CeBIT 2011 odbył się.

CeBIT 2011 – podsumowanie

Jak z ogromnych targów komputerowych, zrobić targowisko odgrzewanych kotletów

Od tego roku na targi CeBIT możemy śmiało mówić „CES bis”. Producenci bowiem praktycznie nie pokazali żadnych nowości w hanowerskiej hali, a jedynie prezentowali to, co już widzieliśmy na CES-ie właśnie, czy targach Mobile World Congress w Barcelonie. Oprócz „odgrzewanych kotletów”, były oczywiście nowości – ale raczej z segmentów, o których za chwilę się zapomina, jak zasilacze czy obudowy do komputerów.

Przedstawiano mnóstwo nowych laptopów, niewyróżniających się niczym konkretnym na tle tego, co w tej chwili można obejrzeć w sklepach. Na potwierdzenie słów, że CeBIT to już tylko legenda i cień dawnych targów, największą atrakcją Della na jego stoisku był… Streak, dostępny na rynku już od dawna (choć jeszcze nie w Polsce).

Asus

I tak oto Asus, mający chyba największe stoisko na całych targach, a na pewno najbardziej treściwe, dumnie prezentował linię swoich tabletów Eee Pad – Transfomer, MeMO i Slider , kontroler ruchowy dla komputerów WAVI Xtion i całą gamę notebooków. Wszystko to już widzieliśmy wcześniej, a tajwański producent nie pokusił się o żadnej dodatkowe informacje, jak chociażby cena.

Asus jednak jedną rzeczą zaskoczył – to nowy projekt o nazwie IRIS, który proponuje elastyczne urządzenie, mające dostosować swój rozmiar w zależności od potrzeb użytkownika i mogące łączyć się z różnego rodzaju akcesoriami.

Grafika

Nvidia

tymczasem za zamkniętymi drzwiami zademonstrowała najnowszą, dwuprocesorową kartę graficzną GTX 590. Zdjęć nie mamy, ponieważ nie wolno było używać aparatów, a o wydajności samej karty też niewiele możemy powiedzieć. Z pewnością jest ogromna, tak jak i zapotrzebowanie na energię. O dziwo jednak, podczas obciążenia (demonstracja na grze Bulletstorm), karta pracowała naprawdę cicho. Trzeba jednak powiedzieć, że już na targach CES, EVGA prezentowało ową kartę.

Z kolei AMD, pokazało rywala dla w/w karty z obozu zielonych – Radeona HD 6990, o którym także wiedzieliśmy już wszystko wcześniej. Specyfikację karty znajdziecie więc tutaj, a poniżej tylko kilka nowych zdjęć prosto z targów.

Lenovo

Z pewnością warto było odwiedzić stoisko firmy Lenovo. Chiński producent zaprezentował bowiem laptopa, kontrolowanego poprzez oczy użytkownika, a zbudowanego we współpracy ze szwedzką firmą Tobii. Urządzenie posiada wbudowane czujniki do kontrolowania ruchu gałek ocznych. Jak wygląda kontrolowanie laptopa za pomocą ruchu oczami? Zobaczcie poniższą demonstrację:

Fujitsu

Do grona firm, których stoiska warto było odwiedzić na początku marca w Hannoverze, dołącza także Fujitsu. Ten japoński producent zaprezentował prototyp bezprzewodowego monitora LCD, który okrzyknięty został pierwszym na świecie „prawdziwie bezprzewodowym” monitorem. 22-calowe urządzenie zasilane jest przez bezprzewodową technologię SUPA (Smart Universal Power Antenna), natomiast sygnał obrazu dostarczany jest za pomocą technologii Wireless USB z odległości do 10 metrów od komputera.