Pierwsze, duże wdrożenie IPv6 w Polsce

Na przełomie 2010 i 2011 roku media obiegła wieść o kończącej się puli adresów IPv4. Pojawiło się wiele obaw na temat tego, jak z tym faktem poradzi sobie współczesny Internet. Firmy stojące za infrastrukturą globalnej sieci przygotowały rozwiązania przejściowe, ale zaleceniem była migracja do protokołu, który zaprojektowano już w latach dziewięćdziesiątych XX wieku, widząc w jak szybkim tempie wyczerpuje się pula adresów IPv4. W Polsce realizowane są niewielkie procesy migracji, ale dopiero home.pl wprowadził wdrożenie IPv6 na tak szeroką skalę. Wdrożenie objęło 1,5 mln klientów firmy.
Pierwsze, duże wdrożenie IPv6 w Polsce
Pierwsze, duże wdrożenie IPv6 w Polsce

Wdrożenie w pierwszej fazie dotyczyło stron WWW oraz poczty elektronicznej w wersji normalnej, jak i kodowanej. W kolejnym etapie home.pl udostępni serwery FTP i dostęp do baz SQL po IPv6.

Każdemu z adresów IPv4 przypisano odpowiedni adres IPv6, który został automatycznie dopisany w opisie danej domeny. Użytkownik może zobaczyć informacje na ten temat w Panelu Klienta home.pl, np. ipv6.domena.pl AAAA2a02:25a8::d455:6001, również każda z subdomen posiada odpowiedni wpis.

Do pełnego wykorzystania adresu IPv6 potrzebne jest połączenie wykorzystujące ten protokół. Takie natywne łącze nie jest w Polsce jeszcze rozpowszechnione na szeroką skalę. Posiadają je najczęściej sieci akademickie i zaawansowane sieci firmowe, jednak z czasem protokół IPv6 stanie się standardem w Internecie.

Już dziś w planowanym na 8 czerwca wielkim teście IPv6 zorganizowanym przez Internet Society swój udział potwierdzili światowi giganci jak Google, Facebook i Yahoo!. Strona główna home.pl jest już dostępna za pośrednictwem łącza wykorzystującego nowy protokół pod tym adresem.