OMAP 5 – dwa rdzenie z zegarem 2 GHz dla… smartfonów!

Platforma Nvidia Tegra 2, jako pierwszy dwurdzeniowy układ SoC dla smartfonów, zrobiła ogromne wrażenie w tym segmencie rynku. To jednak dopiero początek, bowiem do głosu zaczynają dochodzić konkurenci. I tak oto, firma Texas Instruments zapowiada nowy układ system-on-a-chip z linii OMAP 5, przeznaczony zarówno dla smartfonów, jak i tabletów, a mający zapewnić nieporównywalną moc, długą pracę na baterii oraz mnóstwo funkcji.
Platforma OMAP 5 ma poradzić sobie z jednoczesnym wyświetlaniem obrazu na kilku ekranach
Platforma OMAP 5 ma poradzić sobie z jednoczesnym wyświetlaniem obrazu na kilku ekranach

Układy OMAP 5 mają być wytworzone w 28-nanometrowym procesie technologicznym, a opierać się będą na dwóch rdzeniach ARM Cortex-A15 z częstotliwością pracy do 2 GHz oraz dwóch rdzeniach ARM Cortex-M4, które mają odciążyć rdzenie logiczne podczas przetwarzania informacji w czasie rzeczywistym.

Przygotowywane są jak dotąd dwa modele z nowej linii – OMAP5430 dla smartfonów oraz OMAP5432 dla innych urządzeń, w tym tabletów. Obydwa mają obsłużyć stereoskopową technologię 3D, odtwarzanie i przetwarzanie materiałów w rozdzielczości 1080p, konwersję materiałów 2D na 3D w rozdzielczości 1080p w czasie rzeczywistym. a także mają wspierać standardu USB 3.0, SATA II, SDXC, HDMI 1.4a oraz moduły łączności WiFi i 4G.

Testowanie platformy OMAP 5, firma Texas Instruments zaplanowała na drugą połowę 2011 roku, a pierwsze urządzenie oparte na niej, mają zadebiutować na rynku w drugiej połowie 2012 roku.

Przypomnijmy, że Nvidia planuje rozpocząć testy swojej nowej platformy Tegra 3 w czwartym kwartale 2011 roku. Platforma ta ma składać się z maksymalnie czterech rdzeni ARM Cortex-A9.