Nie zapominaj, że e-mail to elektroniczny odpowiednik tradycyjnego listu

Jak poznać autora anonimowego maila

Naukowcy z Uniwersytetu Concordia twierdzą, że opracowali metodę na identyfikowanie autorów anonimowych e-maili, na tyle skuteczną, że może być wykorzystana przez sądy.

Policja jak na razie może wykorzystać numery IP, by odnaleźć źródło danej wiadomości. Często się jednak okazuje, że pod wskazanym miejscem na mapie mieszka więcej, niż jedna osoba. Nie może to stanowić dowodu w żadnej sprawie sadowej..

Od lat słyszymy o niepokojącym wzroście cyberprzestępstw, do których wykorzystuje się anononimowe emaile

– mówi profesor Benjamin Fung. –

Te emaile mogą zawierać groźby, dziecięce porno, umożliwiać komunikację między bandziorami czy przenosić złośliwe oprogramowanie

– dodaje. Dlatego też Fung, wraz z kolegami, wykorzystał algorytmy znane z systemów rozpoznawania mowy czy data miningu, by opracowały one szablony zachowań, schematy, które powtarzają się w analizowanych mailach.

Powiedzmy, że anonimowy mail zawiera literówki czy błędy gramatyczne, albo jest pisany bez wielkich liter. Wykorzystujemy te cechy, by opracować profil nadawcy. I udaje nam się to z dużą dokładnością. Możemy wskazać autora, jego płeć, narodowość czy poziom wykształcenia –

twierdzi Fung.

Metodę przetestowano na bazie danych Enrona, zawierających 200 000 maili 158 pracowników tej firmy. Wykorzystując próbkę 10 maili każdej z 10 testowanych osób, metoda identyfikowała autora z dokładnością 80-90 procent.

0
Źródło: TG Daily
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.