracujących w jednym miejscu: na farmie serwerowej. Prócz wydajności bardzo ważna jest fizyczna ochrona pracujących na niej maszyn przed nieautoryzowanym dostępem, pożarem i wodą. Równie istotne są kopie bezpieczeństwa danych, a także zabezpieczenie ośrodka na wypadek zaniku zasilania.

Nie do sforsowania. Farma serwerowa firmy 1&1 zlokalizowana jest w bunkrze.

Nie do sforsowania. Farma serwerowa firmy 1&1 zlokalizowana jest w bunkrze.

Lokalizacja. Fizyczna ochrona danych jest niezwykle istotna. Dlatego farmy serwerowe często zakłada się w egzotycznych miejscach takich jak bunkry przeciwatomowe czy nieużywane silosy balistycznych rakiet międzykontynentalnych. Wejście na teren ośrodka prowadzi niejednokrotnie przez jednoosobową śluzę, którą można przejść tylko, gdy system zweryfikuje naszą tożsamość.

Maskę włóż. Aby nie dopuścić do pożaru, w serwerowniach obniża się poziom tlenu.

Maskę włóż. Aby nie dopuścić do pożaru, w serwerowniach obniża się poziom tlenu.

Gazowi strażnicy.Poziom tlenu w pomieszczeniach z pracującymi serwerami jest sztucznie obniżony do poziomu tak niskiego, że nie uda się tam zapalić papierosa. Gdy w pomieszczeniu mimo to wybuchnie pożar, system wykrywa go dzięki rozmieszczonym co kilka metrów czujnikom i uruchamia wtedy detonatory zbiorników z argonem, który skutecznie tłumi płomienie.

5 sekund. Tylko tyle potrzebuje potężny silnik Diesla, aby wejść na pełne obroty.

5 sekund. Tylko tyle potrzebuje potężny silnik Diesla, aby wejść na pełne obroty.

Diesel power. Farmę serwerową najczęściej stawia się blisko przecięcia linii energetycznych dwóch niezależnych operatorów. Jeśli pada jedna, prądu dostarcza druga. Gdy i ta się odłącza, zasilanie zapewniają akumulatory, które starczają na kilkanaście minut pracy ośrodka. To z reguły nie jest potrzebne, bo najpóźniej po kilku sekundach startują silniki Diesla napędzające prądnice.

Movie Maker pozwala na udostępnianie zmontowanego w tym programie filmu w YouTube i na Facebooku.

Movie Maker pozwala na udostępnianie zmontowanego w tym programie filmu w YouTube i na Facebooku.

Windows Live składa się z zestawu aplikacji instalowanych na komputerze użytkownika – Windows Live Essentials – oraz usług webowych dostępnych w chmurze. Jeśli chcemy używać tego pakietu, a nie korzystaliśmy w przeszłości z takich produktów Microsoft u jak poczta Hotmail, komunikator Messenger czy Xbox Live lub przepadły nam dane dostępowe do tych usług, musimy wyrobić sobie konto w serwisie Windows Live. W tym celu uruchamiamy dowolną przeglądarkę i wpisujemy w nią adres »live. com«. Na głównej stronie klikamy przycisk »Utwórz konto« i podajemy wymagane informacje. Po ich weryfikacji system utworzy nam konto i automatycznie zaloguje do serwisu Windows Live.

W ten sposób natychmiast uzyskujemy dostęp do usług w chmurze takich jak poczta Hotmail wraz z jej użytecznymi modułami (Kalendarz i Kontakty). Możemy także od razu udostępniać swoje fotografie – »Fotografie | Udostępnianie fotografii« oraz skorzystać z dołączonego do każdego konta dysku sieciowego o pojemności 25 GB. Ten ostatni moduł to usługa SkyDrive – »Windows Live | SkyDrive«.

Aby skorzystać z pakietu darmowych aplikacji Windows Live Essensials 2011, wybieramy z menu »Windows Live | Materiały do pobrania«. Na nowej stronie klikamy przycisk »Pobierz teraz«. Po dwukrotnym kliknięciu ściągniętego pliku »wlsetup-web.exe« dalsza instalacja przebiega w pełni automatycznie.

Przegląd najbardziej użytecznych aplikacji i usług z pakietu Windows Live 2011 umieściliśmy poniżej. W praktyce doskonale sprawdza się SkyDrive – sieciowy dysk o pojemności 25 GB. Aby uruchomić kopiowanie naszych danych, po zalogowaniu do Windows Live wybieramy z menu »Windows Live | SkyDrive | Dodaj pliki«. W przeglądarce pojawia się obszar, na który przenosimy wybrane pliki metodą “przeciągnij i upuść”. Usługa działa bardzo szybko, lecz ma jedno ograniczenie: maksymalna wielkość pojedynczego pliku nie może obecnie przekroczyć 50 MB.

Usługi Windows Live

Galeria fotografii Windows Live
Narzędzie, dzięki któremu w prosty sposób pobierzemy zdjęcia z aparatu fotograficznego lub telefonu, a następnie posortujemy je, opiszemy i otagujemy. Program daje możliwość retuszowania fotografii oraz – dzięki wtyczkom – bardzo prostego wgrania ich do ulubionego serwisu społecznościowego, np. Flickra czy Facebooka.

Windows Live Movie Maker
Studio montażowe pozwalające w kilka chwil zgrać film z kamery lub telefonu, a także zmontować go, dodać napisy tytułowe i końcowe, podłożyć muzykę, po czym jednym kliknięciem wrzucić na YouTube’a.

Poczta usługi Windows Live
Klient webowej poczty elektronicznej. Obsługuje dowolne serwisy, np. Gmail i Yahoo, a nie tylko Hotmail. Możemy przeglądać emaile oraz korzystać z naszych Kontaktów i Kalendarza nawet bez połączenia z Siecią.

Usługa Windows Live Messenger
W obecnej edycji komunikator ten oprócz czata pozwala na prowadzenie darmowych rozmów wideo w rozdzielczości HD, a ponadto wspólne oglądanie zdjęć czy filmów. Dodatkowo Messenger łączy się z serwisami takimi jak Facebook czy YouTube i informuje o aktywności naszych przyjaciół.

Poczta Hotmail, Kalendarz, Kontakty
Marka dobrze znana na całym świecie. Po wielu faceliftingach ma obecnie nielimitowaną pojemność. Kalendarz i Kontakty działają nie gorzej niż w Gmail, a zintegrowana z serwisem usługa SkyDrive pozwala na przesyłanie w jednym emailu do 200 zdjęć o wielkości 10 GB bez zapychania skrzynki odbiorcy.

E-dysk Windows Live SkyDrive
Darmowy, wirtualny dysk o pojemności 25 GB, na którym można przechowywać i udostępniać swoje zasoby takie jak zdjęcia, muzykę, filmy czy dokumenty. Dzięki SkyDrive mamy do nich dostęp z każdego komputera podłączonego do Sieci, co z powodzeniem zastępuje pendrive’a.

Program Windows Live Mesh
Aplikacja umożliwiająca synchronizację plików i folderów na 5 GB wolnej przestrzeni magazynowej w usłudze SkyDrive. Dzięki Live Mesh możemy zawsze pracować na aktualnych wersjach naszych danych bez konieczności noszenia ich na pendrivie lub wysyłania do siebie przez email.

Bezpieczeństwo rodzinne
Usługa rozszerza pakiet Kontrola rodzicielska w systemie Windows o zdalne zarządzanie, które umożliwia zmianę uprawnień dziecka w Sieci. Raport o odwiedzanych przez nie witrynach odbierzemy bezpośrednio z witryny – logowanie do komputera pociechy nie będzie konieczne.