CeBIT 2011 – podsumowanie

Od tego roku na targi CeBIT możemy śmiało mówić “CES bis”. Producenci bowiem praktycznie nie pokazali żadnych nowości w hanowerskiej hali, a jedynie prezentowali to, co już widzieliśmy na CES-ie właśnie, czy targach Mobile World Congress w Barcelonie. Oprócz “odgrzewanych kotletów”, były oczywiście nowości – ale raczej z segmentów, o których za chwilę się zapomina, jak zasilacze czy obudowy do komputerów.
CeBIT 2011 odbył się.
CeBIT 2011 odbył się.

Przedstawiano mnóstwo nowych laptopów, niewyróżniających się niczym konkretnym na tle tego, co w tej chwili można obejrzeć w sklepach. Na potwierdzenie słów, że CeBIT to już tylko legenda i cień dawnych targów, największą atrakcją Della na jego stoisku był… Streak, dostępny na rynku już od dawna (choć jeszcze nie w Polsce).

Asus

I tak oto Asus, mający chyba największe stoisko na całych targach, a na pewno najbardziej treściwe, dumnie prezentował linię swoich tabletów Eee Pad – Transfomer, MeMO i Slider , kontroler ruchowy dla komputerów WAVI Xtion i całą gamę notebooków. Wszystko to już widzieliśmy wcześniej, a tajwański producent nie pokusił się o żadnej dodatkowe informacje, jak chociażby cena.

Asus jednak jedną rzeczą zaskoczył – to nowy projekt o nazwie IRIS, który proponuje elastyczne urządzenie, mające dostosować swój rozmiar w zależności od potrzeb użytkownika i mogące łączyć się z różnego rodzaju akcesoriami.

Grafika

Nvidia

tymczasem za zamkniętymi drzwiami zademonstrowała najnowszą, dwuprocesorową kartę graficzną GTX 590. Zdjęć nie mamy, ponieważ nie wolno było używać aparatów, a o wydajności samej karty też niewiele możemy powiedzieć. Z pewnością jest ogromna, tak jak i zapotrzebowanie na energię. O dziwo jednak, podczas obciążenia (demonstracja na grze Bulletstorm), karta pracowała naprawdę cicho. Trzeba jednak powiedzieć, że już na targach CES, EVGA prezentowało ową kartę.

Z kolei AMD, pokazało rywala dla w/w karty z obozu zielonych – Radeona HD 6990, o którym także wiedzieliśmy już wszystko wcześniej. Specyfikację karty znajdziecie więc tutaj, a poniżej tylko kilka nowych zdjęć prosto z targów.

Lenovo

Z pewnością warto było odwiedzić stoisko firmy Lenovo. Chiński producent zaprezentował bowiem laptopa, kontrolowanego poprzez oczy użytkownika, a zbudowanego we współpracy ze szwedzką firmą Tobii. Urządzenie posiada wbudowane czujniki do kontrolowania ruchu gałek ocznych. Jak wygląda kontrolowanie laptopa za pomocą ruchu oczami? Zobaczcie poniższą demonstrację:

test

Fujitsu

Do grona firm, których stoiska warto było odwiedzić na początku marca w Hannoverze, dołącza także Fujitsu. Ten japoński producent zaprezentował prototyp bezprzewodowego monitora LCD, który okrzyknięty został pierwszym na świecie “prawdziwie bezprzewodowym” monitorem. 22-calowe urządzenie zasilane jest przez bezprzewodową technologię SUPA (Smart Universal Power Antenna), natomiast sygnał obrazu dostarczany jest za pomocą technologii Wireless USB z odległości do 10 metrów od komputera.

test