ZAiKS i YouTube podpisały umowę licencyjną

ZAiKS i YouTube ogłaszają podpisane umowy licencyjnej, która obejmuje muzykę zawartą w materiałach wideo i teledyskach wyświetlanych w serwisie YouTube w Polsce. Dzięki umowie, w serwisie YouTube będzie można znaleźć więcej interesujących treści.
Dzięki rozwojowi technologii mobilnej wykonywanie filmów oraz ich publikacja stały się bardzo łatwe i wygodne
Dzięki rozwojowi technologii mobilnej wykonywanie filmów oraz ich publikacja stały się bardzo łatwe i wygodne

To pierwsza umowa zawarta pomiędzy YouTube a organizacją zbiorowego zarządzania prawami autorskimi w Polsce. Pozwala autorom reprezentowanym przez ZAiKS otrzymywać wynagrodzenie, jeśli ich muzyka zostanie wykorzystana w serwisie YouTube.

Przychody będą generowane na podstawie reklam wyświetlanych przy filmach partnerskich YouTube. Autorzy otrzymają też wynagrodzenie od ZAiKS, gdy właściciele praw będą dystrybuować ich dzieła w serwisie YouTube.

To bardzo ważne, że Ci którzy tworzą muzykę, autorzy, których reprezentujemy, zostaną wynagrodzeni za wykonywaną pracę. YouTube to jedno z najpopularniejszych miejsc w polskim internecie gdzie można oglądać materiały wideo. Bardzo się cieszymy i uważamy, że jest to porozumienie korzystne dla wszystkich stron –

powiedział Andrzej Kuśmierczyk, kierownik wydziału licencji, ZAiKS.

Wielu autorów było do tej pory sceptycznych jeśli chodzi o nowe technologie, mamy nadzieję, że nadszedł czas, by się na nie otworzyli.

To dobra wiadomość dla 11 milionów użytkowników YouTube w Polsce, bo oznacza dostęp do jeszcze większej liczby wysokiej jakości materiałów wideo –

powiedział Artur Waliszewski, Country Director Google Polska.

To także świetna wiadomość dla artystów, ponieważ daje im dostęp do globalnej społeczności YouTube.

YouTube zawiera umowy z organizacjami zbiorowego zarządzania prawami autorskimi w całej Europie. W ciągu ostatnich dwóch lat, zostały podpisane umowy z organizacjami PRS for Music w Wielkiej Brytanii, BUMA Stemra w Holandii, SGAE w Hiszpanii, SIAE we Włoszech, IMRO/MCSPI w Irlandii, OSA w Czechach i SACEM, SACD, SCAM i ADAGP we Francji. Kilka tygodni temu podobna umowa została podpisana w Izraelu.