Oprogramowanie szpiegowskie w notebookach Samsunga

Mohamed Hassan na portalu Network World oskarża firmę Samsung o instalowanie w jej notebookach keyloggerów – szkodliwych programów do wykradania haseł użytkownika, poprzez przejęcie kontroli nad procedurami systemu operacyjnego, odpowiedzialnymi za obsługę klawiatury. Hassan miał odkryć keyloggery na niedawno zakupionych notebookach R525 oraz R540. Szkodniki zostały wykryte po przeskanowaniu systemów, a narzędzia o nazwie StarLogger zlokalizowane były w systemowym katalogu c:windowsSL directory.
Zamiast keyloggera mamy katalog z językiem słoweńskim. Dość spora różnica, nie uważacie?
Zamiast keyloggera mamy katalog z językiem słoweńskim. Dość spora różnica, nie uważacie?

Po skontaktowaniu się z centrum wsparcia Samsunga, przedstawiciel firmy najpierw zaprzeczał, ale następnie przyznał, iż rzeczywiście oprogramowanie zostało fabrycznie zainstalowane w komputerach, w celu “monitorowania wydajności komputerów oraz zebrania informacji, w jaki sposób maszyny są używane”.

Oficjalne oświadczenie Samsunga w tej sprawie brzmi następująco: “Samsung bardzo poważnie bierze oskarżenia pana Hassana. Po przeczytaniu artykułu na łamach serwisu NetworkWorld.com, rozpoczęliśmy wewnętrzne śledztwo w tej sprawie. Dostarczymy dalsze informacje, jak tylko będziemy mogli”.

Tymczasem Hassan rozważa możliwość złożenia pozwu zbiorowego, jeśli okaże się, że oprogramowanie szpiegowskie było instalowane na większej ilości notebooków Samsunga.