Jak automatycznie aktualizować sterowniki i aplikacje?

Użytkownicy systemów Linux mają repozytoria, które dbają o to, aby oprogramowanie i sterowniki były w najnowszej wersji. Fanatycy Apple i Mac OS X też mają z górki. System jest automatycznie aktualizowany, zaś niemal każdy z programów potrafi ściągnąć update. Ponadto Apple uruchomiło AppStore, który wkrótce całkowicie rozwiąże problem nieaktualnego softu. A jak z użytkownikami Windows? Oni niestety są w głębokiej… frustracji.
Jak automatycznie aktualizować sterowniki i oprogramowanie? źródło: blog.mozilla.com
Jak automatycznie aktualizować sterowniki i oprogramowanie? źródło: blog.mozilla.com

No dobrze, ale przecież jest Windows Update. On potrafi aktualizować sterowniki i komponenty systemu operacyjnego. Owszem, jednak jak pokazuje praktyka, o ile z aktualizacją OS-a radzi sobie dobrze, to z driverami nie jest już tak różowo. Szczerze mówiąc nie mam chęci wchodzić na stronę producenta chipsetów, kart graficznych, sieciowych itp. aby ściągnąć nowe oprogramowanie sterujące. Jak sobie z tym poradzić? Wystarczy zainstalować dodatkowe oprogramowanie, które samo znajdzie nowsze wersje sterowników i programów.

O tym jak istotna jest regularna aktualizacja sterowników możecie przeczytać w artykule Tuning Firefoksa 4.0 – wygodniejszy i nawet 9x szybszy!

SlimDrivers – automatyczna aktualizacja sterowników

adres: http://www.driverupdate.net cena:

darmowy

Sądzę, że głównym motywem do powstania SlimDrivers była właśnie silna irytacja spowodowana koniecznością ręcznej aktualizacji sterowników. Oznacza to, że trzeba wejść na stronę producenta, znaleźć sprzęt który siedzi w komputerze (co zazwyczaj nie jest proste), potem ściąganie pliku, instalacja, reboot. SlimDrivers robi to wygodniej. Wystarczy zainstalować aplikację, kliknąć Start Scan i od razu wiemy, które sterowniki są nieaktualne. Potem przy danym sterowniku należy kliknąć na Download Update i zostanie on zaktualizowany. Niestety restartu w większości przypadków nie da się uniknąć, ale to już urok systemu Windows.

Istnieje także płatna wersja SlimDrivers i nosi nazwę DriverUpdate. Czym się różni? Po pierwsze kosztuje 85 zł rocznie, ale umożliwia ściągnięcie wszystkich sterowników automatycznie. W przypadku SlimDrivers musimy klikać na każdym z osobna.

Update Checker – automatyczna aktualizacja aplikacji

adres: http://www.filehippo.com/pl/updatechecker cena:

darmowy

Większość programów tworzonych dla systemu Windows niestety nie została zaopatrzona w system automatycznej aktualizacji. Tego typu funkcjonalność można odnaleźć jedynie w wybranych aplikacjach jak np. przeglądarki internetowe. Jak poradzić sobie z całą resztą zainstalowanych programów? To dosyć proste, gdy mamy oprogramowanie o nazwie Update Checker. Jego zadaniem jest skanowanie systemu w poszukiwaniu nowszych wersji. Trwa to krótki moment i już po kilku chwilach otrzymujemy wyniki z informacją, które aplikacje są “przeterminowane”. Update Checker potrafi też informować o nowych beta wersjach zainstalowanych programów.

Software Informer – automatyczna aktualizacja sterowników/aplikacji

adres: http://software.informer.com cena:

darmowy

Jest to doskonałe połączenie możliwości SlimDrivers, który sprawdza aktualność sterowników oraz Update Checker badającego wersje zainstalowanych programów. Gdy aplikacja wykryje nieaktualną wersję aplikacji/sterownika poinformuje nas o tym odpowiednim komunikatem. Skanowanie, które nie trwa długo, odbywa się automatycznie co 10 godzin. Proces aktualizacji polega na kliknięciu ikony programu, po czym użytkownik zostanie przeniesiony na stronę, skąd może pobrać najnowszą wersję wybranego programu lub sterownika. Software Informer potrafi zakomunikować automatycznie, gdy tylko odnajdzie jakiś update. Dzięki temu nie trzeba nieustannie monitorować listy programów.

SUMo – automatyczna aktualizacja aplikacji

adres: http://www.kcsoftwares.com/index.php?sumo cena:

darmowy

SUMo, czyli Software Update Monitor to kolejny program, który umożliwia przeskanowanie zainstalowanych na komputerze aplikacji pod kątem znalezienia nowszych wersji. Niewątpliwą zaletą SUMo jest polski interfejs użytkownika. Program potrafi wykrywać nie tylko wersje finalne, ale także beta – oczywiście po uprzedniej zmianie odpowiedniej opcji. Muszę przyczepić się do instalatora, który czyha na nieuwagę użytkownika i próbuje zainstalować dodatkowe, zupełnie niepotrzebne oprogramowanie. Dlatego należy być czujnym podczas instalacji. Irytować może także nieco powolne działanie aplikacji, jednak trzeba przyznać że z funkcji odnajdowania aktualizacji wywiązuje się znakomicie.

Update Notifier – automatyczna aktualizacja aplikacji

adres: http://cleansofts.org/view/update-notifier.html cena:

darmowy

Kolejny, dosyć popularny program badający aktualność zainstalowanych programów. Update Notifier jest bardzo prosty w obsłudze, wystarczy go uruchomić i kliknąć Check Now. Już po chwili będziemy mieli przed oczami listę nieaktualnych programów. Zestawiając jego możliwości z pozostałymi aplikacjami, trzeba przyznać że poradził sobie najgorzej. Wykrył najmniej nieaktualnych programów.

Wygląda na to, że idealnym rozwiązaniem jest Update Checker do aktualizacji oprogramowania oraz SlimDrivers do sprawdzania sterowników. Po piętach depcze mu Software Informer, który potrafi sprawdzać zarówno aplikacje, jak i sterowniki. To oczywiście zupełnie subiektywne zestawienie najlepszych z nich. Jeżeli używacie czegoś innego – komentarze są do waszej dyspozycji.