Czy Firefox może czuć się bezpieczny? Pomimo pokonania IE pojawił się nowy groźny przeciwnik – Chrome.

10 najlepszych rozszerzeń do przeglądarki Google Chrome

Zwiększ funkcjonalność przeglądarki Google Chrome

Przed wami kolejna odsłona cotygodniowego cyklu najlepszych rozszerzeń do przeglądarek. Ostatnio opisywane były rozszerzenia do Fireofksa 4.0, a dziś wracamy do aplikacji, która robi coraz więcej zamieszania w Sieci, czyli Google Chrome.

Dziś kolejne 10 dodatków. Potrafią one m.in. wyłączyć automatyczne odtwarzanie na YouTube przy jednoczesnym buforowaniu filmu. Dodają teksty piosenek do kawałków zamieszczonych na YouTube. Odłączają Facebooka, żeby ten nie śledził jakie strony przeglądamy. Ponadto rozszerzenie świetnej wyszukiwarki obrazków TinEye oraz uruchomienie płynnego przewijania w Chrome. Zainteresować was może także nowa metoda na tworzenie notatek oraz bardzo wygodne gesty myszy.

Rozszerzenia do przeglądarek

    Opera 11

Stop Autoplay for YouTube (zatrzymanie automatycznego odtwarzania)

pobierz: https://chrome.google.com/extensions/detail/lgdfnbpkmkkdhgidgcpdkgpdlfjcgnnh Otwierasz kilka filmów na YouTube i chcesz obejrzeć wszystkie po kolei? Masz problem, bowiem wszystkie otwierane linki zaczynają odtwarzać się automatycznie. Dlatego musisz przejść przez wszystkie zakładki i kliknąć pauza. Tak, to jest irytujące. Z takiego założenia wyszedł twórca rozszerzenia Stop Autoplay for YouTube. Dzięki niemu wszystkie otwarte filmy są zatrzymane, ale co bardzo ważne – zaczynają się buforować. Jak dla mnie dodatek z kategorii „must have”.

Stop Autoplay for YouTube rozwiązuje problem odtwarzania kilku filmów jednocześnie.
Stop Autoplay for YouTube rozwiązuje problem odtwarzania kilku filmów jednocześnie.

Facebook Disconnect (zwiększenie prywatności)

pobierz: https://chrome.google.com/extensions/detail/ejpepffjfmamnambagiibghpglaidiec Drogi czytelniku. Jeżeli masz konto na Facebooku, to Mark Zuckerberg wie, że przeglądasz Pudelka. Facebook śledzi strony, które odwiedzasz i może z tymi danymi zrobić co mu się podoba. Jeżeli nie chcesz być śledzonym na każdej stronie, gdzie obecny jest Facebook zainstaluj rozszerzenie Facebook Disconnect. Od tego momentu wizyty na Pudelku będą jedynie twoją słodką tajemnicą.

Nie pozwól na to, aby Facebook śledził strony, które przeglądasz.
Nie pozwól na to, aby Facebook śledził strony, które przeglądasz.

TinEye Reverse Image Search (ciekawa wyszukiwarka obrazków)

pobierz: https://chrome.google.com/extensions/detail/haebnnbpedcbhciplfhjjkbafijpncjl Świetna wyszukiwarka obrazków, która działa na nieco innej zasadzie niż Google. Odnajdujesz fajne zdjęcie i chcesz je mieć w lepszej jakości. Po zainstalowaniu tego dodatku wystarczy kliknąć na owej fotografii i wybrać Search Image on TinEye. Wyszukiwarka działa świetnie. Z obrazka o rozdzielczości 75×75 pikseli znalazłem fotografię w Full HD.

TinEye to nietypowa, ale bardzo przydatna wyszukiwarka obrazków.
TinEye to nietypowa, ale bardzo przydatna wyszukiwarka obrazków.

SmoothScroll (płynne przewijanie)

pobierz: https://chrome.google.com/extensions/detail/cccpiddacjljmfbbgeimpelpndgpoknn Google Chrome nie potrafi płynnie przewijać stron internetowych. Scrollowanie kółkiem myszy, lub strzałkami klawiatury powoduje, że strona „przeskakuje” o kilkanaście pikseli w górę lub w dół. W erze przewijania kinetycznego, wszechobecnych animacji i innych bajerów jest to nie do pomyślenia. Właśnie dlatego SmoothScroll jest fajny, gdyż włącza płynne przewijanie nie powodując zauważalnego spowalniania przeglądarki.

SmoothScroll to metoda na płynne przewijanie stron internetowych.
SmoothScroll to metoda na płynne przewijanie stron internetowych.

Smooth Gestures (gesty myszy)

pobierz: https://chrome.google.com/extensions/detail/lfkgmnnajiljnolcgolmmgnecgldgeld Jak się okazuje gesty myszy także mogą być „smooth”. Niezupełnie wiem, co autor rozszerzenia miał na myśli. Abstrahując od tego, udało mu się stworzyć jeden z lepszych dodatków służący do obsługi gestów myszy. Wszystkie gesty zostały dokładnie opisane i rozrysowane. Wystarczy wejść w opcje rozszerzenia.

Smooth Gestures jest świetnym rozszerzeniem, które dodaje gesty myszy.
Smooth Gestures jest świetnym rozszerzeniem, które dodaje gesty myszy.

Download Helper (wspomaganie pobierania plików)

pobierz: https://chrome.google.com/extensions/detail/mfjkgbjaikamkkojmakjclmkianficch Używasz zewnętrznych akceleratorów/menadżerów pobierania plików? Czy jednym z nich jest FlashGet, FlashGet Mini, Thunder, Mini Thunder, QQ Whirlwind, eMule, Orbit, Internet Download Manager lub Free Download Manager? Jeżeli tak, warto zainteresować się opisywanym rozszerzeniem. Usprawnia ono współpracę między przeglądarką i zewnętrzną aplikacją. Ponadto zostało stworzone przez samo Google.

Download Helper rozwiązuje problem z zewnętrznymi menadżerami pobierania plików.
Download Helper rozwiązuje problem z zewnętrznymi menadżerami pobierania plików.

Chrome Toolbox (zestaw przydatnych narzędzi)

pobierz: https://chrome.google.com/extensions/detail/fjccknnhdnkbanjilpjddjhmkghmachn Rozbudowane rozszerzenie stworzone przez Google, które dodaje do przeglądarki Chrome mnóstwo dodatkowych funkcji. Możesz m.in. definiować dowolne skróty dostępne z podręcznego menu. Ponadto można zmieniać rozmiar obrazków, ustawiać je jako tapetę, przeciągać wideo na stronach (do osobnego okna), zmieniać domyślne zachowanie otwartych kart, a także wyciszyć wszystkie zakładki (idealne na irytujące reklamy). To tylko niektóre z dostępnych opcji.

Chrome Toolbox to zestaw ciekawych narzędzi do przeglądarki Google.
Chrome Toolbox to zestaw ciekawych narzędzi do przeglądarki Google.

Extensions Button (szybki dostęp do rozszerzeń)

pobierz: https://chrome.google.com/extensions/detail/gbacmcchkmlgbbnkjbdgepkegjblhaog Do Chrome jest mnóstwo ciekawych dodatków. Osobiście korzystam z bardzo wielu rozszerzeń, gdyż te wcale nie spowalniają pracy przeglądarki. Czasami muszę zajrzeć do opcji danego rozszerzenia klikając ikonę klucza, potem Narzędzia i Rozszerzenia. Nie jest to zbyt wygodne. Extensions Button to po prostu przycisk, który przenosi nas wprost do rozszerzeń.

Extensions Button, czyli szybki dostęp do wszystkich zainstalowanych rozszerzeń.
Extensions Button, czyli szybki dostęp do wszystkich zainstalowanych rozszerzeń.

YouTube Music Video Lyrics (teksty piosenek na YouTube)

pobierz: https://chrome.google.com/extensions/detail/hbegdicajmjmehcembhmpijdfdofobbh Wchodzisz na YouTube i odnajdujesz swój ulubiony kawałek. Chcesz zajrzeć w tekst, więc wrzucasz nazwę zespołu i tytuł w Google dodając na końcu „lyrics”. Jak się okazuje, ten proces można uprościć. Wystarczy zainstalować YouTube Music Video Lyrics. Rozszerzenie automatycznie wyszukuje tekst aktualnie oglądanego kawałka.

YouTube Music Video Lyrics. Teksty piosenek na YouTube za jednym kliknięciem.
YouTube Music Video Lyrics. Teksty piosenek na YouTube za jednym kliknięciem.

Note Anywhere (bardzo wygodne tworzenie notatek)

pobierz: https://chrome.google.com/extensions/detail/bohahkiiknkelflnjjlipnaeapefmjbh Sposobów na tworzenie notatek jest wiele. Jednym z ciekawszych jest rozszerzenie Note Anywhere, które umożliwia tworzenie krótkich tekstów na dowolnych stronach internetowych – dosłownie. Gdy wrócimy na tą stronę, naszym oczom ukaże się notatka, dokładnie w tym miejscu, w którym ją zostawiliśmy.

Note Anywhere to niesamowity sposób na tworzenie notatek.
Note Anywhere to niesamowity sposób na tworzenie notatek.