Google koncentruje się na tym, co, jego zdaniem, najważniejsze

Dokumenty Google zgodne z Office’em, Microsoft kręci nosem

Office w chmurze Google'a

Microsoft ostrzega przed dodatkiem Cloud Connect dla Office’a. Jak twierdzi gigant, połączenie pakietu z Redmond i usług Google’a to nic, tylko problemy i usterki, a nawet ryzyko utraty danych. Argumenty wysuwa całkiem słuszne (patrz niżej), ale czytając je pamiętajmy, że Google to bezpośredni konkurent Microsoftu, a Dokumenty Google są konkurencją dla Office Live.

Pierwszy argument Microsoftu to, niestety, oszustwo. Gigant pisze, że jeżeli nie zmienimy domyślnych ustawień, to wszystkie nasze współdzielone z Google’em dokumenty są ustawione na „publiczne”, co oznacza, że każdy może je podglądać. Nie jest to prawdą, domyślne ustawienia bowiem są „prywatne”.

Microsoft ostrzega również, że Cloud Connect odłącza znaczną większość zaawansowanych funkcji Office. To akurat prawda. Używając wtyczki nie możemy używać śledzenia zmian, wielu rodzajów sortowania, styli tabeli, i tak dalej. Co więcej, niektóre z zaawansowanych funkcji powodują błędy w działaniu Cloud Connect (chodzi oczywiście o mechanizmy niemające swoich odpowiedników w Dokumentach Google). Owe błędy to niestabilność pracy programu a także błędy w synchronizacji, co w efekcie prowadzi do uszkodzenia naszj pracy i utraty danych. Ten argument akurat jest prawdziwy.

Sądząc jednak po raptownej reakcji i wytykaniu palcami, Microsoft boi się owej wtyczki, zgodnej z Office 2003 lub nowszym (wyłączając edycje Starter). Słusznie. Dokumenty Google to bardzo mocna konkurencja. Jednak, z drugiej strony, mając Office Live i Microsoft Office… czemu chcielibyśmy korzystać z alternatyw? Na to pytanie, odpowiedzcie nam wy, w komentarzach.