Planeta Małego Księcia: Efekt miniplanety w Photoshopie

Stworzenie miniplanety, na której mógłby mieszkać Mały Książę, jest proste, więcej trudności sprawia zgromadzenie materiału “do budowy” w postaci odpowiedniego zdjęcia. W tej kwestii obowiązuje podstawowa zasada: powinna być to panorama obejmująca 360° w poziomie, a już zupełny ideał to dodatkowo pełne 180° w pionie. Sposób tworzenia takich panoram (tzw. sferycznych) przybliżyliśmy w artykule “Zakręcony świat”.
Zobacz jak uzyskać efekt miniplanety w Photoshopie
Zobacz jak uzyskać efekt miniplanety w Photoshopie

1. Potrzebujemy panoramy

Wspomnianych 360° w poziomie jest niezbędne do tego, by lewy i prawy kraniec panoramy po “zwinięciu w kulkę” pasowały do siebie. Bardzo ważne jest przy tym idealne wypoziomowanie horyzontu, w przeciwnym bowiem razie po zwinięciu zamiast koła otrzymamy figurę w kształcie spirali. Z kolei 180° w pionie pozwala uniknąć niezbyt eleganckiego efektu lejkowatego wgłębienia, które powstaje na środku skonstruowanej przez nas miniplanety. Mimo to czasem warto zaryzykować i użyć panoramy obejmującej w pionie mniejszy wycinek kadru. My główną część tego warsztatu oparliśmy na zdjęciu panoramicznym, które obejmuje 360° w poziomie, za to w pionie tylko około 120°. Dlaczego? Otóż, jeśli zwęzimy panoramę w pionie, obcinając nieco jej dolną część, powstała w ten sposób miniplaneta będzie wprawdzie mniejsza, natomiast większe będą elementy umieszczone na jej obwodzie (w naszym przypadku wysokie biurowce). W sumie całość będzie więc wyglądała ciekawiej.

Planeta ze zwykłego zdjęcia
Jeśli nie dysponujesz zdjęciem panoramicznym obejmującym 360°, nadal możesz próbować stworzyć miniplanetę. Przejrzyj swoje fotografie, szukając zdjęć krajobrazowych o dość jednorodnym tle – idealne są np. zdjęcia statków czy wysp otoczonych z obu stron morzem. Jeśli horyzont będzie poziomy, po zwinięciu zdjęcia w kulkę prawdopodobnie okaże się, że wystarczy kilka niewielkich korekt, m.in. za pomocą narzędzia Stempel (Clone Stamp) albo Łatka (Path) i niebieska miniplaneta gotowa!

Aby tworzona przez nas planeta była idealnie kulista, musimy zmienić proporcje źródłowego zdjęcia panoramicznego.

Aby tworzona przez nas planeta była idealnie kulista, musimy zmienić proporcje źródłowego zdjęcia panoramicznego.

2. Zdjęcie do kwadratu

Aby tworzona przez nas planeta była idealnie kulista, musimy zmienić proporcje źródłowego zdjęcia panoramicznego. W tym celu otwieramy zakładkę Obraz (Image)|Rozmiar obrazu (Image Size) i usuwamy, widoczne w dole okna, zaznaczenie w polu Zachowaj proporcje (Constrain Proportions). Możemy też posłużyć się skrótem klawiszowym Alt+Ctrl+I. Teraz wystarczy wpisać na nowo szerokość zdjęcia, tak aby wynosiła ona dokładnie tyle pikseli, co jego wysokość.

3. Świat do góry nogami

Aby nasze zdjęcie przybrało kształt planety, musimy je odwrócić. Wybieramy Obraz (Image)|(Image Rotation)|180°, i gotowe!

Najważniejszy etap tworzenia panoramy wykonujemy za pomocą filtra Współrzędne biegunowe.

Najważniejszy etap tworzenia panoramy wykonujemy za pomocą filtra Współrzędne biegunowe.

4. Zawijamy!

Najważniejszy etap tworzenia panoramy wykonujemy za pomocą filtra Współrzędne biegunowe. Wybieramy zakładkę Filtr (Filter)|Zniekształcanie(Distort)| Współrzędne biegunowe (Polar Coordinates). Upewniamy się, że jest zaznaczona opcja »Kartezjańskie« na »Biegunowe« (Rectangular to Polar) i naciskamy przycisk OK. I tak oto w galaktyce powstała nowa miniplaneta! Tylko źe z “lejkiem” na środku…

5. Dopieszczamy…

Ten etap jest zbędny, jeśli użyliśmy pełnej panoramy sferycznej. Gdy jednak tego nie zrobiliśmy, musimy m.in. zlikwidować efekt lejka na środku kuli. W przypadku naszej panoramy wykorzystaliśmy do tego najpierw dostępne w zakładce Filtr narzędzie Skraplanie (Liquify), które pozwoliło na skorygowanie cienia latarni w taki sposób, by był on jednolicie zaokrąglony. Delikatnie poprawiliśmy też kształt torów tramwajowych.

Kolejnym etapem było zastąpienie lejkowatych zniekształceń na środkowym fragmencie trawnika. Narzędzia, którego można do tego użyć, mogą być różne – my w zależności od potrzeb używaliśmy Stempla (Clone Stamp), Łatki (Path), a także nowego sprytnego narzędzia, które pojawiło się w Photoshopie CS5, o nazwie Punktowy pędzel korygujący (Spot Healing Brush) z zaznaczoną opcją Content-Aware. Efekty jego działania są nieraz naprawdę imponujące. Efekt końcowy (miniplaneta powstała z panoramy ronda ONZ w Warszawie) widać na zdjęciu otwierającym ten artykuł…