Seagate FreeAgent GoFlex STAA1000201 1TB

Seagate FreeAgent GoFlex STAA1000201 jest zewnętrznym dyskiem formatu 2,5-cala. Mała, zaokrąglana obudowa wykonana jest w całości z plastiku. Jest grubości 22 milimetrów, czyli podobnie jak większy, 1,5-terabajtowy nośnik z tej serii, który jest największym obecnie mobilnym dyskiem na świecie z pojedynczym twardzielem w obudowie. Pozostałe dyski FreeAgent GoFlex o pojemnościach: 750,500,320 GB są cieńsze, mają wysokość 15 mm. Jako, że dysk ten należy do systemu archiwizacyjnego GoFlex, sam nośnik, na którym przechowywane są dane rozdzielono od interfejsu końcowego, który jest wymienny i może być modyfikowany w miarę potrzeb użytkownika.
Seagate FreeAgent GoFlex STAA1000201 1TB

Najpojemniejsze 2,5 calowe dyski Seagate-a FreeAgent GoFlex nie mogą się pochwalić czasem dostępu. Najlepiej prezentuje się pod tym kątem: Verbatim Store'n'Go USB 3.0 Colours i Iomega eGo BlackBelt.

Najpojemniejsze 2,5 calowe dyski Seagate-a FreeAgent GoFlex nie mogą się pochwalić czasem dostępu. Najlepiej prezentuje się pod tym kątem: Verbatim Store’n’Go USB 3.0 Colours i Iomega eGo BlackBelt.

W tym modelu oferowany jest z adapterem USB 3.0, lecz dokupić można też adaptery USB 2.0, FireWire 800, Powered eSATA (zasilanie i transfer jednym kablem). Dostępny jest także GoFlex AutoBackup (USB 2.0), który zmienia dysk w kompletny system backupowy, umożliwiający automatyczne tworzenie kopii zapasowych plików i ustawień systemowych, pozostawiający jednak część przestrzeni dysku do pracy w trybie przeciągnij i upuść. Do połączenia dysku z adapterem Seagate nie wprowadził dedykowanego złącza. Wykorzystane zostało złącze SATA, ale ze względu na przewidywane częstsze użycie niż w przypadku połączeń wewnątrz komputera, zostało specjalnie wzmocnione. Użytkownicy FreeAgentów z rodziny GoFlex mogą korzystać z nich płynnie, przenosząc dane pomiędzy komputerami z systemami Windows i Mac. Seagate wprowadził takie ułatwienie dodając sterownik NTFS dla Mac OS X, pozwalający (po jednorazowej instalacji na komputerze z Mac) na dostęp i przechowywanie danych na nośniku sformatowanym pod Windows.

Najszybszy średni transfer danych podcza odczytu prezentuje Verbatim Store'n'Go USB 3.0 Colours.

Najszybszy średni transfer danych podcza odczytu prezentuje Verbatim Store’n’Go USB 3.0 Colours.

Wewnątrz testowanego modelu STAA1000201 umieszczono dysk Seagate ST1000LM002. Jego talerze wirują z prędkością 5400 obr./min, wspomagany jest przez bufor pamięci podręcznej o wielkości16 MB.

W syntetycznych testach wydajności nośnik wypadł dość specyficznie, gdyż oferował wysokie transfery odczytu i zapisu danych, ale niestety niezbyt krótki czas dostępu, który ma negatywny wpływ na szybkość kopiowania dużej liczby małych plików. W aplikacji HD Tach średni odczyt i zapis danych FreeAgenta wynosił 68,1 MB/s przy czasie dostępu – aż 26,8 ms. Maksymalna szybkość jaką uzyskał przenosząc dane wynosiła 82,2  MB/s (CHIP Diskbench). W testach aplikacyjnych PC Mark05 HDD Score Seagate otrzymał 4567 punktów- to wynik całkiem niezły jak na dysk o tej pojemności i prędkości 5400.

Najszybszy podczas zapisu jest również Verbatim Store'n'Go USB 3.0 Colours

Najszybszy podczas zapisu jest również Verbatim Store’n’Go USB 3.0 Colours

W pomiarze rzeczywistym szybkości przesyłania danych, wykonanym stoperem, Seagate potrafił zapisać kopię DVD (4,3 GB)  w czasie 57 s, a odczytać w 54 s. Oznacza to, że zapełnienie całej powierzchni nośnika dużymi plikami zajęłoby w najlepszym wypadku ponad 4,5 h. Z kolei skopiowanie danych z pełnego dysku ok. 5 godzin. Zarówno osiągana przez FreeAgenta temperatura pracy 36°C jak i generowany podczas odczytu hałas maks.: 26,3, dB (0,4 sona) jest na dobrym poziomie. STAA1000201 zużywa nieco więcej energii niż pozostałe FreeAgenty. Aby się rozpędzić potrzebuje 4,1 W. W trybie odczytu pobiera 3,1 W, w trybie jałowym 2,6 W. Natomiast po szybkim i automatycznym przejściu w tryb energooszczędny jego zużycie spada do 1 W.

W teście praktycznym PC Mark 05 HDD Score Verbatim Store'n'Go USB 3.0 Colours 1TB uzyskał największą ilość punktów. Dyski FreeAgent GoFlex zostały ocenione nieco słabiej.

W teście praktycznym PC Mark 05 HDD Score Verbatim Store’n’Go USB 3.0 Colours 1TB uzyskał największą ilość punktów. Dyski FreeAgent GoFlex zostały ocenione nieco słabiej.

Nośnik wyposażony jest w oprogramowanie do backupu (PC, Mac) oraz szyfrowania danych (192-bit Triple DES). 1 GB powierzchni na dysku kosztuje 48 gr co nie jest cena wygórowaną biorąc pod uwagę jego duże możliwości.

Arkadiusz Uriasz