Poradnik: Rozszerzamy pamięć w HTC Trophy

Telefony z Windows Phone 7
W HTC Trophy siedzi karta 8 GB
W HTC Trophy siedzi karta 8 GB

nie mają dostępnych dla użytkownika kart pamięci

, jak większość słuchawek z Androidem, tylko wbudowaną pamięć masową, podobnie jak iPhone. Takie rozwiązanie ma wiele zalet, ma też jednak wady – najpoważniejszą z nich jest niemożność powiększenia dostępnego obszaru pamięci. Niektóre smartfony z WP7 są sprzedawane z pamięcią 16 GB inne mają jej o połowę mniej, co dla niektórych osób może się okazać problemem. Czy jednak problemem nie do przeskoczenia? To zależy od modelu telefonu.

Samsung Omnia 7 i LG Swift 7 mają kości pamięci przylutowane do płyty głównej, jednak HTC w modelach HD7 i Trophy zdecydowało się na inne rozwiązanie. Otóż

oba te telefony mają ukryty, niedostępny dla użytkownika slot kart microSD

, w którym ma etapie montażu telefonu zostaje umieszczona karta o wybranej przez producenta pojemności. W urządzeniach przeznaczonych na polski rynek jest to 8 GB. Mało? A gdybyśmy powiedzieli ci, jak dostać się do tego “niedostępnego” złącza kart…?

UWAGA! Wszystkie opisane tu czynności mogą skutkować utratą gwarancji oraz prowadzić do trwałego uszkodzenia lub zniszczenia telefonu! Całkowicie pewną konsekwencją jest utrata WSZYSTKICH danych zgromadzonych w telefonie.

Czytelniku, pamiętaj, że ani autor, ani redakcja nie biorą odpowiedzialności za to, co stanie się z twoim telefonem jeśli zdecydujesz się skorzystać z poniższych porad. To co opisujemy wypróbowaliśmy na sobie, ale nie gwarantujemy, że w twoim przypadku wszystko potoczy się dokładnie tak samo. Jeśli postanowisz spróbować, robisz to na własną odpowiedzialność.

Na początek kilka bardzo istotnych informacji o tym, jak Windows Phone 7 używa pamięci telefonu. Otóż traktuje on wewnętrzną pamięć flash ROM i pamięć masową jako jeden obszar, formatując go na własny użytek. Oznacza to, że

jeśli wyjmiemy z telefonu kartę pamięci, uzyskamy dwa bezużyteczne kawałki krzemu

: nie działający telefon, z którego znikną wszystkie nasze dane i kartę pamięci, która nie daje się odczytać w żadnym komputerze. Na szczęście system i aplikacje systemowe znajdują się w pamięci wewnętrznej urządzenia, więc po włożeniu nowej karty telefon wróci do życia.

UWAGA! Wyjęta z telefonu z Windows Phone 7 karta pamięci NIE NADAJE SIĘ do odczytu w innym urządzeniu i jest praktycznie bezużyteczna!*

* jest sposób, dzięki któremu kartę można reanimować – napiszemy o nim niżej

Tak wygląda

Tak wygląda “wbudowana” pamięć HTC Trophy

Kolejna ważną informacja: nie wystarczy kupić pierwszej z brzegu karty pamięci o interesującej nas pojemności i posługując się tym instruktażem umieścić ją w telefonie – musi to być odpowiednia karta. Fakt, że Windows Phone 7 jest tak szybki ma swoje konsekwencje.

System jest bardzo wybredny

, jeśli chodzi o pamięć masową i wymaga kart o specyficznych parametrach. Jakie to parametry? Niestety, nie potrafimy zaoferować precyzyjnej odpowiedzi. Jak można dowiedzieć się z oficjalnej dokumentacji Microsoftu, jedną z najważniejszych cech, które czynią kartę pamięci zdatną do użytku z WP7 jest duża liczba losowych zapisów/odczytów na sekundę, co jest najczęściej negatywnie skorelowane z szybkością zapisu liniowego, decydującego o klasie szybkości karty (opisywanej jako x2, x4 itp.). Słowem,

niższa klasa szybkości karty oznacza większe prawdopodobieństwo, że będzie ona dobrze współpracowała z WP7

. Jak sprawdziliśmy, szanse powodzenia poprawia też wybranie karty jednej z największych marek. To jednak tylko pośrednia wskazówki – jedynym sposobem na zyskanie pewności jest niestety przeprowadzenie eksperymentu.

Czego będziesz potrzebował:

  1. Śrubokręt torx, rozmiar T-6
  2. Śrubokręt krzyżykowy, rozmiar PH00
  3. Karta kredytowa, ostrze scyzoryka, pilnik do paznokci…
  4. Szpilka, suszarka do włosów (to drugie opcjonalnie)
  5. Pęsetka lub małe ostrze
  6. Karta pamięci o wybranej pojemności (WAŻNE! Zwróć uwagę na opisane powyżej reguły wybierania kart, a najlepiej sprawdź listę kart przetestowanych przez nas – jest na końcu artykułu)
  7. Dostęp do telefonu Nokia N8 na 3-4 minuty:-)

Zanim rozpoczniesz, upewnij się, że zgrałeś z telefonu wszystkie potrzebne dane – to, co zostało w jego pamięci zostanie bezpowrotnie utracone!

Wymieniamy kartę

1.

Wyłącz telefon, zdejmij tylną klapę, wyjmij baterię.

Jeden z wkrętów jest zabezpieczony naklejką gwarancyjną

Jeden z wkrętów jest zabezpieczony naklejką gwarancyjną

2.

Za pomocą szpilki usuń naklejkę gwarancyjną. Jeśli chcesz spróbować umieścić ją z powrotem po zakończonej operacji wymiany pamięci, musisz to zrobić bardzo delikatnie – naklejka składa się z kilku łatwo rozdzielających się części. Aby zwiększyć szanse na usunięcie jej w całości, możesz podgrzać naklejkę strumieniem gorącego powietrza z suszarki do włosów (nie rób tego za długo, możesz zbytnio nagrzać tworzywo obudowy!)

3.

Usuń wkręty

4.

Pomiędzy górną i dolną część obudowy wsuń wąski przedmiot, na przykład końcówkę pilnika do paznokci albo zeszlifowaną krawędź starej karty kredytowej (my posłużyliśmy się ostrzem scyzoryka) i delikatnie podważ, aż usłyszy kliknięcie uwalnianego zaczepu.


UWAGA!

Najlepiej rozpocząć w prawym lub lewym górnym rogu obudowy i przesuwać się w dół, odczepiając kolejne zaczepy, a następnie wrócić do drugiego górnego rogu i powtórzyć operację. O ile pierwszego wyłomu wygodnie jest dokonać ostrzem scyzoryka, dalsze odblokowywanie zaczepów lepiej przeprowadzić czymś plastikowym, nie grożącym uszkodzeniem lub porysowaniem obudowy.

5.

UWAGA

– po rozdzieleniu dwóch części obudowy

zwróć uwagę na nie umocowany do niczego na stałe przycisk głośności!

Zapamiętaj, jak jest ułożony w przeznaczonym na niego wycięciu, zabezpiecz go przed zgubieniem.

Podczas rozbierania warto zwrócić uwagę na przyciski głośności

Podczas rozbierania warto zwrócić uwagę na przyciski głośności

6.

Delikatnie odklej metalizowaną folię z zaznaczonego miejsca odsłaniając slot z kartą pamięci. Jeśli masz z tym problem,

możesz nadciąć folię wzdłuż jednego z boków karty

(ale nie licz, że potem w serwisie uwierzą ci, że “to tak było!”)

Delikatnie odklejamy metalizowaną folię

Delikatnie odklejamy metalizowaną folię

7.

Zdejmij blokadę karty, delikatnie podważając jedno z wystających, metalowych skrzydełek. Karta powinna być teraz gotowa do wyjęcia.

a

Aby wyjąć kartę trzeba podważyć metalowe skrzydełko

8.

Włóż nową kartę w slot,

dopasuj dokładnie i przytrzymaj

. Przykryj metalową płytką blokady, wciskając ją na miejsce aż do zaskoczenia zaczepów.

9.

Przyklej z powrotem folię metalizowaną

A teraz trzeba odkleić folię przykrywającą slot kart pamięci...

A teraz trzeba przykelić folię przykrywającą slot kart pamięci…

10.

Uważając na przycisk głośności (jeśli go wyjąłeś, to teraz ostrożnie umieść go na właściwym miejscu)

złóż przednią i tylną część obudowy

. Odwrotnie, niż podczas rozkładania,

zacznij od dołu

, na początek dopasowując dolną część, zatrzaskując zaczepy i posuwając się stopniowo wyżej.

11. Przykręć śruby

(mam nadzieję, że masz wszystkie pięć?).

12.

Włóż baterię, załóż klapę

13.

Wciśnij włącznik i poczekaj na start systemu – powinien nastąpić równie szybko, jak po zwyczajnym wyłączeniu. Jeśli teraz wejdziesz do informacji o telefonie [Settings | About], zobaczysz, że w pozycji [Total Storage] wyświetla się wartość 16 MB. Nie panikuj, to normalne – system widzi w tej chwili tylko wbudowaną pamięć flash ROM.

14.

W ustawieniach [Settings | about] wybierz przycisk

[reset your phone]

15.

Teraz telefon zrestartuje się – podczas restartu system zada ci kilka pytań o lokalizację, godzinę, datę i tym podobne, a następnie

sformatuje nową kartę pamięci i przystąpi do instalowania na niej aplikacji systemowych.

To ważny moment. Jeśli w trakcie restartu i ustawiania daty, godziny itp. system reaguje bardzo powoli, oznacza to, że najprawdopodobniej włożona karta nie ma właściwych parametrów…

Installing Apps - jeśli to trwa za długo, to niedobrze.

Installing Apps – jeśli to trwa za długo, to niedobrze.

16.

Restart i instalowanie aplikacji powinno potrwać

kilka minut

(jeśli trwa kilkanaście, prawdopodobnie karta nie nadaje się do użycia z WP7), po tym czasie masz telefon z większą pamięcią, dokładnie tak, jak chciałeś.

Chciałeś - masz! HTC Trophy z 32 GB pamięci.

Chciałeś – masz! HTC Trophy z 32 GB pamięci.

No dobrze, ale co zrobić z wyjętą z Trophy kartą 8 GB? Trochę szkoda wyrzucić… Na szczęście, nie musisz! Jak się okazało,

kartę można “reanimować” za pomocą Nokii N8

!

Wkładamy kartę do telefonu, odrzucamy komunikat, że jest zaszyfrowana i jej zawartość jest niedostępna i przechodzimy do menadżera plików, gdzie przytrzymujemy ikonkę karty pamięci, a następnie z pojawiającego się menu kontekstowego wybieramy [Formatuj]. Voila, karta jest czytelna dla wszystkich innych telefonów i komputerów!

Jeśli coś pójdzie źle…

Po włożeniu nowej kary może się okazać, że nie spełnia ona wymogów systemu i telefon uwięźnie w pętli restartów albo będzie działał, ale bardzo powoli. W takiej sytuacji nie pozostaje nic innego, jak tylko spróbować szczęścia z inną kartą, albo wrócić do oryginalnej.

UWAGA! Jeśli zdecydujesz się (lub zostaniesz do tego zmuszony) na powrót do oryginalnej karty, możesz stanąć twarzą w twarz z kolejnym problemem. Zdarza się, że po włożeniu ORYGINALNEJ karty, telefon wpada w pętlę restartów. Nie panikuj – wyjmij kartę, sformatuj ją w Nokii N8 i spróbuj jeszcze raz – powinno pójść gładko.

Jaką kartę wybrać?

No dobrze, powiecie, ale jaką kartę wybrać? Oto lista wypróbowanych przez nas kart, wraz z rezultatami eksperymentu:

GoodRam 16 GB, klasa 4

(16GHCAGRR9) – telefon działa prawidłowo, ale bardzo wolno

GoodRam 32 GB, klasa 4

(32GHCAGRR9) – telefon działa prawidłowo, ale bardzo wolno

Kingston 16 GB, klasa 10

(N0206-001-A00LF) – telefon nie widzi karty

Kingston 32 GB, klasa 4

(C32G) – telefon działa, ale zauważalnie wolniej, niż z oryginalną kartą

SanDisk 16 GB, klasa 2

(SDSDQ-016G-E11M) – telefon nie widzi karty – po niskopoziomowym formatowaniu wykonanym w Nokii N8 działa, ale powoli

SanDisk 32 GB, klasa 2

(SDSDQ-032G-E11M) –

telefon działa poprawnie, szybko i bez problemów!

Więcej:smartfony