Intel odkrył wadę konstrukcyjną swojego chipsetu Sandy Bridge, wycofuje go z rynku

W opublikowanej na swojej stronie informacji prasowej, firma Intel poinformowała o odkryciu poważnej wady konstrukcyjnej portów Serial ATA w najnowszym chipsecie 6 Series o nazwie kodowej “Cougar Point”. W niektórych przypadkach, wada ta może spowodować drastyczne obniżenie wydajności wszystkich urządzeń, podpiętych pod porty SATA, w tym dysków twardych, czy napędów DVD i Blu-ray. Wada konstrukcyjna dotyczy chipsetu dla najnowszej, drugiej generacji procesorów z linii Core i5 oraz Core i7, które korzystają z chipsetu 6 Series.
Wada konstrukcyjna chipsetu Cougar Point może opóźnić premiery nowych notebooków
Wada konstrukcyjna chipsetu Cougar Point może opóźnić premiery nowych notebooków

Intel musiał wstrzymać sprzedaż i produkcję owego chipsetu, ponieważ tej wady nie można naprawić poprzez aktualizację oprogramowania. Do produkcji już trafiły natomiast poprawione chipsety, z tzw. krzemową poprawką. Nowe układy powinny trafić do sprzedaży pod koniec lutego.

Masowy proces wymiany wadliwych układ ma rozpocząć się lada chwila, a Intel przewiduje, że może stracić na tym nawet 300 milionów dolarów. Nie jest to ogromna kwota dla półprzewodnikowego giganta, jako że wadliwe układy były sprzedawane od 9 stycznia, czyli chipsety obecne były na rynku tylko nieco ponad 3 tygodnie.